| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am cunoscut un baiat. Lui se vede ca ii place de mine, insa eu nu sunt sigura pe mine din cauza distantei. Sta in alt oras, la 60 de km. Nu vreau sa ii spulber sansele, insa credeti ca va merge o viiitoare relatie asa? Eu nu am mai avut relatii la distanta si in general vreau sa fie langa mine cat mai mult timp.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prea putine relatii la distanta au un final fericit si acelea sunt doar in cazul in care unul dintre ei renunta la orasul natal si se muta in orasul partenerului.Gandeste-te ca ai putea fi tu pusa in aceasta situatie,ai face-o? Personal,nu am o parere buna despre relatiile la distanta,nu inteleg cum poti iubi si sta departe de iubit/a. Da, apare acel"dor" care te face sa vrei sa-l vezi cat mai repede dar ce folos daca tu in majoritatea timpului stai si te gandesti ca vrei sa-l vezi, ca vrei sa-l saruti. Lucrul asta devine un stil de viata, te poate rupe de viata ta sociala, plus ca relatia nici nu se consuma. Cred ca atunci cand e vorba de o relatie adevarata partenerii trebuie sa fie si fizic si psihic langa persoana iubita.Eu am o relatie de un an si cand nu-l vad doua zile parca simt ca intru in "sevraj"laughing), asta e ce numesc eu relatie.Nu ma pot gandi cum as putea sta fara el o luna,poate ne-am si obisnuit asa.Dar oricum, o relatie la distanta poate tine, dar unul dintre ei trebuie sa mearga dupa celalalt. Iar daca tu nu te simti in stare de a face sacrificii ori daca efectiv nu poti, ca persoana, sa stai departe de el, eu ti-as sugera cat nu e inca tarziu sa te gandesti mai bine la ce tip de relatie vrei sa ai si eventual sa vorbesti deschis cu el sa vezi ce ar fi capabil el sa faca pentru tine.Succes!

| Lavii007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult, chiar m-ai ajutat :3 Urmeaza sa vorbim serios despre asta si sa vedem.

| anonim_4396 explică (pentru Lavii007):

Ma bucur :*!

7 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Mai, daca vezi ca nu o sa tina, nu distruge timpul si sentimentele amandurora! Tu stii ce vrei!
Daca in loc sa dormi, te uiti la filme, joci, iesi in oras, inveti, sari cu avionul sau mai stiu eu, ti se pare neaparat ca iubitul tau sa fie mai tot timpul cu tine, atunci las-o balta cu iubirea la distanta!
Tu stii ce e in capul tau. Gandeste-te bine, ca nu cumva sa ii dai sperante la ala si apoi sa il tratezi aiurea.

| corbulalbrosu a răspuns:

Timpul, distanta si mai ales lipsa contactul real sunt cei ai mari dusmani ai unei relatii de IUBIRE adevarata /reala. In cazul asa ziselor relatii la distanta poti spera doar intr-o relatie de PRIETENIE adevarata si indelungata care nu necesita/reclama decat sentimente de iubire platonica. Aceasta e parerea mea, dar tu poti incerca, daca timpul pe care risti sa-l irosesti nu conteaza.

| LoveSleep a răspuns:

Nu va merge.

| ramonia a răspuns:

Distanta nu conteaza. Fostul meu prieten si cu mine am avut o relatie, el fiind plecat in Franta, deci o distanta muuuult mai mare si a fost frumos, vrobeam incontinuu. Ne-am despartit, dar nu din cauza distantei. Deci daca exista iubire, distanta nu conteaza.

| Adelaaaaaaaa a răspuns:

Scumpa daca va iubiti cu adevarat nu conteaza distanta, fa ce-ti spune inima..chiar daca este mai greu in relatiile de la distanta, puteti sa va mai vedeti din cand in cand si plus sunt si unele persoane care iti vor fi alaturi chiar daca intre voi sunt si 20.000 km, fa ce crezi tu ca e mai bine pentru tine, sigur te va intelege daca tine la tine..sau va face tot posibilul sa te vada cat mai des.