| ankutza93 a întrebat:

Buna sunt noua in echipa TPU, am o rugaminte la voi vreau sa imi raspundeti sincer si serios:nu mi-a venit menstruatia de 6 zile, am multi nervi, mananc mult mai mult ca inainte si am probleme cu somnul.Deci ce credeti? Ce sanse am sa fiu insarcinata? astept raspuns.Eu imi doresc sa am un copil din suflet sper sa fie in avantajul meu tot

Răspuns Câştigător
| Cristinutzzzza a răspuns:

Nu cred ca e un raspuns concret aici! DOamne ajuta sa fie un copil.insa mai asteapta vezi daca ti se intaresc sani si fa-ti un test el iti va spune 100% daca esti sau nu pana atunci nu poti decat sa astepti.si mie cand mi-a intarziat mam panikat zicand oai mananc mai mult am stari de voma dar de fapt erau in mintea mea.mult succes si doamne ajuta la un bebe:* funda?

| ankutza93 explică (pentru Cristinutzzzza):

Si sanii ma dor dar in lateral, dar de intarit nu s`au intarit

| ankutza93 explică (pentru Cristinutzzzza):

Da ma dor sanii in lateral, dar nu s`au intarit

| ankutza93 explică (pentru Cristinutzzzza):

Totusi iti multumesc mult pentru sfat:*

10 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Dacă ai făcut sex neprotejat sunt șanse să fii însărcinată. Fă un test mâine ca să afli. Dacă îți dorești o sarcină pot să îți odar câteva sfaturi medicale.

| ankutza93 explică (pentru raspunz):

Da pe 14 luna asta a fost ultimul act sexual neprotejat...noi nu ne-am ferit deoarece ne dorim un copil

| raspunz a răspuns (pentru ankutza93):

Pentru a maximiza șansele sunt câteva secrete. Urmărește ciclurile menstruale și fă un calendar al perioadei probabile în care ovulezi. Renunță la fumat și alcool atât tu cât și partenerul tău. Cu câteva luni înainte e foarte indicat să iei un suplment cu acid folic, pentru a preveni anumite boli. Mergi la un medic ginecolog bun, bărbat/femeie, care să te sătuiască și să urmărească sarcina când va apărea, el va recomanda niște suplimente cu vitamine pe care e bine să le iei înainte, de exemplu acidul folic, care luat două luni înainte de concepere protejează bebelușul de anumite malformații ale sistemului nervos. Mergi la controalele regulate.
Acum, pentru concepere, exstă la farmacii și supermarketuri teste de ovulație, care îți pot spune exaxct când ovulezi. Costă cam 10 ron unul. E bine ca partenerul să nu ejaculeze cu câteva zile înainte, până la o săptămână înainte spun unii, pentru a avea o cantitate mai mare de spermatozoizi. Apoi când vine momentul ovulției, faceți cât mai multă dragoste, în ziua aia și după! E foste bine dacă ai și tu multe orgasme, asta ajută la urcarea spermatozoizilor în uter. Chestia cu picioarele în sus, ajută, dar mai plăcut e să ai și orgasme, dacă nu are erecție imediat după, poate să te stimuleze oral/manual.
Apoi ar mai fi ceva, șansele de băiat fată sunt 50-50 dar mai poți arunca un procent sau două în direcția pe care o dorești, sunt câteva trucuri care să favorizeze anumiți spermatozoizi, dă-mi un mesaj dacă vrei să ți le spun.
După ce rămâi însprcinată, în prima lună să te ferești de virusuri, răceli, pastile, antibiotice etc. Iei doar suplimentele prescrise de medicul ginecolog. Mergi la controalele regulate, fă analizele și ecografiile, ca să ai un bebe sănătos!

| ankutza93 explică (pentru raspunz):

Da vreau sa imi spui tot te rog frumos despre"Apoi ar mai fi ceva, șansele de băiat fată sunt 50-50 dar mai poți arunca un procent sau două în direcția pe care o dorești, sunt câteva trucuri care să favorizeze anumiți spermatozoizi, dă-mi un mesaj dacă vrei să ți le spun."

