| B3HappyN0Worry a întrebat:

Bună TPU, am 16 ani şi tocmai ce am trecut printr-o despărțire, a fost prima iubire, şi relația a ținut 3 luni jumate, cam de o lună am trăit în minciună, el începuse să vorbească cu fosta, şi eram conştientă de asta, dar când îl întrebam nega continuu, până acum 3 zile, când am observat că fosta aia a lui venise în oraş (ea normal nu era de aici), şi am zis "hai s-o urmăresc puțin să stau cu ochii pe ea", m-am dus unde era ea, era la o terasă, cu un băiat care tot încerca să se ascundă, m-am uitat mai bine, cine să fie. Prietenul meu, care acum e fostul, şi spre uimirea mea, nici măcar nu se țineau de mână, dar erau prea apropiați pentru a fii doar prieteni. M-am dus la ei, am întrebat ce se întâmplă, de ce îmi face asta, mi-a zis "Am ieşit doar cu ea, ce are?", el zâmbea în timpul ăsta în batjocură. Apoi ea a plecat şi am mers după el, l-am întrebat dacă mă mai iubeşte, deja aveam lacrimi în ochi, mi-a spus aproape râzând "nu te mai iubesc cum te iubeam", eu eram cu prietena mea, şi l-am lăsat acolo, am plecat amândouă şi am început să plâng în hohote, nu-mi venea să cred ce se întâmplă, părea băiatul perfect, iubitor, un băiat care punea suflet într-o relație şi era aproape imposibilă ideea de a înşela, care a şi plâns în fața mea, dar nu merită să-i mai ridic atât de sus standardele, în fine, probabil nici nu a fost vina lui în totalitate, are un prieten care înşală şi ăla cu cine apucă, şi l-o fii "sfătuit" cu câte ceva, pentru că eu când l-am cunoscut, jur că era timid, ruşinos, şi părea atât de sufletist. În fine, să continui, a venit apoi după noi, şi a chemat-o pe prietena mea să-i spună ceva, i-a spus "Ea s-a schimbat (adică eu), voiam să-i spun în seara asta", (minte, de fapt el e cel care s-a răcit, pentru că eu îl înnebuneam cu asta mai tot timpul dar nu voia să recunoască.) prietena mea l-a înjurat şi am plecat amândouă. Am plâns toată ziua, până seara la 12 când primesc un mesaj de la el "Hei, ce faci? Vrei să ne vedem mâine undeva şi să vorbim? Acum mi-am dat seama ce am făcut, am fost şi beat, de aia am făcut asta", am mai vorbit puțin, voiam să-l mai văd doar ca să am ocazia să-i dau o palmă. Dar au trecut deja 3 zile şi nu a mai venit să ne vedem. Cum naiba pot trece mai repede peste? Țin să menționez că înainte de toate astea, ultima dată când ne-am mai văzut a fost în 22 august, şi încă era gelos când vedea inimi în conversații cu mine şi alt băiat pe care cică nu-l suportă, şi ca să mă răzbun puțin, l-am rugat pe băiatul acela să se prefacă că e cu mine măcar până ne vede el, zis şi făcut, dar oricum, cum să trec mai repede peste şi cum să fac să-mi dispară dorința aia de împăcare cu el? FUNDĂ

Răspuns Câştigător
| Lyndsey a răspuns:

