| AndreeaP1997 a întrebat:

Acum 2 saptamani am facut dragoste cu iubitul meu,protejat, o data cand eram pe ovulatie (luni) si o data dupa perioada de ovulatie(vineri). Niciun prezervativ nu a fost rupt. Mi-a intarziat menstruatia(acum e a 3a zi) si imi este frica de o posibila sarcina. Stiu ca in principiu ca nu are cum, dar fiind obisnuita cu o menstruatie ce vine la data fixa e greu sa nu ma sperii. Credeti ca am ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Uneori, din cauze de regula obiective, se pot produce dereglari minore ale activitatii hormonale, pe parcursul zilelor si din acest motiv ciclul menstrual se deregleaza si pot sa apara modificari in +/- de 2-3 sau chiar si mai multe zile. Fiindca toate contactele sexuale au fost protejate si toate au decurs in bune conditii, reiese ca formarea si/sau existenta unei sarcini instalate se poate exclude in totalitate. Numai daca menstruatia nu incepe nici in urmatoarele 2-3 zile si se depaseste cu 10-12 zile data calculata de a incepe menstruatia, doar in acel caz lipsa menstruatiei devine motiv de ingrijorare si consultatia ginecologica devine necesara. Doar in cazul in care menstruatia nu incepe/porneste nici in urmatoarele 4 zile, poti sa efectuezi un test de sarcina pe baza urinei, al carui rezultat va fi 100% valid, valabil si correct. Multa sanatate!

1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Daca prezervativul nu a fost rupt si intotdeauna te-ai protejat, inclusiv acum 1 luna de exemplu nu ai cum sa fi insarcinata.
Menstruatia poate intarzia si din alte motive+ stressul are o contributie majora.winking
Daca nu vine in 3 zile deci ai deja 6 zile intarziere ar fi cazu de o vizita la medic, dar cu siguranta iti vine si scapi de grijawinking
Bafta.