| raspunz a răspuns (pentru ankutza93):

Dragă Ancuță,
în primul rând este foarte importat să mergi la un medic ginecolog cam cu 3-6 luni înainte să te hotărăști că vrei să faci un copilaș, să facă un sfat concepțional, să vorbească el cu amândoi și să vedeți dacă e totul în regulă, grupă de sânge infecții etc. Foarte multe femei nu știu importanța acestui lucru.

| raspunz a răspuns (pentru ankutza93):

E vorba despre metoda unui anume Dr. Shettles

Dr. Landrum B. Shettles un expert în fertilitate și a pus la punct o metodă gratuită de a planui sexul copilului. metoda se bazează pe ideea că spermatoizii cu X, care produc fete și cei cu Y care produc băieți, au calități diferite,. Astfel prin crearea mediului potrivit ai putea să ajuți o anumită categorie să aibă succes.
Spermatoizii cu Y - băieți
Se spune că sunt mai micuți dar sunt mai rapizi decât ceilalți.
În schimb trăiesc mai puțin timp și sunt mai fragili.

Spermatoizii cu X - fete
Înoată mai lent.
Sunt mai rezistenți și trăiesc mai mult.
Există mulți sceptici, dar și multe cupluri care au obținut ce își doreau, așa că e greu de spus dacă merge, unii spun că merge chiar în proporție de 94%, dar e greu de crezut. Merită încercat deoarece singura alternativă pentru a fi sigur este fertilizarea in vitro, care e foarte scumpa.

Metoda de a face BĂIEȚEL!
Nu faceți dragoste deloc cel puțin 3 zile înainte de a ovula (mă rog, se poate juca așa cu tine, dar nu trebuie să ejaculeze, ideal timp de 3 zile). Faceți dragoste cât mai în preajma ovulației, pentru chestia asta faceți un calendar de ovulații și luați teste de ovulație în zilele alea ca să vedeți când ovulați. Chestia asta favorizează spermatozoizii mai rapizi, băieții.
Faceți cât mai multă dragoste în poziții care permit o penetrare mai adâncă (căpriță sau femeia deasupra). Asta le dă un avantaj acelor spermatozoizi care înoată repede dar trăiesc puțin.
Încercați ca partenerul să aibă mai multe ejaculări în acele 24 de ore, să ajungă mai multă spermă adânc în vagin, și să aveți și dumneavoastră orgasme, deoarece orgasmele dumneavoastră absorb sperma în uter prin contracții musculare.
Controlați Ph-ul vaginului. Un Ph acid poate să favorizeze spermatozizii fete. Unii spun că e utilă o clătire a vaginului cu o soluție slabă de bicarbonat și apă, bazică. Ideal e să nu aveți infecții vaginale fără simptome locale, care sunt foarte acide pentru vagin, de asta e bun consultul ginecologic.

Pentru a face o FETIȚĂ!
Dragoste cu două trei zile înainte de ovulație, apoi nu mai are voie să ejaculeze în vagin, pentru a supraviețui doar cei puternici.
Se va face dragoste într-o poziție în care penetrarea nu este adâncă, va ejacula doar cu penisul parțial introdus în vagin, pentru a nu favoriza băieții.
De asemenea, știu că e nasol, dar ar trebui să nu ai orgasme, pentru că acestea favorizează masculii.
pH-ul acid de data asta e un avantaj (sunt bărbați care fac numai fetițe pentru că mama are o infecție cronică netratată și un pH vaginal acid).
P.S. să nu vă apucați să folosiți nu știu ce substanțe în vagin, doar irigare cu o soluție de apă în care picurați câteva picături de zeamă de lămâie (pentru fete) dar nu multa sa nu fie prea cooncentrata, sau putin bicarbonat. Sunt kituri de ph care va pot spune care e pH-ul vaginal, sau al soluției folosite.
Țineți minte, din 4 culpuri perfect sănătoase care fac dragoste fără protecție un an, doar p1 rămâne însărcinată
nu e o metodă sigură, dar merită încercat.
Numai bine.

| LupulAlb a răspuns:

Insarcinata sigur.de azi esti mini-vaca, ca dai lapte