| SuxAnonim a întrebat:

Sunt noua pe acest site big grin Asi dori si eu sfaturi si pareri in legatura cu o problema... cam de 2 luni si ceva.
Acum un an de zile, prietena mea intrase intr-o depresie destul de urata pentru ca ajunsese sa vrea sa se sinucida, bun. Eu m-am bagat, pentru ca nu am cum sa imi las prietenii sa moara straight face.
Am stat am consiliat-o, i-am spus ca nu are rost sa moara pentru un baiat. Pana la urma am reusit sa o conving sa nu faca chestia asta si de atunci am ramas prietene destul de bune.
De curand, acum 2 luni si ceva, ea a intalnit un baiat pe care sustine ca il iubeste. Am fost de fata cand s'au "cuplat"... pentru ca ea mi-a spus ca daca nu eram eu, ea nu mai era astazi cu el.
Pana acum nimic ciudat.
Acum vin partile rele care ma baga si pe mine in depresie si sunt asa de foarte mult timp... gandesc de parca nu ar mai conta absolut nimic.
De ce?
Pentru ca ea nu mai are timp de mine DELOC straight face nu exagerez! Cand o intreb daca poate sa ma sune peste o ora / jumatate de ora ceva de genu ea spune ca da. Dar, pot sa ii astept telefonul mult si bine pentru ca nu ma mai suna deloc! Nici mesaj sau chestii, este prea ocupata sa stea cu el straight face Am ajuns sa nu il mai suport deloc pe prietenul ei!
Ea insista ca daca vreau sa ies afara cu ea sa stau si cu el, iar eu nu mai pot suporta gandul! Nu stau pentru ca am avut o tragedie in trecut destul de urata si. am ramas cu sechele, si nu mai suport sa stau cu, cupluri cand ii vad ca sunt asa calzi si " aww ce te iubesc pui! si eu pui! " mi-se face scarba, imi amintesc de trecut si incep sa plang pe loc.
Ea nu vrea sa renunte la el in ruptul capului.
Mi-a spus clar ca, ea renunta la toti / tot pentru el.
Nu mai vrea sa mai iasa cu mine deloc afara straight face numai cu prietenul ei sta, m-am saturat!
I-am spus ca daca nu renunta la comportamentul ei de tot rahatu ' (Scuzati exprimarea dar am foarte multi nervi si nu ma mai stapanesc) cu "te sun, te sun. " si nimic, si chestiile cu iesitul afara eu renunt la prietenia cu ea si nu vreau sa ne mai vorbim una alteia.
Reactia?
Nu ii pasa, a zis ca nu face nimic in privinta asta! ca nu poate sa faca nimic ca sa ma faca sa fim iar prietene.
Voi asa faceti cand tineti la un prieten/a?
Fac foarte multe sacrificii sa ies cu ea afara pentru ca mai am o prietena destul de geloasa si imediat o rupe cu mine cand zic ca mai stau cu cate cineva.
Nu ma mai suna ca inainte, nu mai vorbeste cu mine la fel, nu mai vrea sa iesim afara doar daca zic eu in rest nimic!
O amenint ca ma si sinucid straight face. de fapt, nu o amentint, o avertizez ca asta se va intampla. Imi spune ca sunt tampita si ca nu are rost sa o fac (singurele ei cuvinte, in rest nu se implica DELOC)
M-am saturat! Plang continuuu, fac atatea chestii doar ca sa vb cu ea si ei nu ii pasa. Pentru ea si 2 zile iesite cu mine fara prietenul ei e prea mult.
Ce sa mai fac?! Ce sa ii mai zic?! Poate ma ajutati voi cu ceva va rog mult straight face Vreau sa ii arat si ei intrebarea si sa vada raspunsurile voastre, poate totuuuuuusi se mai schimbastraight face
Va rog mult! {scuze catg}

Răspuns Câştigător
| RimePeHartie a răspuns:

Pai acum incearca sa o lasi in pace, e orbita de dragoste si nu stie ce zice sau ce face. Cand se va despartii de prietenul ei si u o sa ii fi alaturi o sa isi dea seama ce prietena era sa piarda. Incearca sa o intelegi ca pentru unele fete e mai interesant sa stai cu iubitu decat cu prietena dar fiecare trebuie sa stie sa traseze cu o linie intre cele doua, sa isi imparta timpu' si sa nu neglijeze prietenii sau iubitul. Daca stau asa de des impreuna in curand nu o sa mai aiba subiecte de discutie si o sa se plictiseasca unu de altu'. Acea dragoste nu va dura la nesfarsit dar daca spui ca sunteti asa bune prietene, prietenia voastra o sa reziste. Ea acum traieste in lumea ei si nimic numai conteaza pentru ea dar asta nu o sa dureze prea mult. In curand o sa se trezeasca la realitate si o sa isi dea seama ce greseala a facut. Sper ca nu o sa fie prea tarziu pentru prietenia voastra si sper sa treceti peste aceasta incercare a destinului. Pentru ca asta este: o incercare a destinului sa va arate daca aceasta prietenie dintre voi doua este atat de puternica incat sa treaca peste orice. Succes!

4 răspunsuri:
| RimePeHartie a răspuns:

Ai dreptate! Dar iti zic si din perspectiva ei, am fost si eu in locu'ei si in locu' tau. De obicei persoanele care sunt in locu' tau in acest moment au dreptate dar ti'am spus cum vede ea toate astea acum. Practic e oarba! Si cand se va trezi va fi prea tarziu, este alegerea ta daca o vei ierta sau nu. Din cate vad aman2 sunteti orgolioase si nici'una nu mai vrea sa dea de la cealalta...si in acest caz ea trebuie sa faca primul' pas pentru o impacare. Acum las'o in pace si da'i impresia ca te'a pierdut si atunci cand o sa realizeze asta o sa ii para rau thinking (cred eu).

| source a răspuns:

Parca am un deja-vu aproapre cu chestia asta cu "prieteni" in ziua de astazi nu prea mai gasesti prieteni adevarati, ii ajuti si cand vreai sa petreci putin timp cu ei nu poti din diferite chesti, asta e la concluzia asta am ajuns, cand esti prea bun te iau de fraieri

| SuxAnonim explică:

@source sa stii ca ai maaaare dreptate straight face.
@RimePeHartie din pacate, eu m-am cam saturat de aceasta prietenie, am ajuns sa sufar mult pentru cineva pe care am ajutat, practic imi datoreaza viata dar doar prin vorbe pentru ea
@maya si tu ai dreptate!

| maya_3073 a răspuns:

In primul rand ...asta nu se numeste prietenie.ea intr-un fel te-a lasat balta din cauza prietenului ei.in loc sa-ti multimeasca pentru ca ai ajutat-o in trecut.fa si tu la fel cu ea si cand va vedea schimbarea atunci ea te va contacta pana atunci tine-o in suspanswinking