| CinevaAnonimă a întrebat:

TPU! Deja de mai mult de un an ma confrunt cu o problema: am menstruatie de doua ori pe luna. Dureaza o saptamana si imi vine iar peste doua saptamani. De la inceput nu vedeam o problema in asta si nici acum nu ma deranjeaza prea mult. Chestia e ca in ultima vreme(de vreo doua luni) am inceput sa ma ingalbenesc pe fata, sa am greturi, ameteli, sa nu am pofta de mancare si sa dorm exagerat de mult. Sunt zile in care imi petrec mai mult din jumatate de zi dormind si nu ma pot trezi. Daca merg la pas pentru mult timp sau incep sa alerg, obosesc si incep sa ametesc, sa ma doara foarte rau picioarele, insa cu respiratia stau foarte bine. Ce as putea avea? Sincera sa fiu, imi este frica sa merg la un medic, desi mama intentioneaza sa ma duca saptamana viitoare. Ce sa fac? Am 13 ani...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Organismul unei persoane de gen feminin este mai slabit decat cel masculin pentru ca femeia pierde in fiecare luna sange. Si nu pierde doar o picatura! Organismul trebuie sa regenereze sangele si va fi slabit zilele respective + - cateva. Daca tu ai menstruatia de 2 ori pe luna, iti dai seama ce se intampla cu organismul tau - clacheaza! Nu esti o fabrica de sange, drept urmare pierzi mai mult sange decat poate corpul tau sa regenereze si nu mai are energie sa se refaca, sa se mentina. E ceva grav. De aceea, trebuie sa mergi degraba la un medic bun, de preferat la o clinica/spital privat/a.

| CinevaAnonimă explică (pentru Mayar):

De ce sa fie privata?

| Mayar a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Am avut experiente peste experiente la spitalele si clinicile de stat. In loc sa iti scriu aici romane despre asta, iti rezum totul intr-un cuvant : mizerii!

6 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

De ce iti e frica sa mergi la medic? Oricum nu iti va face control jos, ci doar veti vorbi. Cel mai probabil starile de rau sunt pentru ca esti anemica, ai facut anemie datorata lipsei de fier, lipsa de fier datorata sangerarilor prelungite. Ar fi cazul sa mergi la medic pentru ca nu e deloc ok ce ti se intampla si e cazul sa iei tratament pentru tratarea problemei. Doar ii vei explica medicului problema, el iti prescrie tratament si gata! Curaj! happy

| minrest a răspuns:

Nica, e impropriu spus ca ai menstruatie de doua ori pe luna. Ar insemna sa produci ovule cu frecventa dubla, asta nu se poate. Inseamna ca ai o hemoragie, care are niste cauze, care pot fi gasite si tratate numai de medic. Nu o sa poti sa traiesti prea mult cu hemoragia asta. Mergi la medic.

| Samariteanul a răspuns:

Mama ta vrea sa-ti faca un bine.Mergi la medic pentru ca numai el poate sa stii ce ai.(iar situatia nu este deloc roz)

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Tot ce poti sa faci acum este sa incepi un stil de viata sanatos : 2 litri de lichide + mancare gatita + fructe si legume. In al doilea rand consulta medicul, poate ai o mica problema...dar nu uita ca problema aia mica o sa devina mare daca nu te ocupi de ea.