| Ranna19 a întrebat:

Buna!
Sunt Ranna si am si eu o problema happy Sunt impreuna cu iubitul meu de 2 ani si ne-am logodit recent. Problema e ca in ultima luna nu m-am simtit prea bine. Am avut ameteli, obosesc repede, dorm foarte mult, am avut si greturi de 2 ori si pot simtii foarte usor miros de mancare pe care iubitul meu le simte abia dupa 10-15 minute. Credeti ca sunt insarcinata? Mentionez ca am facut dragoste doar protejati... Mersi :*

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă aţi făcut sex protejat, NU cred că eşti însărcinată ( eventual dacă s-a rupt vreun prezervativ, dar şi atunci sunt şanse mici )!

De asemenea, nu spui nimic despre menstruaţie - deci, presupun că ai avut ciclu „normal" şi nu ţi-a întârziat ( întârzierea/lipsa menstruaţiei poate fi un alt semn de sarcină )!

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-i vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) – iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat. Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Te duci la farmacie şi cumperi 1 test de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmaţi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Cam asta ar fi...

| Ranna19 explică (pentru bursuc001):

Pai mi-a venit ciclul luna trecuta in 13 deci luna asta in 11 il astept. Ideea e ca am facut dragoste cu el imediat dupa terminarea ciclului (el a plecat din tara pentru 2 saptamani apoi) si saptamana trecuta au inceput simptomele. Imi fac griji dar daca nu apare pana in 14 "scufita rosie" v-a trebui sa ii spun si mi-e frica de reactia lui. sad

| bursuc001 a răspuns (pentru Ranna19):

În primul rând, e foarte IMPORTANT ca din momentul ÎNCEPERII vieţii sexuale, să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).

Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.

Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.

Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.

Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.

Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Apoi NU EXISTĂ perioadă fertilă şi perioadă nefertilă - EXISTĂ DOAR perioade cu fertilitate RIDICATĂ ( crescută/sporită ) şi perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ!

Nefertilitate/infertilitate ( perioade nefertile ) EXISTĂ doar atunci când eşti „sterilă" ( ca urmare a unor afecţiuni MEDICALE )!

Dacă ai menstruaţie REGULATĂ ( doar ATUNCI cunoşti când are loc ovulaţia ), atunci putem discuta despre perioadă cu fertilitate ridicată/scăzută, ASTFEL :
„Perioada fertila" este strans legata de momentul ovulatiei, si se stie ca ovulatia are loc cu aproximativ 14 zile inainte de menstruatie ( dacă vorbim de un ciclu REGULAT de 28 zile ), si NU la 14 zile dupa menstruatie cum se scrie in mod gresit in unele articole de pe internet.

„Perioada fertila" ( adică cu fertilitate RIDICATĂ ) incepe cu 4-5 zile inainte de ovulatie ( atat poate supravietui spermatozoidul in uter ) si se termina la 1-2 zile dupa ovulatie ( perioada in care ovulul este viabil ).

TOATE celelalte zile se CONSIDERĂ perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ - dar, NU INEXISTENTĂ!

Dacă vrei, trimite-mi datele ciclului tău pe ultimele 6 luni ( din ianuarie încoace ), prin mesaj privat ( din secţiunea Mesaje, sau de pe profilul meu ) - şi te ajut la calculul datei ( probabile ), a venirii "Scufiţei Roşii"!

Asta pentru mai multă siguranţă, 2 păreri sunt mai bune decât una...

Apoi, dacă ciclul întârzie ÎNCĂ o săptămână DUPĂ acea dată, ABIA atunci faci 1 test de sarcină - şi doar dacă iese pozitiv, trebuie apoi să mergi la ginecolog pentru CONFIRMARE - ABIA dacă se "confirmă" de specialist, trebuie să-i spui lui!

Deci, până atunci poţi fi liniştită - eu, oricum, spuneam că sunt şanse foarte MICI să fi însărcinată ( aproape de zero )!

Dacă mai ai întrebări/nelămuriri, dă mesaj privat!

Şi, mulţumesc pentru "fundiţă"!

10 răspunsuri:
| valentinamarinamary a răspuns:

Nu-i asculta laughing! Toate simptomele tale duc spre o sarcina, matusa mea a spus ca ea nu greseste niciodata in privinta cu protejatu/neprotejatu..si uite ca a ramas insarcinata ....asa si tu, ati gresit ceva si ''a new baby'' laughing!

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Nu...sunt aproape sigur ca nu-i de la sex. Eu mizez pe inel. E lucrul DIAVOLULUI! Te va seca de forta vitala si in sase zile, sase ore si sase minute de acum incolo e foarte posibil sa mori vlaguita straight face Arunca-l ACUM, altfel va fi prea tarziu!

Verifica categoria Religie pentru detalii.

| gabby269 a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Iti bati joc sau esti pe bune? nici nu stiu daca sa rad sau sa ma ingrijorez...

| Angelsergiuboy a răspuns (pentru gabby269):

Isi bate joc de tine nu exista tampenii de genu
nu da atentie oricarei tampenie scrisa ca raspuns de nu stiu copil de 15 ani probabil

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Te-ai gasit si tu. Inteleg ca omul poate avea o problema...in cazul asta femeia, dar cand formulezi o intrebare, fa-o naibi concis! Ce ma intereseaza cum o cheama, ca s-a logodit de curand si alte rahaturi. Asta ca sa nu mai pomenesc de faptul ca poti gasi zeci de tipuri de teste de sarcina la orice farmacie, plus control amanuntit si in loc, ea alege tpu.ro.

| Vibrations a răspuns:

Rosemary's baby

| Schwarzz a răspuns:

Nu esti insarcinata.Cred ca ai nevoie de un masaj erotic.

| madalinatatiana a răspuns:

Cel mai bine te duci la farmacie, iei un test de sarcina, citesti instructiunile si apoi o sa vezi daca da sau nu...