| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am o problema..Am o relație de 7 luni si acum o luna am făcut dragoste cu iubitul meu pentru prima dată. Ciclul mi-a venit neregulat, la câteva zile iar luna aceasta nu mi-a venit încă. Toate actele sexuale au fost făcute protejat cu prezervativ. E vreo șansă să fiu gravidă? La final am verificat dacă prezervativul e rupt și nu a fost.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care dupa intretinerea sexului s-a pornit menstruatia inainte de a trece 9-10 zile, inseamna ca menstruatia respectiva reprezinta garantia ca in proportie de peste 99.99% in ciclul menstrual anterior NU a avut loc fecundarea ovulului si ca atare NU s-a format nici-o sarcina. Intarzierea menstruatiei din acest moment NU este provocata de o sarcina instalata in uter, ci pur si simplu se datoreaza faptului ca ciclul tau menstrual are caracteristica de a fi NEREGULAT si in acest caz, din acest motiv actualul ciclu menstrual va fi mai lung si va avea un numar mai mare de zile fata de alte cicluri anterioare. Fiindca toate actele sexuale au fost protejate si au decurs in bune conditii, rezulta cat se poate de clar/cert ca in uter NU poate exista o sarcina in acest moment. Multa sanatate!