| cristinutza20003 a întrebat:

In februarie mi-a venit ciclul corect pe data de 8 si in martie mi-a intarziat si mi-a venit pe data de 11 - 12 si eram panicata ca sunt insarcinata. Acum in aprilie tot nu imi vine menstruatia si imi e frica ca ar putea aparea o sarcina. Dar ne-am protejat si am folosit prezervativ(nu s-a rupt). Ar putea fi din cauza ca februarie are 28 de zile intr-o luna si de aceea imi intarzie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

08.02 - 11.03 = 32 zile
12.03 - 12.04 = 32 zile
Prin efectuarea unei simple analizari a lungimii ca numar de zile a acestor ultime 2 cicluri menstruale, reiese ca pana astazi 12 Aprilie lungimea actuala NU prezinta intarziere si se incadreaza in limita normalitatii, in situatia in care si ciclurile menstruale anterioare au avut mereu lungimea in jur de 31, 32 sau 33 de zile.
cristinutza20003 Astăzi 12Aprilie : 3:08 pm
Sarcina posibila?
,, Ma dor sanii foarte tare si ma doare si burta putin, dar mi-a inatrziat ciclul deja 3 zile. Am facut sex dar protejat si unul neprotejat dar nu a ejaculat in mine. Si simt si ceva de parca curge acolo jos dar nu este ciclul. Ajutor. ""
-- In primul rand se constata faptul ca pana in acest moment ziua de pornire a menstruatiei NU este in inarziere
-- De asemenea se poate aprecia ca durerea instalata la nivelul sanilor si a abdomenului inferior reprezinta de fapt semnele care fac parte din simptomele premenstruale care anunta pornirea menstruatiei in zilele imediat urmatoare,
-- si de asemenea afirmatia ta de astazi in care precizezi ca : ""Si simt si ceva de parca curge acolo jos dar nu este ciclul. Ajutor."" confirma faptul ca de fapt sangerarea menstruala a pornit, insa este posibil sa fie inca doarte slaba fiind prima zi.
Se poate afirma ca in conditiile prezentate si precizate, atat formarea cat si existenta unei sarcini se poate exclude in proportie de peste 99%, fiind de fapt practic... IMPOSIBILA.
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat si prezervativul nu s-a rupt nu se pune problema vreunei sarcini.

| Trafia a răspuns:

In primul rand daca te-ai protejat felicitari si daca esti sigura ca nu au fost "accidente" sarcina disare din discutie. Intarzierea menstruatiei poate fi cauzata de numerosi factori, de la alimentatie pana la boli. Intarzierea menstruatiei nu inseamna neaparat sarcina. Lungimea mediei a unui ciclu menstrual este de 28 de zile dar se poate intinde pana la 35 indiferent de cate zile are luna. Gasesti o groaza de aplicatii care calculeaza pentru tine cand trebuie sa iti vina la timp sau mai exact regulat. In cazul in care intarzie mult un test de sarcina pentru siguranta ta nu costa mult si daca se repeta mai multe luni sa-ti intarzie poti sa mergi la medic. Exista tratament pentru reglarea ciclului, tratament dat de medic in urma unor verificari. Cu ocazia asta afli si cauza pentru care nu iti mai vine regulat.
Pentru a te informa, in afara de sarcina ciclu poate sa nu vina sau sa fie neregulat de la: alimentatie, stres, exercitii fizice intense, chisturi, dereglari hormonale si lista mai continua.