| celticrain a întrebat:

Încă din copilărie am o problema cu penisul. Ajuns la adolescenta mi-e tot mai rusine sa le spun parinților despre ea. Nu îmi pot decalota penisul de loc, nici in erecție nici in stare flască. Adică nu îmi pot da acea piele. E prea strâmtă. Am citit pe net si s-ar putea, de fapt e probabil sa am fimoza, astfel încă am prepuț. Ce as putea face? Dacă ați avut si unii dintre voi, dați-mi niște metode, unguente, sfaturi. Mi-e rusine de problema asta si doar eu o știu. Am mai citit si am aflat ca sunt niște unguente : Betaderm si Dermovate. Dacă sunt utile, lasăți sfaturi aici si voi încerca si pe aceasta cale. Nu vreau sa ajung la cea cirurgicala deși am citit ca e foarte ușoară. Mulțumesc mult! Cele bune.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o fimoză :(
În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune!

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Esti copil de 7 ani! Sau cel putin asa gandesti... citesti ceva pe net, o intelegi gresit si crezi ca si tu ai acea problema!
Ai facut sex vreodata? Se pare ca nu! big grin
Daca sex nu ai facut, de "antrenat,, il antrenezi rar si nu cum ar trebui, cum ai vrea sa-l poti decalota?
NU ai nimic, esti doar virgin si atat! Bine ca nu le-ai zis si altora ca te facea-i de ras! big grin
Apropo, nu te astepta ca dupa o partida de sex sa-l poti decalota, unora le merge mai greu altora mai usor, tie se pare ca mai greu deci va dura poate 1 an, poate si mai mult, cand ti-ai inceput viata sexuala sa-l poti decalota. Penisul are nevoie de timp sa faca acea schimbare... Pana atunci stai linistit ca nu ai nimic!

| ʎpooɯ a răspuns:

Cum ai spus si tu, probabil ai fimoza, dar problema asta ar fi trebuit demult rezolvat, acasa cand faci dus sau baie putin cate putin sa incerci sa decalotezi.
Este foarte important si din punt de vedere al igienei, efectiv nu se poate curata bine daca nu-l poti decalota complet.

| nicky606 a răspuns:

Te rog ignora celalalt raspuns, daca penisul tau nu se decaloteaza DE LOC cum ai zis.
Conteaza cat ti se decaloteaza, daca nu ti se decaloteaza de loc, du-te la doctor. Pot aparea alte probleme de sanatate, cum ar fi o infectie. Cel mai bine, daca crezi ca e ceva in neregula cu tine du-te la doctor, si iti va spune el ce sa faci ( creme, unguente sau poate o circumcizie)

| celticrain explică:

Nu am niciun fel de durere sau usturime. Acum încerc in fiecare seara sa il pot decalota câte puțin. Ce-i drept, când trag de piele in sus se vede, nu tot dar ceva se vede, dar când dau in joc, deoarece pielea e foarte strâmtă acolo nu se vede nimic.