| martamaria a întrebat:

Bună TPU, acum 12 săptămâni am avut contact neprotejat și luna trecută mi-a întârziat aproximativ 2 săptămâni. Am făcut 3 teste de sarcina care au ieșit negativ iar luna aceasta mi-a venit menstruația cam la timp doar ca eu aveam o menstruație de 6-7 zile iar acum sunt la ziua 4 și e cam slaba cantitatea, acum vreo 1 săptămâna am avut și o infectie, ma îngrijorează sa nu fie menstruația peste sarcina…

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

12 saptamani inseamna trei luni. Daca testele sunt negative, e clar ca nu esti. Dar ce te faceai daca erai, la atata timp dupa acel contact? Fugeai la avort sau păstrai copilul?
Nu strică să te mai informezi cum se face sexul, fara a ramane insarcinata. Sunt atatea informatii pe internet.
Si se spune ca lumea era mai proasta inainte.
Of!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu ce teste ai facut tu si mai ales dupa cata vreme de la sex, dar insarcinata din senin, fara sex timp de 3 luni, nu exista!

| Floridori a răspuns:

Menstruatia si sarcina nu pot coexista, deci nu exista "menstruatie peste sarcina", orice sangerare in cazul unei fermei insarcinate, fiind un potential risc pentru sarcina.

Ciclurile neregulate, au o cauza de natura hormonala.Inainte de aceasta intarziere aveai cicluri regulate? Daca da, ce lungime aveau?

| martamaria explică (pentru Floridori):

Erau destul de regulate cu întârzieri de 2 zile sau venea mai repede cu 2 zile

| Floridori a răspuns (pentru martamaria):

Cu 2 zile mai devreme si 2 zile mai tarziu, deja se consisera a exista o diferenta de 4 zile.Deci se considera a fi un ciclu neregulat sau cel putin, partial neregulat.

Eu as merge la endocrinolog si mai apoi si la ginecolog.Dar tu faci cum crezi ca e mai bine.

Cat despre sarcina, nu poate exista daca ai avut menstruatie.In plus, daca testele au fost facute dupa 21 de zile de la contact, rezultatele sunt concudente.

| blackann a răspuns:

Nu esti gravida

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa avem un nepotel!

| DjSannan a răspuns:

Întârzierea menstruației poate fi cauzată de o serie de factori, inclusiv stresul, schimbările în greutate sau nivelul de activitate fizică, schimbările hormonale sau utilizarea anumitor medicamente. De asemenea, există șansa să aveți o sarcină, chiar dacă testele de sarcină au ieșit negative.

Dacă vă îngrijorează posibilitatea unei sarcini, vă recomandăm să vă programați o vizită la medic pentru a face un test de sarcină mai precis și pentru a discuta despre orice îngrijorări sau probleme de sănătate pe care le puteți avea. Este important să încurajați întotdeauna utilizarea protecției sexuale adecvate pentru a preveni riscul sarcinilor nedorite și al transmiterii infecțiilor sexuale.