| AdelynnAdda a întrebat:

Bună TPU.Am 11 ani și mi-a venit menstruatia la 10 ani jumate.Acum sunt pe stop si ma doare ff tare burta.Nu stiu ce sa fac. Ajutati-ma.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune o batista imbibata cu otet pe burtica, chiar deasupra pubisului si durerea trece.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-as recomanda sa incerci sa folosesti 2-3 cani de ceai facut din ghimbir (concentratia o determini prin incercari). In foarte multe cazuri are efecte de-a dreptul incredibile, miraculoase. Ai mai putea incerca sa folosesti si ceaiul obtinut din conuri de hamei (gasesti in farmacii naturiste). Sau sa folosesti combinat cele 2 ceaiuri pe perioada in care se manifesta durerile fiindca reduc actiunea prostaglandinelor care provoca crampele musculare uterine. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Mergi frumos până la farmacie și spune-i farmacistei ce problemă ai: te va ajuta cu ceva antiinflamatoare și analgezice.

| Nyy2003 a răspuns:

Eu ti-aş recomanda sa iei o perna in brate si sa te culci ...desigur daca esti acasa...astfel vei uita de durere si te vei odihni...

| Albinuta1234 a răspuns:

Eu una iau pastile dar, cand nu am pastile pun intr-un bidon, bidonas depinde ce ai prin casa cu apa calda si i tin pe burta pana trece durerea.

| Bumm1234567890 a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la doctor si îți va spune el de ce ai nevoie de exemplu eu iti recomand nurofen de 200