| anonim_4396 a întrebat:

am 13 ani, si voiam sa va intreb daca ar fi bine sa imi incep viata sexuala de acum? voi ce credeti? funda!

32 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ce credem noi?
Ai 13 ani, da?
Cel mai probabil vei trai inca vreo 70-80 de ani, cu putina grija.
Sa spunem ca ultimii zece nu vei mai putea fii activ sexual.
Nu crezi ca 50-60 de ani sunt foarte suficienti sa tot faci sex?
In concluzie, mai asteapta si tu cu inceputul vietii sexuale, timp este!
Parerea mea.
Varsta la care esti tu acum, e varsta potrivita acumularilor mentale, nu corporale...

| wildthing a răspuns:

La 13 ani iti incepi viata sexuala, la 16 faci primul avort...iar la 17 esti pe centura. Nu ai si tu lectii de facut? o carte de citit?

| irina20 a răspuns:

Cred ca e o idee foarte proasta.Ai rabdare, o sa ai o gramada de timp pentru sex.

| mona a răspuns:

E viata ta si faci ce vrei dar eu as mai astepta sa fiu in locul tau

| iubesc a răspuns:

In niciun caz. Corpul tau nu este pregatit de asa ceva, la varsta asta trebuie sa ai alte prioritati.Lasa prostiile si nu te mai gandi la asta. Spooooor.

| 愛日本 a răspuns:

Fa-o daca esti proasta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Categoric NU.Corpul si mintea ta NU sunt de ajuns pregatite de asa ceva.Organele tale genitale sunt insufiicent dezvoltate.Risti boli de la cancerul de col uterin la boli cu trasmisie sexuala si sarcini nedorite.
Plus ca odata cu inceperea vietii sexuale vizitele la ginecolog sunt OBLIGATORII, chiar daca nu ai probleme.
Atunci cand vei avea un partener stabil,(asta dupa 17-18 ani) in care poti avea deplina incredere iti poti incepe viata sexula.Dar REPET. Dupa o vizita la ginecog, care ar trebui sa o obisnuinta.
Ca alternativa cauta prin bibilioteca parintilor carti specifice varstei si citeste.Sau mergila bibilioteca orasaneasca si cauta cartile pe care ti le-a dat de la scoala ca lecturi suplimentare.
Daca nu iti place lectura poti iesi prin parcuri cu bicicleta sau rolele.
Sau sigur gasesti o pasiune care sa valorifici.

| greyhound a răspuns:

Cred ca n-o sa mor atat de curand incat sa nu mai prind vremurile in care fetele vor incepe sa faca sex de la 7 ani

| FadetoBlack a răspuns:

Ioi, eşti demodată rău. Viaţa sexuală trebuia să o începi acum 3 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alo, cei de mai jos! Îl cheamă Mihnea Luca. ÎL.
Ca băiat nu dezvolți complicații prea mari, dar gândește-te la prietena ta, care nu cred că are peste 18 ani.

| VampireBlood a răspuns:

Bună! Şi eu am tot 13 ani şi NU e indicat să o începi de pe acum. Eşti prea mic.

Răspuns utilizator avertizat
| Miky1 a răspuns:

E ok.Te invat eu.

| Yumeno a răspuns:

In nici un caz..nu esti dezvoltata complet nici fizic si nici mental..eu zic sa mai astepti macar pana la 15-16 ani daca vrei neaparat.

| soricelulRulz a răspuns:

Chiar nu iti inteleg intrebarea la varsta ta. e adevarat nu sunt cu mult mai mare decat tine, ne despart 2 ani dar nici la varsta ta si nici acum nu m-am gandit sa fac tampenia asta. oricat de mult crezi tu ca el te iubeste si nu stiu ce nu merita, vei regreta toata viata,

| Flory200 a răspuns:

Daca esti nebuna.Fa-o!

| CEl8oo a răspuns:

Daca simti ca esti pregatita, fa-o

| crash15 a răspuns:

Te-ai tampit?! Doar pentru ca ai vazut tu fufe de varsta ta care au facut-o, nu inseamna ca si tu trebuie. Doar pentru ca sistemul reproducator este pregatir sa o faca, tu nu esti. Nu esti pregatit psihic. Nu am nimic impotriva daca ai o iubita, si va sarutati. Dar petting si sex, nicidecum! Scuze ca am fost atat de dura, dar asa simt eu.

| Karolina071919 a răspuns:

Nimeni nu iti poate spune care e varsta potrivita sa iti incepi viata sexuala.Insa gandeste-te ca practic esti un copil, mai ai multe de invatat si o sa treci prin multe de acum.Nu iti poti incepe viata sexuala de dragul de a o incepe, presupune ceva mai multa maturitate pasul asta, zic eu.La varsta ta, iubirea e frumoasa si fara sex, lipsita de griji.Plus ca de la o varsta asa frageda poate avea ceva "efecte secundare" sa le zic asa.Tu decizi, insa!

| Uratul01 a răspuns:

Mihaela cine dracu vrea sa intretina relatii sexuale cu tine cand ai 13 ani?

| mihnealuca a răspuns:

Baaaaaaaai,eu sunt baiat nu fata!

| Adelina14 a răspuns:

La virsta ta incep sa joace hormonii in tine si nu te poti abtine si vrei sa incerci sa faci de toate dar ar fi bine sa mai astepti putin minimum 3 ani dar inca mai bine ar fi sa astepti pina vei gasi persoana potrivita.

| iamalaletniaiadoci a răspuns:

Nu fi prostuta draga
corpul tau inca nu e pregatit bine de a putea incepe viata sexuala
sexul nu-i ca un joc cu papusele

| Petre_Iulian_George_1992 a răspuns:

Fută-tye, cine te ține?

| nicolass00 a răspuns:

Da ca ati place viata nai decat

| Bonca_Liana_2000 a răspuns:

Nu! Sub nici o forma. Unu nici nu ai ciclu de menstruatie format, sanii nu sunt gata formati. Daca te aventurezi la o partida de sex acum, poate ti se intampla ca prietenei mele. Si a inceput viata sexuala de la 13 ani, si asa, amandoi dezbracati Au facut sex si la 14 ani a ramas gravida.si avort a continuat sexul si pana L.A. 17 ani a ramas gravida de 9 ori. Eu am 20 de ani si nu am facut sex nici o data

| DinGri77 a răspuns (pentru Bonca_Liana_2000):

Saraca de tine... Pe bune?

| Daniela2001love a răspuns:

Nu! Nu fa pentru ca mai tarziu o sa-ti para rau.Nu e normal.Ce sa zica parinti tai? Prietenii tai? Nu-i poti minti la infinit. Mintiuna are picioare scurte. ABTINE-TE!

| sara2013star a răspuns:

Nu! esti inca minora!

| andreeadede a răspuns:

Doamne,NU! Ce este in capul fetelor de 13 ani?!