Buna. Te afli intr-o situatie delicata, incerc sa te inteleg. Pentru inceput, cred ca a fi inselat este cel mai deranjant lucru care poate veni din parte persoanei iubite. Tu ii oferi toata dragostea, atentia, il pui in centrul intereselor tale, iar el... Cauata mai mult de atat? Mult prea egoist. Nu merita atentia ta. Sa fiu pusa intr-o asemenea situatie, nu as mai interactiona deloc cu el, poate de asta mi se pare gresit ca ai mai conversat cu el dupa acest incident. Parerea mea este ca ar trebui sa te linistesti o perioada, ca tot e vacanta, iesi in natura, stai pe o patura si priveste cerul, copacii (nu exagerez deloc, pentru mine e cea mai buna terapie). Aminteste-ti de momentele frumoase pentru ultimaoara, apoi adu-le in amintire si pe cele neplacute. Gandeste-te cata durere ti-a cauzat, iarta-te pe tine insati si mergi mai departe. Nu incerca sa te prefaci ca esti intr-o relatie, doar de dragul de a fi gelos. Nu, lasa-l sa-si imagineze ca plangi in singuratate, poate va sti pe viitor sa nu mai raneasca persoane. Fii o lectie pentru el. Continua sa cunosti oameni noi, oameni care sa te inspire cu activitatile lor, sa iti insufle ideea ca viata trebuie traita, momentele pretuite. Fara suparare, cred ca ar trebui sa ai grija cu ce fel de prieteni te afisezi. Exista o vorba:"Spune-mi cu cine umbli, ca sa-ti spun cine esti". O fata care injura si nu da dovada de educatie, nu mi se pare ok. Te rog sa vorbesti cu ea, apreciaza faptul ca ti-a fost alaturi si te sustine, dar incearca sa ii transmiti sa faca o schimbare. In viziunea mea, tocmai finetea face o fata pretioasa, iar acest lucru pare imposibil in absenta unui vocabular curat. Uite, de asemenea, cat timp a mai ramas pana incepe scoala, axeaza-te pe cateva creatii celebre, urmareste fire narative, invata ceva din experientele altora. Nu ai idee cat de mult te ridica lectura si cat de multa intelepciune iti aduce. In plus, te distrage de la propria... "nefericire" de moment, sa o numim asa. Peste timp, iti garantez ca o sa privesti in urma si vei zambi la gandul ca naivitatea, la fel ca in cazul oricarui adolescent, i-a invadat tineretea. Ai mare grija in continuare, la timpul care trece, dar si la suflet!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stiu cum este, nu poti sa faci sa dispara asa dintr o data iubirea fata de el, pana la urma acest baiat stie ce vrea? poate va iubeste pe amandoua dar e bolovan ca iar a fugit la fosta, este greu stiu cum e

| WaterDrop a răspuns:

Nimic nu se compara cu putina drama adolescentina intr-o dimineata de luni, yumz! Uite pana si in TM se intampla asta, pfuuu, ce lume, ce lume.

"părea băiatul perfect, iubitor, un băiat care punea suflet într-o relație şi era aproape imposibilă ideea de a înşela" Cum poate parea asa la o varsta la care nu stii ce inseamna perfectiune, iubire si ideea de a insela? De aceea nu`s bune parerile in legatura cu cineva inainte de a`l cunoaste mai bine.Mie, din simpla ta descriere, imi pare un loverboy superficial si viitor alcoolic, probabil si mai colorat la piele. Iar tu esti doar o persoana naiba care se joaca de`a dragostea, lucru perfect normal la varsta ta, insa uite unde s-a ajuns, ntz ntz. Bucura`te ca ai scapat de el, pentru ca foarte curand am fi vazut o postare gen "sunt insarcinata" sau "vreau sa ma sinucid". Concentreaza`te pe scoala, pe cariera, asteapta sa te mai maturizezi pentru ca "inimi in conversatii", invata sa nu te mai increzi in prima persoana care iti fura lumea de sub picioare, scapa de mahalagioaica aia de prietena care injura (clar nu`ti face o imagine buna daca ea asa procedeaza) si cel mai important impaca`te cu ideea ca nimic nu dureaza la nesfarsit daca nu esti dispusa sa te sacrifici ca persoana.Mai bine distreaza`te si bucura`te de copilarie inca, pentru ca dragostea vine ea singura mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine.nu stiu ce sa te sfatuiesc Poate baiatul acela chiar tine la tine, si ce a facut cu fosta lui a fost o greseala. Poate va veti impaca. Daca nu, vei trece peste asta...cu greu, dar vei trece

| kandaraki a răspuns:

Bea apa si lasa plansul, baiatul e un ipocrit dupa care nu merita de plans.

| untaken a răspuns:

La varsta ta nici nu stii ce inseamna iubirea. Ia si citeste o carte mai bine, ocupa-te de altceva, lasa iubirile. Cica relatie de 3 luni...