| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Am 15 ani, sunt fata si in ultima vreme am inceput sa ma masturbez destul de des in comparatie cu cat o faceam inainte. Acum o fac cam de 4 ori pe saptamana si de fiecare data cand termin ma simt foarte vinovata. Ma simt ca o curvulita pentru ca devin "doritoare", simt schimbari in corpul meu, modificari. Ii aud mereu pe baieti cum vorbesc foarte deschis despre masturbare, dar niciodata pe fete. Incep sa cred ca sunt singura care se masturbeaza din fetele de 14-15 ani pe care le cunosc. Cred ca daca i-as spune unei prietene m-ar cataloga drept curva disperata. E normal sa ma masturbez la varsta asta?

27 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu e nimic anormal si te simti vinovata pentru ca ai fost crescuta sa crezi asta. Toate pritenele/colegele tale se masturbeaza insa din cauza ca vi s-a bagat de mici in cap ideea cum ca sexualitatea voastra trebuie sa fie un tabu nimeni nu vorbeste despre asta.

Daca prietenele tale ar reactiona asa cum zici cel mai probabil ai nevoie de alte prietene.

| DeyCj a răspuns:

Percepția de normalitate este relativă, la fel cum e cu sentimentele de vinovăție pentru această acțiune.
E ok, nu trebuie să te simți vinovată.E drept că băieții sunt mai mulți vs fete, dar e ceva firesc.

| corbulalbrosu a răspuns:

Practicarea masturbarii reprezinta o activitate absolut normala in cazult tuturor oamenilor de ambele sexe. Autosatisfacerea sexuala prin masturbare de regula incepe sa fie practicata cam din momentul in care se ajunge la varsta pubertatii (11-12 ani), fiindca incepand cu aceasta varsta activitatea hormonala din organismul tinerilor incepe sa devina din ce in ce mai intensa. Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| doctorandus a răspuns:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| Plato a răspuns:

Nu, nu e. La varsta ta ar trebui sa ai alte ganduri.

| Rd79 a răspuns:

Nu esti singura. Majoritea fetelor (si baietilor) fac asta, dar multe fete nu recunsc, pentru ca exista o oarecare stigma sociala.

| ElisaAna a răspuns:

Se vede ca ai 14 ani, ai idee ce inseamna "curva"? Nu ai din moment ce te consideri asa pentru un astfel de lucru.
Stiu ca e greu pentru tine acum, dar gandeste mai matur. E corpul tau, daca simti nevoia sa te masturbezi fa-o! Dar asuma-ti asta! Dupa nu te plange si intra in depresie ca vai m-am masturbat. Ori o faci si esti fericita, punct. Ori nu o mai faci ca sa nu mai ai ce sa iti reprosezi. E simplu

| raluccca654321 a răspuns (pentru ElisaAna):

Stiu ce inseamna curva. Poate trebuia sa folosesc alt cuvant, doar copii din ziua de azi asa numesc fetele usuratice

| ElisaAna a răspuns (pentru raluccca654321):

Draga mea Raluca, wtf cum adica fata usuratica? Mi e mila de generatia noua. Copii rai, adolescenti prosti. Daca te masturbezi, mai nou esti usuratica?
Tine minte, usuratica, panarama, curva sunt femei care fac muult mai mult decat o masturbare. E ca si cum ai cataloga un om care a omorat o musca drept criminal in serie care trebuie inchis pe viata. Si pana la urma, de ce sa le spui prietenelor ca te masturbezi? Sunt lucruri intime, nu de povestit.

| Plato a răspuns (pentru ElisaAna):

Ei, daca am analiza putin ce inseamna masturbarea aia, n-ar mai fi chiar asa.
Deci nu zic ca e panarama, dar nici cuvioasa.

| ElisaAna a răspuns (pentru Plato):

Nu am zis ca duce o viata curata si pe placul lui Dumnezeu dar nici curva nu e

| Plato a răspuns (pentru ElisaAna):

Dar e pe drumul cel "bun" spre a deveni.

| ElisaAna a răspuns (pentru Plato):

