| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si am un ciclu neregulat, pe 27 decembrie 2013 mi-am inceput viata sexuala, am facut sex protejat, dar se poate sa se fi rupt prezervativul. Dupa 4 zile mi-a venit ciclul. Luna aceasta refuza sa apara au trecut deja vreo 5 zile. nu am nicio simptoma ca si cum as fi gravida, vreau un sfat, i s-a mai intamplat la cineva?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Din moment ce ai ciclu neregulat,cum poti sti ca a intarziat cinci zile?
Nu are sens sa te gandesti la sarcina,dupa contactul sexual din decembrie,menstruatia ta a venit.
O sarcina n-ar fi permis lucrul asta,primul simptom de sarcina este intarzierea menstruatiei.
Nu are importanta ca intarzie acum,din moment ce nu ai avut nici un contact sexual dupa menstruatia din decembrie,nu poti fi insarcinata.
Nu te mai agita si asteapta calma,stresul duce la dereglari hormonale care intarzie menstruatia.
In afara de asta,nu poti stii cu frigul de afara,daca n-ai facut si vreo anexita usoara(raceala la ovare) care, tot asa, intarzie menstruatia.
Ca sa depasesti ideile fixe, ia un test de sarcina si fa-l cu prima urina de dimineata, dar iti spun de-acum ca va iesi negativ.
Linisteste-te.

| Eliza001 a răspuns (pentru greece12):

Multumesc de sfaturi, chiar in seara asta mi-a venit big grin

| greece12 a răspuns (pentru Eliza001):

Ei,atunci te-ai linistit.
Ma bucur.
happy

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu esti gravida daca ti a venit ciclul, ai un ciclu neregulat si nu poti sa zici ca ti-a intarziat 5 zile [daca era regulat mai mergea]

| Awesom a răspuns:

Ia-ti un test de sarcina si daca e pozitiv, felicitari vei fi mama si iubitul tau tata. Daca iese negativ, sa sufli usurata si sa te protejezi.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Spovedeste-te, ai inceput sa desfranazi nu viata sexuala

| Alcyon a răspuns:

Din moment ce n-ai ciclul regulat, ce rost are sa te ingrijorezi? Menstruatia uneori intarzie: dereglari hormonale, frig, o raceala etc. Din decembrie ai mai avut relatii sexuale? Daca n-ai mai avut, e clar ca nu se poate sa fii insarcinata.

| Eliza001 a răspuns (pentru Alcyon):

Deci sa inteleg ca daca mi-a venit ciclul in decembrie la 4 zile dupa ce am facut sex, sa nu imi mai fac griji de o sarcina?

| SebastianCMT a răspuns:

Nu este nimic de speriat. Este o dereglare hormonala... Dar ca si precautie fa-ti 2 teste de sarcina.

| ForYouBaby a răspuns:

Atata timp cat ai ciclu neregulat poti sa stai linistita nu ai de ce sa iti faci griji ti-a intarziat doar cu 5 zile nu ii mare lucru o sa iti vina si nu esti insarcinata atata timp cat nu ai niciun simptop stai calma :* happy

| ZambetDeGheata a răspuns:

Nu ai simpsome, ai folosit prezervativ, ti-a venit ciclul, felicitari! Nu esti insarcinata laughing poti sa stai linistita. Si totusi ai putea sa iei un test de sarcina pentru linistea ta. Data viitoare, ai mai multa grija. Si informeaza-te despre pilula de a doua zi, este exact pentru astfel de cazuri(acum e prea tarziu sa o iei!).

| cametome7 a răspuns:

Nu vi s-a luat de toti copii care mint aici?