| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Sunt sanse de sarcina daca am facut sex neprotejat pe timpul menstruatiei? (Tin sa mentionez ca si-a pus prezervativ la un moment dat, dar la inceput nu l-a avut pus, deoarece eram virgina si a spus ca doare mai putin fara si si-a dat drumul cand avea prezervativul pus)

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

1 %. Asta e rata de risc a prezervativului folosit corect, pit avea loc scurgeri imperceptibile pe langa.Si oentru fiiul nostru cel mai mic de 3 ani sotul meu spunea ca ar trebui sa - i chemam de nasi pe cei de la Durex. Te incurajez sa nu mai faci sex cu nimeni daca nu sunteti casatoriti, dupa casatorie o sarcina neprogramata nu e capatul lumii.

| Violleta2022 a răspuns:

In principiul, la menstruatie nu se poate ramane insarcinata, odata ce menstruatia reprezinta expulzarea ovului nefecundat.
Dezvirginarea la menstruatie este mult mai dureroasa si mai periculoasa, deoarece inseamna ruperea membranei himenale si sanse de infectie, mult crescute. In plus, pe mentruatie sexul este mult mai dureros, putand chiar declansa hemoragii.
Un alt inconvenient este jena de a face sex cand esti in cea mai urata si murdara perioada a fetei, cand ea sufera si nu se poate relaxa sau excita tocmai din aceste cauze.
Folositi intotdeauna prezervativul si uitati de sex la menstruatie.

| Alexiavln2 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici mie nu mi-a placut ideea de a o face in timpul menstruatiei insa ne-a luat valul si el a spus ca nu ii e "scarba" pentru ca a mai facut. Greseala mea a fost ca am crezut ca fiind la menstruatie o sa doara mai putin, insa m-am inselat, a fost groaznic si menstruatia mi s-a prelungit pana la 8 zile in conditiile in care de obicei ma tinea 4-5 zile… Multumesc pentru raspuns!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexiavln2):

Nu-i nici o problema, inveti din greseli si nu le mai repeti niciodata.

| sierra1 a răspuns:

"sanse de sarcina daca am facut sex neprotejat"

aproape că te-am putea felicita pentru dorința de a fi mămică

Răspuns utilizator avertizat
| Lauramee a răspuns:

Nu,nu sunt sanse