| BuBBlesykeSs a întrebat:

Bună,

Sunt șanse să rămân însărcinată dacă am facut sex in a doua zi de menstruație, cu ejaculare înăuntru?

Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca nu ai un ciclu regulat (deoarece cand spui "de la 27 in sus" se intelege ca pana acum a fost orice lungime, iar cea minima 27), nu as baga mana in foc ca nu se poate intampla sa ai cicluri si mai scurte de 27 de zile.
Dar daca ai un ciclu regulat de fix 27 de zile, sau chiar si mai mult, dar regulat, atunci nu sunt sanse de sarcina.

Cat tine menstruatia este total irelevant. Poate sa tina 3, sau 7 zile, perioada fertila va fi oricum intre aceleasi date, depinzand de lungimea ciclului, nu si de lungimea menstruatiei.

Intr-un ciclu regulat poti calcula acea perioada fertila, iar intr-un ciclu neregulat nu poti anticipa calculul acestei perioade.
Daca ai un ciclu regulat, este simplu sa vezi cand este perioada fertila si sa eviti sexul in acele zile daca nu iti doresti o sarcina.
Dar daca ai un ciclu neregulat, nu te baza pe faptul ca pana acum nu a avut o lungime mai mica de 27 de zile, deoarece poate avea lungimi diferite, mai mici decat minimul de pana acum si mai mari decat maximul de pana acum in orice moment.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Intotdeuna există probabilitatea asta!

| Emilian65 a răspuns:

Nu, pentru ca in aceea zi nu esti in perioada fertila.

| Floridori a răspuns:

Doar daca lungimea ciclului tau ar fi de 19 zile, ceea ce ma cam indoiesc din moment ce in mod normal, ciclurile ar trebui sa aiba peste 20 de zile...

| BuBBlesykeSs explică (pentru Floridori):

De la 27 de zile in sus laughing)) si 5 zile ma tine menstruatia

| Floridori a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Daca nu ai un ciclu regulat (deoarece cand spui "de la 27 in sus" se intelege ca pana acum a fost orice lungime, iar cea minima 27), nu as baga mana in foc ca nu se poate intampla sa ai cicluri si mai scurte de 27 de zile.
Dar daca ai un ciclu regulat de fix 27 de zile, sau chiar si mai mult, dar regulat, atunci nu sunt sanse de sarcina.

Cat tine menstruatia este total irelevant. Poate sa tina 3, sau 7 zile, perioada fertila va fi oricum intre aceleasi date, depinzand de lungimea ciclului, nu si de lungimea menstruatiei.

Intr-un ciclu regulat poti calcula acea perioada fertila, iar intr-un ciclu neregulat nu poti anticipa calculul acestei perioade.
Daca ai un ciclu regulat, este simplu sa vezi cand este perioada fertila si sa eviti sexul in acele zile daca nu iti doresti o sarcina.
Dar daca ai un ciclu neregulat, nu te baza pe faptul ca pana acum nu a avut o lungime mai mica de 27 de zile, deoarece poate avea lungimi diferite, mai mici decat minimul de pana acum si mai mari decat maximul de pana acum in orice moment.

| mi25 a răspuns:

Nu! Sunt cazuri excepionale.
Citeste ce este menstruatia.

| Anonim5695 a răspuns:

Sunt