| IoaNa1428Dmd a întrebat:

am 18 ani și mi-am inceput viața sexuală în urma cu 6 luni. Am un prieten deosebit și relația noastră este deosebită și încurajată de părinți.
Problema este că, deși el este foarte bine dotat și un tip foarte sexy, iar eu am pofte sexuale, nu pot simți penetrarea. Nu simt când este in mine. Nu am vorbit cu el despre asta, pentru că s-ar simți teribil și bănuiesc că problema ar fi la mine. Mama mea, încă de când eram foarte mică, ma certa spunandu-mi sa nu-mi încep viața sexuală până la căsătorie. Mi-a format o viziune atât de groaznică despre asta încât simt că acum nu mă pot bucura de asta, deși m-a sfătuit frumos când i-am povestit că mi-am început viața sexuală.
Bănuiesc că nu simt plăcere tocmai din cauza ca încă de mica mi s-au băgat în cap tot felul de învățături dogmatice.
Sunt sănătoasă tun, am fost la doctor. Știe cineva vreo carte sau îmi poate recomanda cineva ceva pentru a mă relaxa și a îmi face mintea să înțeleagă că este okay ce se întâmplă?

12 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Nu va potriviti sexual! Am mai spus-o aici: orice clanta are o cheie potrivita.
Daca nu sunteti compatibili sexual la revedere. Da-i papucii si cauta altul. Sunteti tineri si inca nu simtiti dar pe mai departe asta creeaza frustrari.
Altul, altul. e lumea plina de p.le. Riscati sa ajungeti intr-un punct in care sa nu mai suporti asta si sa vrei si altceva. E mai bine asa.

Răspuns utilizator avertizat
| Dragosdoar a răspuns:

Buna,statisticile arata ca multe femei nu simt placere in timpul actului sexual, unele chiar nu pot experimenta orgasmul deloc. Schimba-ti pozitiile, poate asa merge

| Jonas94 a răspuns:

Bună, există produse pentru accentuarea senzațiilor în timpul actului sexual la femei.
Din ce am văzut se comercializează sub formă de gel, ușor de aplicat.
Doctorii ginecologi nu cred că-ți pot explica cum să simți o plăcere mai mare în timpul actului sexual, fiind setați mai mult pe partea medicală.
Poate ar trebui să mergi și la un psiholog, pentru a-i explica problema asta, mai ales cutumele astea din educația ta.

| simpluone a răspuns:

Mintea aia esti tu! Ca sa te relaxezi trebuie sa iti creezi ambianta necesara si sa acorzi timp preludiului fara sa fi presata. Trebuie sa o tratezi ca pe o joaca placuta in nici un caz ca pe ceva impus si incomod. Incearca sa inveti sa "plutesti" sa-ti lasi ratiunea sa apuna si pasiunea sa rasara. Tot ce e izvorat din pasiune este permis in pat si nimeni nu te va judeca. Nu faci dragoste pentru el, nu te oferi lui ca sa se satisfaca ci faci dragoste ca tu sa te satisfaci.

| Andra9pk a răspuns:

Uneori poate si "dimensiunea" e de vina. Daca tipul e "dotat", poate tipa e prea "larga" si nu se potrivesc in sensul asta. Poate pozitia sa fie de vina, poate trebuie sa incepi si faci acele exercitii kegel.

| Jonas94 a răspuns (pentru Andra9pk):

Tu ai citit, ce a scris fata aici? Că și-a început viața sexuală de 6 luni, și că partenerul nu are o problemă cu dimensiunea?
Adică, din experiența ta, cât de mult se lărgește un vagin la 6 luni de la începerea vieții sexuale? Citim tot, sau răspundem doar ca să ne aflăm în treabă? Vrem să ajutăm, sau doar vrem să apărem la userii zilei pe TPU?

| Andra9pk a răspuns (pentru Jonas94):

Am vb la general.i-am zis :daca al tau nu e dotat?"? laughing esti femeie? sau ai avut atat de multe la viata ta incat sa stii cat de diferite sunt toate in privinta vaginului?

| Jonas94 a răspuns (pentru Andra9pk):

Se cunoaște că nici tu nu știi, deși zici că ești femeie laughing. Mai citește odată ce ai scris, apoi poți să-mi răspunzi.

| sofisis a răspuns (pentru Jonas94):

Nu toate femeile au vagin stramt din nastere sa stii, indiferent ca e virgina sau nu. Deci probleme de incompatibilitate dimensionala pot exista indiferent ca si-a inceput viata sexuala de 6 luni sau 6 zile.

| Lule a răspuns:

Asa eram si eu la inceput, nu simteam nimic, dar am incercat mai multe pozitii si diferite tempo-uri si asa am aflat nu numai sa simt placere dar sa si ajung la orgasm.
Trebuie sa experimentezi si sa comunici cu partenerul, nu-i nicio rusine sa spui ca nu simti nimic intr-o anumita pozitie, asta e, nu se potrivesc toate tuturor.
In plus, fiind la inceput mai trebuie sa descoperi si vaginul, simtul lui " tactil" daca pot spune asa, dar acesta il dobandesti facand dragoste mai des ( in cazul meu cel putin).
Sper ca te-am ajutat si stai calma nu-i nicio problema cu niciunul dintre voi, doar trebuie sa va mai cunosteti din punctul acesta de vedere. Totul necesita timp. happy

| Mirunatinay a răspuns:

I-ai spus si doctorului ca nu il simti cand este in interior? Este posibil sa nu incercati pozitia potrivita cat sa simti tu ceva