| Angel1244 a întrebat:

Am facut sex neprotejat cu iubitul meu(mare greseala) pe 9 decembrie. La 2 saptamani mi-a venit ciclu in luna respectiva si in ianuarie mi-a intarziat 3 zile. Luna asta mi-a venit cu 5 zile mai devreme fata de luna trecuta.Imi este foarte frica.Am facut si test de sarcina la o luna si ceva dupa (ianuarie) la 2 zile dupa ce mi-a intarziat ciclul si a iesit negativ. Am cateva simptome de gravida sa zic asa cum ar fi greata,dar asta foarte foarte rar,ma gandesc sa fie si de la mancare. Am uitat sa precizez ca in ianuarie,la o luna dupa actul sexual neprotejat, mi-a venit ciclul (mai tarziu cu 3 zile) si culoarea a fost putin diferita. Imi este foarte frica de asta, sper sa nu fie ceea ce cred eu, pentru ca am 18 ani, aproape 19 si nu sunt pregatita pentru asa ceva. Este prima si ultima oara cand nu folosesc prezervativul. Multumesc frumos!

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca nu ai oferit deloc date certe/exacte privind zilele de incepere a ultimelor 3 menstruatii, NU se poate oferi un raspuns cert/exact sau catusi de cat corect. Pe baza datelor oferite se pot exprima doar simple pareri si presupuneri complet lipsite de obiectivitate si fiind subiective NU au nici-o valoare reala. Doar daca vei preciza ziua de incepere a ultimelor 3 menstruatii, data exacta de intretinere a contactelor sexuale, daca sperma a fost sau nu ejaculata in vagin, tipul ciclului menstrual adica daca a fost mereu REGULAT sau NEREGULAT in ultimele minim 6 luni, se poate face o analiza profesionala si da un raspuns probabil precis si corect. Probabilitatea de sarcina in orice caz pare a fi una extrem de mica. Multa sanatate!

| Angel1244 explică (pentru corbulalbrosu):

Aveti mare dreptate! Actul sexual a fost pe 9 decembrie, ciclul mi-a venit regulat pe 16 decembrie. In ianuarie, mi-a intarziat 3 zile si a fost normal ca intotdeauna, de 5-6 zile. Iar luna aceasta mi-a venit cu 5 zile mai devreme, pe 13 februarie si a fost aceeasi cantitate. Ideea este ca am un deranj in zona abdominala si imi este foarte frica

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Angel1244):

Este important de stiut ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual formarea unei sarcini este IMPOSIBILA. In cazul vostru fiindca sexul a fost intretinut cu 7 zile inainte de data de incepere a menstruatiei (9.12-16.12) va aflati in aceasta situatie adica NU s-a putut format o sarcina si exact din acel motiv s-a pornit menstruatia si s-a desfasurat in mod normal pe o perioada de 5-6 zile. In concluzie, reiese cat se poate de clar/precis ca NU poate sa existe o sarcina in uterul tau din moment ce s-a eliminat endometrul, adica captuseala interna a uterului, si nu o singura data ci de 3 ori dupa intretinerea sexului respectiv. Este stabilit prin cercetari stiintifice si experimente medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, adica in perioada zilelor de dinainte de ziua de menstruatie, NU poate exista un OVUL VIABIL in uter. In consecinta in urma unui sex intretinut in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual, (circa o saptamana in cazul vostru) chiar si daca sperma este ejaculata intentionat in vagin, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA deoarece lipseste OVULUL VIABIL strict necesar. Argumentul principal in privinta IMPOSIBILITATII de a exista o sarcina, il reprezinta insasi pornirea menstruatiei care se considera ca in proportie de 99, 99% reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv se elimina din uter ENDOMETRUL imbatranit si degenerat devenit inutil sub forma de menstra. Cantitatea de menstra eliminata precum si numarul de zile de menstruatie poate sa fie diferit de la o menstruatie la alta, fiindca este conditionat de marimea/grosimea si dezvoltarea ca dimensiune a fostului ENDOMETRU care prin destramare produce o anumita cantitate de menstra care poate sa difere uneori chiar foarte mult de la un ciclu menstrual la altul. Acea stare de deranj/disconfort real sau imaginar se petrece doar in mintea ta si cel mai probabil nu are absolut nici-o baza reala si cu atat mai putin nu pot sa provina de la o sarcina chiar si una cu totul ipotetica. Multa sanatate!

| Angel1244 explică (pentru corbulalbrosu):

Va multumesc din toata inima, sincer raspunsul dvs. m-a linistit complet si aveti dreptate cu :,, se petrece in mintea mea". eu fiind cu gandul ca am ramas insarcinata, ma uitam in oglinda si mi se parea ca mi-a mai crescut burta. laughing Va multumesc din suflet inca odata si va doresc tot binele din lume!

| dolceromania a răspuns:

Nu esti insarcinata, probabil dereglata hormonal datorita sexului, pentru a fi linistita du-te fa un ECO.

| Angel1244 explică (pentru dolceromania):

Multumesc frumos. Ce am uitat sa precizez este ca nu am mai avut dereglari hormonale si deoarece mi-am inceput viata sexuala anul trecut in septembrie, mi se pare ciudat orice lucru diferit acum. Si ca o actualizare, sa zic asa

| someone00 a răspuns:

Cum spunea si cel care a comentat anterior mie, esti, cel mai probabil, dereglata hormonal din cauza actului sexual. Te sfatuiesc sa faci un alt test de sarcina sau o ecografie.

| Angel1244 explică (pentru someone00):

Cum am raspuns si mai sus, nu am mai avut dereglari hormonale pana acum si asta m-a bagat putin in sperieti. Astazi mi-a venit menstruatia cu 5 zile mai devreme sad