| dulceata mica a întrebat:

Buna TPU...am nevoie de ajutorul vostru sad

m`am decis sa imi incep viata sexuala(am 17 ani) si stiu ca trebuie sa iau anticonceptionale big grin dar anticonceptionalele se iau dupa ureche, sau trebuie sa merg la medic? si la medic trebuie sa ma duc cu un adult? sau cum?

va rog sa tratati cu seriozitate... trebuie sa mentionez ca nu este contul meu, este al unei prietene happy

astept raspunsurile voastre:*

multumesc...

si dau funditawinkingwinking

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele nu se iau dupa ureche, ci recomandate de medic. Daca esti virgina, vei merge la un medic specialist in planning familial (la 17 ani, poti merge singura). vei primi contraceptive, cu menstiunea ca in prima luna dupa inceperea vietii sexuale trebuie sa te prezinti la un consult ginecologic (si apoi regulat, la fiecare 6 luni).

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te-ai hotărât să faci pasul! De ce te grăbești?
Pilulele se iau în urma controlului medical amănunțit, analize de sânge, dozările hormonale, cardiologie, interne pentru a putea să primești doza corespunzătoare vârstei, stare de sănătate, fumătoare sau nu, etc.
Cel mai bine folosește prezervativul, pilulele are multe reacții adverse, una dintre ele este luarea în greutate.
Cu plăcere.
Pa, pa.

| foxi a răspuns:

Nu se iau dupa ureche, pe gura se iau, la sfatul medicului!

| Alexandru_8107 a răspuns:

Nu se iau dupa ureche.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mergi la medicbig grin