| AnonimaCuAMare a întrebat:

Aceasta intrebare este pentru FETE! Si nu vreau sa va bateti joc de ea sau sa radeti!
Am nevoie de sfaturi, sustinere.
Deci. am 14 ani [astazi fac 14. love struck].
Ieri. A fost o zi normala, pana cand am ajuns acasa [am fost in oras]. Cand mi-am dat pantalonii jos. am vazut: linjeria murdara. Am inceput sa o strig pe mama sa ii spun ca "m-a vizitat scufita rosie".
Am inceput sa plang. ca nu stiu. Mi se pare ciudat. De fiecare data am fost considerata o "fetita".
Deci, bun. Noapte nu am fost nimic. Dar dimineata am urinat cu sange [defat cred ca era numai sange thinking]. Mam speriat putin. Bine ca a fost mama cu mine ca singura daca eram sigur lesinam].Ma simt putin aiurea sa ma gandesc ca acum nu mai e ca inainte. Plang intr`una ca. mie oarecum fricathinking
Vreau ceva. sfaturi.
Cum o sa stiu cand o sa imi vina iar? Cat o sa dureze?
Eu credeam ca vine cam in medie dupa 2 ani de la aparitia "padurii" si inceprea cresterii sanilor. Sanii mei? NU exista. Ceea ce ma facea sa sper ca va fi anul viitor.
Multumesc mult pentru ajutor! Cat mai multe sfaturi. Dau funda si voturi. O zi buna

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Orientativ,prima menstruatie apare in general:
1. cam la 2 ani, dupa ce sanii incep sa se dezvolte;
2. la scurt timp dupa ce apare parul pubian;
3. dupa ce observi o secretie vaginala.
Ciclul menstrual poate incepe oricand, intre varsta de 10-16 ani!
Intervalul intre prima zi a menstruatiei si a urmatoarei menstruatii este de 28 de zile, dar la unele femei poate sa fie mai mic sau mai mare. Oricum, intre 21-35 de zile este perfect normal!
S-ar putea ca ciclul tau sa nu fie foarte regulat.S-ar putea sa nu ai menstruatie timp de 2-3 luni, iar atunci cand apare, sa dureze o zi sau 10. E normal!
In general, menstruatia dureaza 3-7 zile, dar poate varia de la organism la organism.
Sper ca te-am ajutat cat de cat!
Te pup!

12 răspunsuri:
| T4ny4 a răspuns:

Ok...Nu inteleg de ce esti speriata! E normal, ni se intampla tuturor.Nu cred ca ai urinat cu sange, ci doar in momentul urinarii ti-a curs si sange din vagin si probabil s-a inrosit apa.Mentruatie ai odata pe luna.Mie prima oara, mi-a tinut numai 2 zile.Pana la 18 te vei dezvolta.Nu-ti fa griji in ceea ce priveste sanii.Cand o sa-ti vina iar, probabil va dura mai multe zile.De obicei dureaza maxim 7.

| TeManancCuNutella a răspuns:

Heii happy.
E normal sa fii speriata... prima data cand mi-a venit menstruatia era sa lesin... Nu trebuie sa te sperii, e ceva normal. O sa iti vina la fiecare 28 de zile, adica odata pe luna. o sa dureze intre 2 si 7 zile. La unele fete dureaza 2 zile, la altele 7. Depinde de organism.
Si in privinta saniilor, o sa iti creasca. Tot asa, depinde de organism.
Sper ca te-am ajutat love struck.
Iti spun inca odata, nu ai de ce sa fii speriata kiss.
Bye love struck

| Ioana22B a răspuns:

Nu e cazul sa fii speriata absolut deloc! E ceva perfect normal pe care toate fetele o au, iar varsta ta e perfecta pentru astawinking Menstruatia trebuie sa vina cam la o luna (sau 28 de zile) de cand ti-a venit prima data, dar pentru ca esti la inceput ea va veni neregulat, poate mai repede sau poate mai tarziu! Asta se va regla o data cu trecerea timpuluiwinking
Cel mai important e sa fii pregatita si sa nu intrii in panica, o ai si pe mama ta langa tine si nu ti se intampla nimic rauwinking De fapt e bine, mai rau e daca nu iti vine, sau daca vine prea tarziu (pe la 16-17 ani->exista cazuri si cazuri) E inca un semn a faptului ca cresti si te transformi din copil in adolescenta! Curaj, ca exista lucruri mult mai grele in viata!:*

| VampireBlood a răspuns:

E ciclu' de obicei vine din luna in luna, pune-ti un tampon si nu et speria. tuturor li se intampla funda?

| crazyinlove a răspuns:

Si eu am aceeasi teama. Exact aceleasi temeri.

| Blackye98 a răspuns:

De cand ai prima data ciclul acela care vine din luna in luna incepi sa te dezvolti adica zice diriginta noastra ca dupa accea incepi sa devii femeie adica te dezvolti

| Catalinutz92 a răspuns:

Stai linistita. Fiecare fata are. Asta este dezavantaju fetelor. Fara griji :p

| UnstableX26 a răspuns:

STIFLER I worship you dude!

| AnonimaCuAMare explică:

Scuzati daca am facut greseli de ortografie. Dar ma grabesc.

| AnonimaCuAMare explică:

Stiam deja ce mi-ai spus. Dar oricum apreciez faptul ca ai incercat. Vot folositor happy

| AnonimaCuAMare explică:

Ratat esti tu ma! straight face Nu te mai da jmecher ca nu iti sta bine. Du-te si baga`ti capul intr-un wc, ratatule tongue.

| laura14 a răspuns:

Stai linistita. toate am trecut prin asta. vine o data la o luna si poate tine 3-4-5-6 zile depinde de organism. nu trebuie sa fii speriata. o sa vezi ca de acum o sa inceapa sa-ti creasca sanii. fbafta!:*:*