| Stefanismyname a întrebat:

Credeti ca dupa ce o sa mi incep viata sexuala o sa scap si de timiditate?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este o regula anume. E greu pana iti incepi viata sexuala.

| Stefanismyname explică (pentru darrio2007):

Eu sunt un baiat mai rusinos, am vorbit cu alti baieti si mi au zis ca dupa ce si-au inceput viata sexuala au inceput sa aiba incredere in sine si sa nu mai fie rusinosi

| neutrino a răspuns:

Exista o asemenea posibilitate dar nu este prea grozava acesta varianta de a scapa de timiditate.

| vocea a răspuns:

Este o realitate faptul ca timiditatea reprezinta o bariera psihologica in relationarea interpersonala. Parca ceva te opreste sa te exprimi, sa arati ceea ce esti si sa comunici ceea ce doresti.

De fapt, este o caracteristica ce determina o alaturare intre ceea ce esti si ceea ce nu poti arata ca esti, deoarece reusita de a te prezenta si reprezenta in fata celorlalti, clar, in deplinatatea calitatilor tale (calitati pe care stii ca le ai si pe care le-ai cultivat) este nesatisfacatoare.

Te dezavantajeaza faptul ca esti timida si nu reusesti sa convingi prin exprimarea a ceea ce esti si potentialul pe care il ai?

Primul pas si cel mai important pe care trebuie sa-l parcurgi reprezinta o conditie a reusitei tale: sa-ti doresti din tot sufletul depasirea timiditatii, daca ai ajuns la concluzia ca aceasta te caracterizeaza. Numai in acest fel vei fi pregatita sa urmezi sfaturile de mai jos.

* Sa nu intrii in discutii daca nu ai inteles sensul discutiei.
* Sa nu te contrazici daca nu esti sigur 100% ca raspunsul tau este cel adevarat.
* Regleza-ti tonalitatea vocei, sa nu fie nici prea inalta si nici foarte scazuta!
Ai putea spre exemplu sa vorbesti cu 'tine'. Nu este o nebunie! Foarte multe persoane fac asta. Mai ales cei de la teatru, se uita in oglinda sa isi invete rolul. Acelasi lucru fa si tu, inchipuie-ti ca vorbesti cu o persoana care te-a jignit folosind cuvinte elevate, cu o vedeta sau stiu eu... cei care iti produc emotii( o vedeta, profesoara de la scoala, etc). multa bafta

| Ariciu34 a răspuns:

Pt ca par ca au standarde înalte şi preferă pe cineva mai uşor