| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU...acum 3 luni am avut primul act sexual., la 3 zile ce mi s-a terminat menstruatia. Eram ingrijorata. Ma intepa burta si am facut test de sarcina dimineata dupa o saptamana.A iesit negativ, apoi inca (unul la 21 de zile iar unul la o luna si ceva de la act)2 ca ma intepa si ovarele, si mi.a venit menstruatia cand trebuia, de e ori pana acum. Dar luna aceasta nu mi.a mai venit menstruatia si mi.am luat un alt test si a iesit negativ. Nu am avut ameteli, greturi sau pofte. Mentionez ca nu m.am protejat dar baiatul nu a putut sa isi dea drumul! Ce pot >avea fundita :*

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU eşti însărcinată, după cum ţi-am mai răspuns şi la întrebările anterioare.

Apoi, tu ai mai avut probleme cu menstruaţia şi îţi recomandam ( atunci ) să faci un control ginecologic, pe care "înţeleg" că NU l-ai făcut...

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU tratezi acest chist POŢI face diferite complicaţii :

Unele chisturi ovariene pot da complicatii cum ar fi: torsiunea de ovar si ruptura de chist ovarian care se manifesta in principal prin dureri abdominale intense brusc aparute. Daca dimensiunile chistului sunt foarte mari se poate manifesta prin discomfort abdominal datorita comprimarii organelor din jur. Chisturile ovariene pot de asemenea interfera cu tratamentele de fertilitate. ( http://medlive.hotnews.ro/......ament.html )

Complicatiile pot fi severe. Cea mai frecventa complicatie si cel mai periculos este de torsiune (rasucire) de chist ovarian, care, in cazul in care este o urgenta medicala, deoarece aceasta poate duce, de asemenea, la trompe uterine rotative, situatie care poate duce la necroza. Chist ovarian torision se manifesta prin dureri de stomac atroce, unilateral, ca de obicei, radiaza in jos pe jos. In aceste conditii, pacientul trebuie sa fie dus de urgenta la un spital. Daca tratamentul chirurgical se face in primele 6 ore de la debutul crizei de interventie a detorsiunii a chistului. Daca torsiune a depasit 6 ore, si trompa uterina este necrozanta, din pacate, pacientul isi pierde tubul ei uterina.
O alta complicatie este sangerarea sau ruptura a unui chist, cu semne de ascita, care pot fi confundate cu usurinta cu o sarcina extrauterina. Aceasta situatie necesita, de asemenea, interventii chirurgicale de urgenta. Simptom dominant al acestei complicatii este durerea puternica situata pe o parte a abdomenului (in ovar, care are chist). Un alt rezultat neplacut dupa ruptura a unui chist ovarian este anemia.
Chist ovarian rupt este greu sa recunoastem, pentru ca, in multe cazuri nu are simptome. Primul semn care poate aparea este durerea resimtita in partea inferioara a abdomenului, greata, varsaturi si febra.
Infectia se poate urmari orice complicatii de chist ovarian. Nedetectate sau prost diagnosticat, poate duce la deces din cauza septicemie. Primele simptome infectie, de obicei sunt febra, stare generala de rau, frisoane, dureri pelviene.
SURSA : http://www.simptome.org/chist-ovarian-cauze-tratament-si-complicatiile

http://www.romedic.ro/chistul-ovarian/complicatii

Se poate ajunge la infertilitate, septicemie, cancer sau chiar deces.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( fără mama ) chiar dacă eşti minoră ( vârsta peste 14 ani ), dar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Concluzie : poate fi destul de GRAV!

În rest, pentru alte detalii, vezi şi răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior.

NEAPĂRAT să mergi URGENT la un GINECOLOG!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata. Daca intarzierea este mai mare de 10 zile, trebuie sa te vada un ginecolog, de preferat cel care te-a vazut dupa inceperea vietii sexuale.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil o disfuncție hormonală pe fond de stres!
Bea ceai de crețișoară, reglează menstra în mod natural.
El ce problemă are de nu poate să termine?
Ai mare grijă de tine, nu uita și de bolile cu transmitere sexuală, folosiți prezervativul.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Insarcinata nu esti... poate ai probleme la ovare[raceala sau cel mai rau caz vreun chist]

| neutrino a răspuns:

Inainte de a vorbi prostii e bine sa te documentezi putin.Toti ne dorim sa facem sex, dar nu suntem in stare sa intelegem ca sexul se face protejat. Daca nu, sexul devine o aventura in urma careia fata pierde ( aproape) mereu. Acum poate ai avut noroc...

| studentalabuget a răspuns:

Nu esti insarcinata... Poate te-ai racit la rinichi sau niste chisturi. Cel mai bine ar fi sa mergi la medicul ginecolog pentru un consult de rutina... asa vei si mai linistita. Nu trebuie sa iti fie jena, este ceva absolut normal daca ti-ai inceput viata sexuala happy