| BeatriceChy a întrebat:

Am 17 ani și în urma cu 3 zile mi-am început viata sexuala. Totul a decurs foarte bine, el a avut răbdare maxima cu mine, m-a durut, ce-i drept, dar nu am sângerat, însă, în ciuda durerilor am continuat pana când totul s-a transformat în plăcere și am avut parte de un contact sexual foarte intens.
Problema este ca, de atunci, ma ustura ușor când urinez, uneori am mâncărimi și am o secreție albicioasa-gălbuie care nu are un miros tocmai plăcut.
Credeți ca am motive de îngrijorare? Cum as putea sa rezolv problema?
Mulțumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, din pacate ai motive de ingrijoarare, pentru ca ai luat deja o boala cu transmitere sexuala!
Fugi la medic sa ti se recolteze secretie vaginala, si sa poti incepe imediat tratamentul, ca infectiile astea nu trec de la sine ci urca si iti infecteaza organele reproducatoare interne si posibil rinichii.
De ce nu ati folosit prezervativ, ca masura de protectie?
Dupa cum vezi, baiatul asta nu a fost cinstit cu tine si te-a contaminat cu una sau mai mulet boli cu transmitere sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca in timpul actelor sexuale intretinute sa fi patruns in vagin o bacterie provenita din zona anala sau adiacenta, chiar daca toate actele sexuale au fost mereu protejate prin prezervativul folosit. Daca senzatiile de mancarime si cele de usturime vor persista si in zilele urmatoare si secretia amintita va deveni mai abundenta si din ce in cemai urat mirositoare, in acel caz trebuie sa te prezinti la laboratorul de analize medicale pentru a ti se preleva o proba de secretie vaginala si una de urina in vederea efectuarii analizelor necesare, cu scopul de a stabili natura posibilului/probabilului agent patogen pentru a se putea stabili care este tratamentul indicat si necesar de a fi urmat. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca totul a fost protejat nu trebuie sa-ti faci griji.

| ywar a răspuns:

Pai de aceea a fost foarte grijuliu ca sa-ti dea o boala cu transmitere sexuala. Nu era mai bine sa intre ca animalul dar acum sa nu ai nimic mirositor? Auzi, dar poate e cu ochi! Lucru bun la 9 luni.

Răspuns utilizator avertizat
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Daca secretia vaginala este alba nu este nicio problema daca este galbena posibil sa ai o infectie bacteriana, o ciuperca de exemplu.Cel mai in masura sa iti spuna clar ce ai este un medic ginecolog iar recomandarea este sa te duci cat mai repede, iti va recolta secretia vaginala si cand vor veni rezultatele iti va spune clar ce ai.Multa sanatate!

| 90210 a răspuns:

V-ati protejat? E posibil sa fie candida. Apropo, dupa fiecare contact sexual trebuie sa urinezi pentru ca daca nu urinezi poti face infectii urinare. In timpul contactului sexual din cauza....cum sa spun...frectiei haha intra secretii in uretra si trebuie eliminate daca nu vrei sa faci infectie. Poti sa iei urinal acut si daca nu-ti trece te duci la doctor.

| BeatriceChy explică (pentru 90210):

Da,am avut mai multe numere cu pauze și ne am protejat la fiecare