| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Am 16 ani iar penisul meu cand nu e in erectie imi da posibilitatea de a da pielea penisului (foreskin) peste cap dar se blocheaza in acel mic "sant" si ma panichez incercand sa il pun inapoi, avand in acelasi timp un fel de "o sa se intample ceva rau" in minte. Acesta cand e erect insa nu imi da posibilitatea de a da foreskin-ul mai mult de jumatate din capul penisului. Am fimoza sau o sa devina mai "elastic" odata ce cresc? Sunt exercitii pentru a-l face la varsta asta sa fie mai "elastic"?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Penisul tau este afectat de fimoza minora spre medie si din acest motiv este necesar sa efectuezi exercitii zilnice de intindere si de largire a deschiderii preputului. Pentru asta este necesar ca pielea sa fie bine imbibata cu o crema/unguent care poate fi Betaderm sau Dermovate.
O alta metoda de largire a deschiderii preputiului este cea cu inele elastice fabricate in acest scop si care se folosesc asa cum este prezentat in urmatorul film educational :
INELE ELASTICE PENTRU LARGIREA PREPUTULUI (FIMOZA)
https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Spor la lucru si... Multa sanatate!