| VladAnonim a întrebat:

Ajutati-ma va rog... de vreo 2 săptămâni sunt cu moralul la pământ... în urma unei auto-evaluari am constat ca sufăr de fimoza... când e în erectie nu o pot decalota decât pe jumătate și când e flasc pot fără probleme. Țin sa precizez ca am 12 ani și 5 luni... Părinți sunt plecați în străinătate și stau cu Bunica și mie rușine sa îi spun... spuneți-mi dacă s-ar putea largi pielea de la sine sau dacă sunt niște exerciții sau ceva care sa mă ajute. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

La 12 ani e prea devreme, in principiu se poate si trebuie sa se largeasca de la sine. Cu creme emoliente de galbenele de exemplu, cu decalotari sub apa mai fierbinte, ar trebui sa se rezolve. Daca poti pe jumatate e relativ normal la varsta ta, abia a inceput pubertatea, stai linistit. Daca ai fi avut problema asta pe la 16 ani era motiv de ingrijorare. Inteleg ca medicii prescriu creme speciale pentru asta, poate ca totusi n-ar fi rau sa discuti cu unul din parinti cand vine acasa ca nu e o graba, si sa mergeti la medic la o verificare de rutina.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai fimoza. Fimoza este definita ca imposibilitatea de a decalota in stare flasca. Nu stiu de unde ti-a venit ideea respectiva, dar este falsa.
E suficient sa te speli bine. La cele doua dusuri (dimineata si seara), cu penisul flasc, decalotezi complet si te speli foarte foarte bine, cu sapun si apa, insistand in santul balano-preputial si clatindu-te foarte bine. Daca vrei mai multa igiena, poti face asta mai des (de 4 ori pe zi). In maxim un an de igiena riguroasa, vei decalota complet si in erectie.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Brigaela):

Ia arata-ne diploma de doctor, ce fel de doctor esti dumneata?

"Fimoza la adulți și la copiii mai mari poate avea diferite grade de severitate, unii bărbați pot să-și retracteze parțial prepuțul ("fimoză relativă"), iar alții nu pot să-și descopere glandul nici în stare flască("fimoză completă")."

FImoza in mod normal se refera deci la starea patologica in care nu se poate descoperi glandul in stare erecta. Dumneata nu cred ca esti nici un fel de doctor ci te dai mare pe TPU.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Fimoz%C4%83

Si asta doar pe wikipedia, daca esti pretentioasa poti citi si articolele specialistilor scrise pe diverse comunitati/reviste online.

| Brigaela a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Fimoza relativa se rezolva asa cum am spus eu, se trateaza si se connsidera patologica numai fimoza care nu permite decalotarea in stare flasca. Dar asta nu scrie, evident, pe wikipedia.
Nu ma dau mare, sunt medic, poti verifica si singur la Colegiul Medicilor

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Brigaela):

Fimoza relativa fimoza nerelativa dumneata nu stiu ce fel de doctor esti, probabil ginecolog, ca urolog sigur nu, induci oamenii in eroare cu raspunsuri fie eronate, fie partial eronate fie cu raspunsuri alarmiste de speriat copii, dumneata nu pari sub nici o forma un profesionist.

Starea de incapacitate a penisului de a se decalota complet in stare erecta la inceputul pubertatii 11-13 ani se rezolva in principiu de la sine fie in mod natural fara interventie fie prin decalotari repetate cand se face baie, sub apa mai calda/putin fierbinte. Igiena nu are absolut nici o legatura cu rezolvarea vreunei fimoze relative, ea e necesara a fi riguroasa doar pentru ca atunci cand preputul se trage greu inapoi sau uneori nu se trage nici in stare flasca, e risc mai mare de infectii.

Aici nu e loc de aruncat cu informatii gresite si cu sperieturi de foc de tabara asa cum faci dumneata mai ales cand spui ca esti medic. Ai aruncat informatia asta pe aici si lumea se asteapta totusi la macar un minim de informatii care se gaseste dupa cum vezi si pe wikipedia si pot sa-ti dau si alte exemple. In plus asta am trait-o pe pielea mea la varsta de 11 12 ani nu trebuie sa-mi vina o femeie care evident raspandeste niste afirmatii cel putin ciudate, sa-mi spuna cum functioneaza un penis.

Si da, in conditiile astea chiar as vrea sa te verific la colegiul medicilor, sa stiu exact ce fel de medic esti, poate doar vreun medic primar ceva, pentru ca evident raspunsurile dumitale in multe cazuri nu sunt in regula. Dovada si faptul ca nu ai luat funda, asa copilaresc cum suna dar asta e realitatea.

Si nu ma lua de prost ca nu pot "verifica si singur" doar dupa username-ul tau de TPU. Am 31 de ani, nu vorbesti cu un puber sau adolescent.

| Brigaela a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Este simplu: poti verifica singur fiindca mi-am postat de numeroase ori numele pe TPU, iar tu ai verificat cu maxima atentie postarile mele (chiar daca nu le-ai inteles pe alocuri). Nu te luam de prost, ci mai degraba crezusem ca e destul de simplu, ca ai sa intelegi fara explicatii de tip "mura in gura".
Nu ma intereseaza cati ani ai, vorbesc la fel, cu acelasi respect (castigat prin inteligenta si buna purtare) si cu un copil, si cu un tanar, si ci un batran.
Imi pare rau ca ai avut o problema de sanatate in copilarie, dar nu te prea face expert in aceasta problema. Cunostintele tale se reduc la wikipedia, ceea ce nu este suficient. Mai ales ca ai mari dificultati in a intelege exact despre ce este vorba. De asta adevarul ti se pare ciudat.
Stii, medic primar este cel mai inalt titlu profesional al unui medic. Inseamna ca are minim 10 ani vechime in specialitatea sa si ca a trecut un examen foarte foarte greu (examenul de primariat). Asadar, doar un medic primar sunt, dar mai mult nu se poate (poti fi doctor in medicina - sunt-, dar asta este un titlu academic, universitar, nu unul profesional).
Nu stiu daca poti evalua cat de bune sunt raspunsurile mele, dar deocamdata nu mi se pare ca ai putea. Totusi, ai dreptul sa-ti spui parerea, chiar nedocumentata daca asa preferi, insa te-as ruga sa o faci mai putin agresiv, potrivit cu un mediu public. daca vrei sa fii tratat ca un adult respectabil, trebuie sa te si comporti ca atare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te autodiagnostica, probabil ca nu e fimoza. Dezvoltarea ta nu s-a terminat. Ar fi mai bine sa iti vezi doctorul de familie daca se poate.
Nu iti mai face probleme singur. Daca iti intra in cap ca nu se scoala, sa stii ca chiar n-o sa se scoale!