| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Bună! Sunt șanse ca o femeie sa rămână însărcinată in momentul terminării ciclului menstrual? Adică după ce au curs ultimele picături mai maronii? Un ciclu fiind regulat, la 28 de zile, venit între 17-18 august.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu sunt sanse de sarcina imediat dupa terminarea ciclului.
Femeia poate ramane issarcinata numai in perioada fertila, care este la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ciclul tau se succede fix la 28 de zile si a inceput in 17 aug
Ovulatia se produce in ziua a 14-a, in cazul tau:
17 aug + 14 zile >> ovulati se produce intre 31 aug si 1 sept.
Perioada fertila incepe cu 3-4 zile inainte de ovulatie si dureaza 48 de ore dupa ovulatie.

| Floridori a răspuns:

Perioada fertila in cazul ciclurilor de 28 de zile este situata intre zilele 10 si 15 ale ciclului, ovulatia avand loc in ziua 14.
De mentionat ca prima zi a ciclului este si prima zi de sangerare menstruala.

Exista sanse de sarcina numai daca in perioada fertila, spermatozoizii ajung intentionat sau accidental in interiorul vaginului.