| Letta a întrebat:

Ajutati-ma va rog
Pe 30 iunie mi-a venit menstruatia pe 2 iulie am inceput sa iau pastile yasmin. Am luat toata luna iar pe 28 iulie am avut contact sexual protejat, dar s-a rupt prezervativul. Pe 30 iarasi trebuia sa-mi vina menstruatia. Dar pana acum 2 august inca nu mi-a venit. Este riscul sa raman insarcinata. Sau e de la pastile ca intarzie. Tin sa mentionez ca pana acum mi-a venit tot timpul regulat fata intarzieri. Va rog ajutati-ma

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca este vorba de o dereglare hormonala destul de severa sau cel putin neobisnuita mai ales daca se ia in calcul si faptul ca ciclul tau menstrual pana in prezent a fost unul regulat.Pastilele AC pe langa rolul de a nu permite ovulatia si astfel nici formarea unei sarcini au si rolul de a regla ciclul menstrual la periodicitatea considerata normala de 28 de zile. De asemenea sexul din data de 28 iulie a avut loc cu 2 zile inaintea zilei de incepere a prconizatei menstruatii, data la care teoretic este imposibil sa se produca o sarcina nici chiar accidental, deoarece teoretic se considera ca nu se poate concepe o sarcina in aceasta perioada. Ramane o singura varianta si anume ca sexul s-a produs la 6 zile dupa terminarea administrarii pastilelor AC adica aproape la sfarsitul perioadei de pauza de 7 zile si ca ovulatia sa se fi produs exact in acea data si astfel sa se fi realizat o sarcina, dar este un scenariu prea putin credibil.Deoarece inca nu se poate efectua un test de sarcina, singurele solutii de aflare a adevarului ar consta intro discutie cu un medic ginecolog sau sa mai astepti cateva zile sa apara menstruatia. Cel mai devreme vei putea efectua un test de sarcina pe baza unei analizede sange incepand cu data de 6-7 august.Probabilitatea de a fi insarcinata insa este extrem de mica teoretic IMPOSIBILA si menstruatia trebuie sa apara in aceste zile. Multa sanatate.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Esti moldoveanca? Nu de alta dar pastilele se iau, nu se beau, cel putin in partea noastra de lume.