| SuxAnonim a întrebat:

Sunt noua pe acest site big grin Asi dori si eu sfaturi si pareri in legatura cu o problema... cam de 2 luni si ceva.

Acum un an de zile, prietena mea intrase intr-o depresie destul de urata pentru ca ajunsese sa vrea sa se sinucida, bun. Eu m-am bagat, pentru ca nu am cum sa imi las prietenii sa moara straight face.

Am stat am consiliat-o, i-am spus ca nu are rost sa moara pentru un baiat. Pana la urma am reusit sa o conving sa nu faca chestia asta si de atunci am ramas prietene destul de bune.

De curand, acum 2 luni si ceva, ea a intalnit un baiat pe care sustine ca il iubeste. Am fost de fata cand s'au "cuplat"... pentru ca ea mi-a spus ca daca nu eram eu, ea nu mai era astazi cu el.

Pana acum nimic ciudat.

Acum vin partile rele care ma baga si pe mine in depresie si sunt asa de foarte mult timp... gandesc de parca nu ar mai conta absolut nimic.

De ce?

Pentru ca ea nu mai are timp de mine DELOC straight face nu exagerez! Cand o intreb daca poate sa ma sune peste o ora / jumatate de ora ceva de genu ea spune ca da. Dar, pot sa ii astept telefonul mult si bine pentru ca nu ma mai suna deloc! Nici mesaj sau chestii, este prea ocupata sa stea cu el straight face Am ajuns sa nu il mai suport deloc pe prietenul ei!

Ea insista ca daca vreau sa ies afara cu ea sa stau si cu el, iar eu nu mai pot suporta gandul! Nu stau pentru ca am avut o tragedie in trecut destul de urata si. am ramas cu sechele, si nu mai suport sa stau cu, cupluri cand ii vad ca sunt asa calzi si " aww ce te iubesc pui! si eu pui! " mi-se face scarba, imi amintesc de trecut si incep sa plang pe loc.

Ea nu vrea sa renunte la el in ruptul capului.

Mi-a spus clar ca, ea renunta la toti / tot pentru el.

Nu mai vrea sa mai iasa cu mine deloc afara straight face numai cu prietenul ei sta, m-am saturat!

I-am spus ca daca nu renunta la comportamentul ei de tot rahatu ' (Scuzati exprimarea dar am foarte multi nervi si nu ma mai stapanesc) cu "te sun, te sun. " si nimic, si chestiile cu iesitul afara eu renunt la prietenia cu ea si nu vreau sa ne mai vorbim una alteia.

Reactia?

Nu ii pasa, a zis ca nu face nimic in privinta asta! ca nu poate sa faca nimic ca sa ma faca sa fim iar prietene.

Voi asa faceti cand tineti la un prieten/a?

Fac foarte multe sacrificii sa ies cu ea afara pentru ca mai am o prietena destul de geloasa si imediat o rupe cu mine cand zic ca mai stau cu cate cineva.

Nu ma mai suna ca inainte, nu mai vorbeste cu mine la fel, nu mai vrea sa iesim afara doar daca zic eu in rest nimic!

O amenint ca ma si sinucid straight face. de fapt, nu o amentint, o avertizez ca asta se va intampla. Imi spune ca sunt tampita si ca nu are rost sa o fac (singurele ei cuvinte, in rest nu se implica DELOC)

M-am saturat! Plang continuuu, fac atatea chestii doar ca sa vb cu ea si ei nu ii pasa. Pentru ea si 2 zile iesite cu mine fara prietenul ei e prea mult.

