| iulika16 a întrebat:

Am 16 ani si de 3 luni am un prieten ne iubim fff mult
si el vrea sa facem dragoste! Dar mie teama sa fac acest pas pentru ca nu stiu cum sa reactionez cum sa ma comport fiind pentru prima data! Fetele mai cu experienta va rog mult sa-mi rasp la intrebare! Multumesc pup.

Răspuns Câştigător
| CandyES a răspuns:

Nu fa nimic daca nu te simti pregatitawinking mai ales 3 luni de relatie nu este prea mult timpwinking, inteleg si eu sa aveti ceva dupa un an, insa acum este prea devreme si s-ar putea sa ramai cu " ochi'n soare " pentru ca sunteti de prea putin timp impreuna sa faci pasul asta si mai ales sa ajunga el sa te iubeasca happy, ii place de tine e indragostit de tine asta da! dar pana la iubire baieti au un drum mai lung de parcurs happy.

Si nu are de ce sa.ti fie teama daca esti pregatita sa-ti incepi viata sexuala, sigur prietenul tau are experienta si o sa te ajute el. faza e sa fii u pregatita si sa simti ca chiar vrei asta happy. S i apropo BTS-urile fii foarte bine informata despre tot, sa stiii ce s-ar putea sa se intample iar daca vine un bebelus pe lume raised eyebrows? prietenl tau chiar este pregatit? tu ce o sa patesti? cum o sa reactioneze ai tai? Esti pregatita sa devi mamica? Poti sai oferi copillui tau tot ce are nevoie happy?

Intrebarile de mai sus nu sunt puse la aiureala pentru ca daca se intampla cumva sa patesti ceva Doamne fereste! trebuie sa iei masuri in cazuri de urgenta, si sa stii la ce sa te asteptihappy.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti foarte mica si de aceea riscul tau de cancer de col uterin va fi foarte crescut pentru toata viata (cam de 9-10 ori mai mare decat daca ai astepta pana la varsta minima recomandata de medici, adica 17 ani si jumatate). Tinand cont de asta, vei fi condamnata toata viata sa faci cate un consult ginecologic la fiecare 6 luni, ceea ce iti va incurca mult proiectele de viitor si te va face sa traiesti cu teama si sub amenintarea eterna a cancerului. dat fiind ca este ceva atat de important si cu efecte ireversibile asupra intregii tale vietii si tinand cont ca esti minora si foarte departe de majorat, cred ca ar trebui sa discuti problema cu parintii tai. daca ai acordul si sustinerea lor (morala, financiara, tot), atunci discuta si cu partenerul tau si, daca el nu este major, si cu parintii lui. Abia apoi poti lua o decizie.

| ignore a răspuns:

Cel mai bine sa nu o faci pentru ca in 3 luni nu ai de unde sa stii ca te iubeste sincer mai astepta.ca sa nu faceti si dupa aia sa se desparta de tine

| tuGatita a răspuns:

Nu...tu ai un prieten pe care numai tu il iubesti. ca daca te-ar iubi si el cu adevarat nu ti-ar cere sa o faceti. draga mea te rog nu face prostia asta ca iti va parea rau. si mai ales nu asa devreme. lasa-l sa mai astepte, observa-i comportamentul. daca vezi ca mereu aduce vb de facut dragoste, daca insista si chestii de astea mai bine te-ai descotorosi de el. dar daca nu iti zice nimic si nu te preseaza o faci daca cezi ca e bine. dar deocamdata mai bine nu. si dupa 3 luni voi va iubiti? ma indoiesc. acum toate is bune si frumoase si vei vedea ca daca o faci cu el dupa un timp atat de scurt se va plictisi de tine si iti va zice paaa. ar fi bine sa mai astepti cateva luni. sa fii sigura de ceea ce vrei. crede-ma stiu ce vb. bafta

| Lollipopy a răspuns:

Eu la 3 luni de relatie nici nu ma gandeam la asa ceva

| Cocheta a răspuns:

Salut eu tot sunt in asa problema tot am 16 si am cu prietenul meu 5 luni degraba. Uite daca te simti pregatita fizic si moral o poti faci si daca NU ap Nu. Nu te teme sa i-i zici Nu daca te iubeste te va astepta. 3 luni e foarte putin timp pentru a face asa un pas important pe care o sa-l tii minte toata viata. Nu comite greaseala dupa care iti va parea rau. Dar daca esti pregatita succese Pupacesc :*

| ghionea_3297 a răspuns:

Esti prea mica pentru a incepe viata secsuala mai asteapta ai tota viata inainte, ai sa te saturi de sex, fa-o atunci cind esti sigura ca se merita ca sa fii fericita chiar daca relatia nu va merge dupa