| Didi2345 a întrebat:

Sunt o fata de 16 ani. Mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu. Ieri am "facut-o" si si-a bagat penisul o singura data fara prezervativ fara sa ejaculeze. Sunt in perioada aproape de ovulatie si sunt fertila. Este posibil sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Slabe speranțe. Data viitoare roagă-l să termine dacă vreți un bebel.

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mult mai fericită dacă ai face sex doar după ce te căsătorești, altfel vei trăi tot în vinovăție, stresul unei sarcini nedorite, etc

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fi ramas gravida.

| iar99Teo a răspuns:

Lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi. Cumpara un test de sarcina in cateva zile din farmacie/ sau supermarket (aprox.20 lei) si te lamuresti daca ai ramas sa nu.
Atentie mare! - contactul fara prezervativ poate duce nu doar la sarcina nedorita ci si la boli cu transmitere sexuala!
In cazuri extreme in care mai ai dubii pe viitor sau se rupe prezervativul - in timp de 24 de ore poti sa mergi la farmacie sa ceri pastila de dupa (Postinor sau altceva). Atentie aceste pastile nu sunt recomandate mai mult de 2/an! (a nu se folosi ca metoda constanta de contraceptie)! Mult sanatate si atentie sporita!

| Mihaela1234578 a răspuns (pentru iar99Teo):

Nu mai speriați fata cu teste de sarcina și alte din astea, NU AI CUM SA FII INSARCIBATA dacă nu și-a dat drumul în tine, o singura penetrare d fără prezervative nu aduce un bebe asa ușor. Gândiți-vă puțin înainte sa dați niște răspunsuri care pot neliniști foarte tare un om. Stai liniștită nu ești!

| iar99Teo a răspuns (pentru Mihaela1234578):

Va rog sa studiati literatura de specialitate inainte sa dati raspunsuri medicale dupa ureche! Un test de sarcina nu face rau nimanui! Macar pentru linistea ei si tot e important sa il faca. Mai bine sa fie informata din timp decat sa se trezeasca cu o sarcina nedorita! Sunteti dumneavoastra ferm convinsa/bagati mana in foc pe viata omului ca in acele momente penetrarea nu a fost insotita si de lichid preejaculator cu posibilitatea de a contine spermatozoizi?! Da probabilitatea de a ramane insarcinata este mica insa nu este de neglijat acest aspect! In plus luati in calcul probabilitatea transmiterii de boli pe aceasta cale! Din cauza neglijentei si educatiei sexuale se inmultesc numarul de avorturi si afectiuni ginecologige! (pe sistemul..eh lasa ca mie nu mi se intampla!). Decizia va apartine evident! Multa sanatate!