Ce sa mai fac?! Ce sa ii mai zic?! Poate ma ajutati voi cu ceva va rog mult straight face Vreau sa ii arat si ei intrebarea si sa vada raspunsurile voastre, poate totuuuuuusi se mai schimbastraight face

Va rog mult! {scuze catg}

12 răspunsuri:
| answer a răspuns:

Du-te la un psiholog "strait face" ca ai o mica mare problema:
Te afecteaza orice lucru marunt, orice detaliu! Cere ajutorul psihologului si vei scapa rapid de aceasta problema! Cat despre prietena ta: e o nesimtita "straight face"!

| Roberta a răspuns:

M-a impresionat placut povestirea ta,pacat ca astfel de lucruri nu ne mai mira de mult,e imposibil sa nu auzi aceeasi poveste spusa la nesfarsit unde numai persoanele in cauza difera.Tu esti prea buna si totodata ingaduitoare cu ea,sincer.e o vorba care spune asa fara interes"daca tu esti fericit fara mine, eu renunt la tine, numai sa te stiu fericit"...Mi-ar fi placut sa stiu ce varste aveti voi. Tu stii cea ce trebuie sa faci pentru binele tau, poate ca ar trebui sa intorci putin pagina! Ea nu stie sa aprecieze o prietenie adevarata, stiu ce inseamna sa pierzi cel mai bun prieten. Dar acum gandeste-te si la tine!

| Roberta a răspuns:

Omg măi copii voi la 13-14 ani, nu prea aveti cum intelege unele chestii!

| ancutza_2191 a răspuns:

Mi se pare aiurea toata povestea.
Te-o rugat sa o ajuti? presupun ca nu, ca ai facut-o din propria initiativa.
Sunt curioasa de ce nu vrei sa stai cu ea si cu prietenul ei? stau unu peste altu calariti?
As renunta la prietene pentru iubitul meu
Si care-i faza cu "straight face"? L-ai folosit de 7 ori.Ii un TIC VERBAL, incearca sa il pastrezi verbal.
Daca nu suporti sa stai cu ea si cu prietenu ei afara pe o banca intalneste-te cu prietena ta geloasa

Taak, nici nu stiu cu ce sa incep. in primul rind ma ingrozeste faptul cu sinuciderile astea. voi la ce va ginditi cand vbiti despre asta? eu sokot ca sinucigasii sunt egoisti, se ginedsk doar la dinsii, ca lii greu, ca sa scape de tot, insa la parintii care iau kreskut atita timp si pentru care sint lumina vietii, la persoanele care tin la ei nu se gandesc. in viata dupa multe nenorociri va veni asa o perioada frumoasa inkit tu insuti nu o sa crezi a asta se intimpla cu tine.

in 1 rind : daca tu ii esti prietena ar trebui sa te bukuri pentru ea, ca si-a gasit un prieten bun, ca se inteleg bine, ca dupa ce a avut probleme ins firsit e fericita. dar tu o pui sa aleaga intre tine si dinsul, nu e korekt, chiar DE LOK. daca ea e fericita si tu ar trebui sa fii fericita.

el nu este cu nimic de vina, vrea sa fie cu ea, sa o simta alaturi, sa o faca fericita, daca zici ca sunteti bune prietene din contra ar trebui sa tii la dinsu.

dc zici ca cand vezi un kuplu cum se iubeste te apuca plinsull? nu e korekt asa... ar trebui sa treci peste orice nenorocire in dragoste. nu e ultimul tau baiat si nu trebuie sa-ti faci viata amara din cauza unui nenorocit care nu a putut sa te pretuiaska. cand iai vedea pe ei doi incearca sa-ti imaginezi cum in viitorul apropiat tu o sa stai asa cu un baiat si o sa fii asa bukuroasa si fericita.

ea nu face korekt ca te ignora, ar trebui sasi imparta timpul in asa un mod ca sa poata sa petreaca timpul si cu prietenul ei si cu tine, si cu familia... asta e elegerea ei, nu o obliga, va ajunge la un moment dat cand o sa-si dea seama ca o prietena adevarata e foarte greu de gasit, insa ar putea fi tirziu. obligindo sa prieteneaska cu tine, sa iasa cu tine, tu o indepartezi mai tare, dai drumul... las-o sa faca ce vrea.

