| BabyThisIsMe a întrebat:

Buna seara TPU! Mi-as dori sa imi spuneti si mie cum stiu daca sunt pregatita sa imi incep viata sexuala.Am iubit si stiu ca isi doreste asta..simt asta + si eu il doresc pe el, doar ca am 16 ani jumatate. Exista niste semne prin care sa stiu ca voi putea face acest paz?

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa implinesti macar 17 ani si jumatate, varsta minima permisa medical. pana atunci, nu se pune problema.
Apoi ca semne sigure ca esti pregatita: poti merge regulat la ginecolog, iti poti asuma masurile de contraceptie si prevenire a bolilor, esti pregatita sa faci fata unei sarcini, in caz ca se intampla (nu exista metoda contraceptiva 100% sigura).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pași spre școală da, stânga împrejur la sex!
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Chiar daca iti doresti si tu asta ar fi mai bine sa mai astepti un timp

| FlyingSoul a răspuns:

Stiu Te chinuie hormonii. dar asta o sa te afecteze toata viata. Crede-ma. Trebuie sa ai cel putin un an de relatie ca sa stii sigur, plus ca esti si la o varsta extrem de frageda. Si eu sunt chinuit de hormoni, dar iti jur ca nu m-as culca cu o virgina sub 18 ani (ea). Imi v-a ramane pe constiinta... daca vrei sa stii de ce, trimite-mi mesaj. Nu vreau sa te plictisesc. big grin Succes in alegerea ta.

| h3r a răspuns:

Te asigur că nu ești pregatită, însă grav este faptul că tu deja te gândești la asta.

| Oana92 a răspuns:

Singurul semn este ce simti tu. Daca tu simti ca vrei sa faci asta si iti doresti fa-o, daca ai ceva ce te retine nu o fa. Nu ar strica sa mai astepti cateva luni pentru siguranta ta fizica. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Există semnul că tu la 16 ani draga mea,ar trebui să te preocupe şcoala,în nici un caz viaţa sexuală,las-o după majorat, termină o şcoală, apoi băieţi!
Ai timp de ei berechet toată viaţa, ce puii mei atâta grabă pă voi, n-am văzut aşe ceva!
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Nu esti pregatita! si nici nu ar trebui sa te gandesti la asta! mai asteapta pana la 18 ani, n-o sa regreti!

| BabyThisIsMe explică (pentru Bluebutterfly80):

De ce nu sunt pregatita la 16 ani jumatate si voi fi extrem de pregatita la 18? Doar pentru ca legal sunt majora? Asta nu inseamna ca la 17 de ex. sunt mai putin pregatita ca la 18.Parerea mea.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru BabyThisIsMe):

Nu draga mea! atunci ajungi la maturitate din punct de vedere sexual! plus ca trebuie sa mergi la ginecolog pentru controale, mijloace de contraceptie sau diferite afectiuni si nu trebuie sa mergi cu mami de mana ci poti merge singura!
decizia iti apartine, insa ai grija sa alegi ce este spre binele si spre folosul tau!

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Idem rasunsurile primite de ZapacealaA

| BabyThisIsMe explică:

+ nu se pune vorba destre boli sau sarcini..stiu bine cum ma pot protejahappy

| justme25 a răspuns:

Orice iubit isi doreste asta, insa cel mai important e sa simti tu cu adevarat, nu sa te simti presata oarecum de el..Trebuie sa ai mare incredere in el si pentru a face pasul asta ar fi bine sa ai ceva timp de cand esti cu el.Din punctul meu de vedere nu e o problema ca ai 16 ani, conteaza sa stii ce riscuri iti asumi.

| BabyThisIsMe explică (pentru justme25):

Nu ma simt presata de el...dar eu ma simt pregatita sa fac pasul acesta si am incredere in el, suntem impreuna de 1 an jumatate si pur si simplu simt ca a venit acel moment.

| Giu18 a răspuns:

Nu ti se pare ca esti prea mica? Gandeste-te la riscuri. Pasul asta iti poate schimba viata. Poate nu o sa ramai mult timp cu el, si vei regreta ca ai facut'o. Traieste-ti viata, iesi distreaza-te! La varsta ta nu ar trebui sa te preocupe asta. Pa-pa

| alexeikarla a răspuns:

Din moment ce tu te simti pregatita eu cred ca ar trebui sa o faci. dar sunt multe riscuri pe care trebuie sa le constientizezi cum ar fi bolile cu transmitere sexuala sau chiar o eventuala sarcina. dar atata timp cat te protevezi totul va fi bine. cel mai important este sa te simti pregatita pentru ca prima experienta poate fi traumatizanta daca nu ti o doresti cu adevarat.