Nu crezi ca esti un pic cam dur? Si nu ma refer strict la raspunsul asta ci la toate raspunsurile tale in general.

| Plato a răspuns (pentru ElisaAna):

Deloc. De ce? Pentru ca eu consider ca (,) copiii n-ar trebui sa se gandeasca la sex? Ce ti se pare dur? E perfect normal, copiii trebuie sa-si pastreze inocenta.
Ca promovez viata frumoasa si morala? Trebuie sa intelegi ca, oricat de dur suna, sau chiar daca se mai intampla sa mai zic o curva, un mizerabil ceva, toate sunt spre binele celor ce citesc. Vreau doar sa le arat ce inseamna o viata traita frumos. Dupa cum ai observat poate, foarte rar aduc in discutie religia. Eu nu ma bazez pe religie cand spun ceva, ci pe moralitate. Moralitatea poate fi independenta de religie.
Spune-mi unde ma consideri dur si voi incerca sa ma explic.

| ElisaAna a răspuns (pentru Plato):

In orice raspuns, nu neaparat la intrebarile copiilor. Nu e nevoie sa mai explici, am inteles dar tot imi pari dur si aduci un spirit "sumbru" al religiei si moralitatii prin duritatea asta. Religia inseamna iubire si caldura, sa aduca un sentiment bun. Tu parca certi, prin fiecare raspuns si judeci, privesti de sus.

| Rd79 a răspuns (pentru Plato):

Auzi, tu cand erai 'mic', la 15 ani, chiar te jucai cu papusile sau masinutele, si colorai carti cu carioca? Tu n-ai tras niciodata o laba pana la 18 ani? Asa de pur esti?

| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

Tu esti obsedat sexual, amice, obsedat de puritate sexuala. De la tine are de invatat doar cum sa nu fie (esti exemplu de evitat).

| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

Adolescentii care se masturbeaza ti se par perversi pentru ca esti profund pervers si total corupt sufleteste. Esti un lup moralist...

| Plato a răspuns (pentru doctorandus):

Lup moralist expr. (livr.) persoană care critică la alții defectele pe care el însuși le are.

Eu nu sunt depravat, deci nu ma regasesc.

| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

Daca ai fost abuzat sexual, mergi la psihiatru si rezolva-ti problemele. Aici nu e sectie de psihiatrie.

| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

Esti un moralist ieftin care improasca venin.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

In trecut a mai avut multe conturi cand injura toate fetele dar admina la cumintit

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Masturbarea nu se recunoaste dar se practica de majorotatea oamenilor (adolescenti si adulti ). E o normalitate, are legatura cu hormonii. In numele moralitatii s au facut multe lucruri imorale de a lungul timpului, cum ar fi pedepse inumane, crime de onoare, pedepse umilitoare aplicate in scoli etc. Mai bine o societate libera decat una condusa de legile moraliste. Eu nu cred ca daca o fata sau un baiat e desfranat/a sau imoral/a face rau celor din jur in cel mai rau caz isi fac lor rau. La fel e si cu cei prea cuminti, pot ajunge sa regrete ca au fost prea cuminti deci pe nimeni nu afecteaza ce fac ceilalti cu corpurile lor. Imoral mi se pare cand furi cand nedraptatesti pe cineva cand faci rau nu ceva ce nu afecteaza pe ceilalti. Nu toti pot fii la fel de cuviosi nu asta e rostul oamenilor eu asa cred.

| Plato a răspuns (pentru Emma30555):

Corpul, fiind un dar de la Dumnezeu, trebuie îngrijit. Cand traiesti in desfrau, iti bati joc de corp dar si de suflet, deci e imoral si e pacat.
Am zis mai sus, masturbarea nu pare grava pana nu e analizata. Iti explic cum o analizez eu, daca vrei.

| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

Nu, scuteste-ne, devii plictisitor.

| CaliforniaLA a răspuns:

E ceva absolut normal, asa eram si eu inainte, dar gândește-te că sunt nevoi fiziologice si nu ai de ce sa te simti vinovată, e normal la vârsta asta sa ai dorinte sexuale de genul. Fa-o linistită in continuare