la mine nu de mult a fost cam asa un kaz. cea mai buna prietena m-a ajutat ca sa fiu impreuna cu prietenul meu. insa acum 2 zile in urma am iesit mai multi prieteni afara. si seara, dupe ce toti ne-am dus pe acasa, ea a scris in chatul nostru cu toti prietenii ca sa simtea inkomod, ca nu vrea sa iasa cu noi, ca noi stam doar impreuna, ca vroia mai repede acasa... mi-a fost foarte obijduitor, si i-am spus ca in loc sa se bukure pentru mine, ea se enerveaza; i-am mai spus ca nu am de gind sa nu stau cu prietenul meu ca asa vrea ea. daca mie prietena adevarata ar trebui sa ma inteleaga...
asa e iubirea asta, vrei tot timpul sa stai cu persoana iubita, chiar daca in stapele tau lumea se prabuseste, voi sitetz doar impreuna, nu mai exista nimeni si nimic cand stati alaturi...

succese tie si punete si in locul prietenii pentru a o intelege... si eu te rog fara nici un gind de sinucidere,

scuze daca team suparat cu ceva, insa asta e parerea mea despre aceasta istorie :*

| Gabitssaa a răspuns:

Eu iti recomand sa o ignori o vreme sa vezi ce face daca te suna ea, daca te cauta ceva. Daca nu o face inseamna ca pentru ea prietenia vostra numai inseamna nimic. Sincer ai facut multe pentru ea...este mare lucru sa ai pe cine sa te bazezi cand treci prin ce a trecut ea...dar se pare ca nu iti este recunoscatoare. Ti-am zis incearca sa o ignori sa vezi ce face si asa iti vei da seama daca iti este prietena. Daca nu incearca sa iti gasesti alti prieteni. Chiar nu sunt de acord cu chestia asta sa iti lasi cea mai buna prietena care te-a ajuta pentru un iubit. t pup

| Minnie_8038 a răspuns:

Pune-ti familia si cartea pe primul loc. Ai incredere in mama ta, care ar trebui sa iti fie cea mai buna prietena. Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar cu timpul o sa te convingi ce iti fac asa-zisi prieteni. Sa ai 2-3, sau unul si bun. :*

| NuStiuCeNumeSaImiPun a răspuns:

Vai imi aduci amninte de mine cand prietena mea cea mai buna si-a gasit o alta prietena si acuum ele is cele mai bune cat am plans pentru ea dar mi-am dat seama ca e o profitoare si cand suntem certate face aproape orice sa ma jigneasca...

| Angelblack a răspuns:

Mda din cate ai spus tu si eu m-am enervat asa ca am sa zic ceva cam rautacios sa-i zici asa ca atunci cand a vrut sa se sinucida doar tu iai fost alaturi si ca acum te da asa la *** pentru el...dar in fine nu-s chir asa rautacios dar ea cand s-a despartit de baiatul ala a suferit o trauma psihica deoarece la iubit foarte mult si de aceea sa ajuns la asa ceva ea acum il iubeste pe acest nou tip foarte mult caci dupa o trauma ca acea e normal sa iubesti asa dar eu banuiesc ca ea cam sia uitat prieteni incearca sai aduci aminte cine sunt sau daca nu da-mi id de mess al prietenului ei ca vorbesc cu el si poate poate mai indrept cate ceva.

| SuxAnonim explică:

@Roberta
Eu am 13 ani jumate
Ea are 14 ani si cateva luni

| SuxAnonim explică:

#ancutza
Draguta, am copiat intrebarea si sa scris " straight face" nu l-am scris eu, nu mai comenta daca nu intelegiwinking

| laila2 a răspuns:

Mii foarte cunoscuta situatia ta am avut si eu asa problleme ca prietena mea cea ma buna numi tragea atentia deloc ea isi gasise o alta prietena dar in acest caz eu am inceput sa procedez alt fel am vazut ca eii ii este paralel de mine si eu fix asa am facut nu-i trageam deloc atentie citeodata chiar imi bateam joc de ea cu diferite cuvinte care stiam precis ca o a fie dureros si sincer iti spun ca a meritat sa fac asta nu trecuse mult timp ea avazut ca fara mini nu poate si ii mai bine cu mini atunci ea o saptmina o imblat dupa mine si isi cerea scuze.Si te as sfatui sa fii si tu putin mai indiferenta caci prieteni poti sati fai un million si fii puternica si nu plinge ))