| AlIcIaAa a întrebat:

Am 19 ani si am o relatie de aproape 2 ani cu prietenul meu. Totul bine si frumos, pana cand a inceput din nou sa fumeze. Mentionez ca inainte s-a mai lasat de fumat, atunci cand a intrat intr-o relatie cu mine. Acum a inceput din nou. Nu l-am vazut, dar il pot simti prin mirosul hainelor. Nu am eu autoritatea sa-i interzic sa nu mai fumeze, dar nu pot sa spun ca imi convine. In primul rand, incerc sa-i explic ca sanatatea ii este in pericol, atat lui, cat si mie, i-am explicat cate boli exista din cauza fumatului, a zis sa-l las sa faca ce vrea. In al doilea rand, nu suport ca atunci cand il iau in brate sa-i simt fumul impregnat in haine, sau cand il sarut. Nu sunt pretentioasa, eu doar ma gandesc la ce s-ar putea intampla. Ce as putea face?

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
incearca ai zici ca nu suporti fumul/fa-l sa inteleaga ca imbratisarile vor fi mai rarute daca nu se lasa de fumat/poate sta in compania celor care fumeaza si obligat hainele atrage fumul ca un magnet..trebuie el sa isi dea seama de riscuri si de sanatatea lui, el trebuie sa gaseasca o cale de mijloc daca nu vrea sa te piarda.
O zi frumoasa sa aihappy

| LissLiss a răspuns:

Draga mea, nu stiu in ce masura ati vorbit despre asta, insa asigura-te ca i-ai spus foarte clar asta, ca a inteles ca e necesar sa se lase, nu doar ca era un simplu moft de al tau. Trebuie sa fii precauta, iar el ar trebui sa ia masuri in cazul acesta! Uite, prietena mea cea mai buna s-a despartit de iubitul ei tocmai pentru ca acesta se apucase de fumat, lucru de care ea nici nu vroia sa auda, i-a interzis categoric. Si sti, relatia lor era una serioasa, baiatu o iubea si ar fi facut orice pentru ea insa nu si asta, nu se putea lasa de fumat. La un momendat l-a pus sa aleaga intre cele doua. Tipul a venit cu chestii de genu " asta e defectul meu, trebuie sa ma accepti asa cum sunt". Si astfel prietena de care iti spusesem, a inteles ca ea nu a fost indeajuns de importanta pentru el, ca a ales sa mearga cu tigarile. Crede-ma, a fost dureros! Eu nu vreau sa ajungeti acolo, insa poate e momentul potrivit sa-ti arate cat de mare ii e dragostea! Take care!:*

| LissLiss a răspuns:

Funda te rooog? happy [raspunsul e mai sus]

| Azµre a răspuns:

Nimic, e decizia lui. Nu trebuie să îi interzici sau să îi pui condiții! Dacă așa l-ai luat de la bun început lasă-l așa.

| Azµre a răspuns:

Fiecare e liber să facă ce vrea, dacă îi convine bine dacă nu să își caute unul care nu fumează.
Iar vrei să mă enervezi aiurea?

| Azµre a răspuns:

Eu nu vă pot înțelege de nici o culoare pe voi, cei care faceți așa.

| Azµre a răspuns:

Din punctul ășta de vedere, spor la treabă laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hopa hent! eu nu fumez dar daca stau in compania celor care fumeaza imi miros hainele a tutun.Cel mai corect ar fi sa vorbesti cu el si sa-i spui ca mirosul de tutun iti provoaca discomfort iar daca te iubeste sa faca bine ca atunci cand va intalniti sa-si schimbe hainele si sa foloseasca guma de mestecat sau pasta de dinti, fumatul este un viciu de care nu poti scapa daca nu ai vointa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu incerca sa il stresezi spunandu-i in continuu ''lasa-te de fumat''. Daca ii place sa fumeze,poti sa-i dai si in cap,ca tot nu se lasa.
In schimb, puteti face cum a spus si BLINDULBEN. Asa ajungeti la un numitor comun si toata lumea e fericita.

O sa-si dea singur seama cat de rau e sa fumezi, stai linistita.Tu ai facut ce ai putut face, ai incercat sa il convingi. Daca nu ai putut, renunta la asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este viata lui. Daca nu il accepti asa, ce rost mai are sa stai cu el. Nu suport acele relatii cand partenera nu il lasa in pace, te streseaza. Lasa-l in pace. E ceva de genul: "Iubit-o in seara asta bem impreuna.","Nu bea, o sa te imbeti"... Bea si tu cu el. Distrati-va impreuna. Orice dauneaza: tigara, alcoolul, soarele, condusul, drogurile, nimic nu e bun. Dar trebuie o limita la toate. Daca el fumeza, care-i treaba ta? pana la urma e viata lui si nu poate fara tutun are si el un hobby, ce sa-i faci. Nu imi spune ca nu il mai iubesti eventual nu o sa il mai iubesti sau ai sa te desparti de el pentru simplu fapt ca fumeaza. Grow up.

| simpluone a răspuns:

Fumatul este un drog, nu e un viciu este pur si simplu un drog. Cu cat ii spui unui drogat sa lase drogurile cu atat mai mult se va droga. Vezi daca el chiar doreste sa se lase daca el nu doreste nu ai cum sa-l obligi asta si va dauna relatiei voastre. Incearca alte metode care deja au fost incercate in cazul in care si el vrea

| GaBrIeLa1994 a răspuns:

Sustin ceea ce ai zis, nici eu nu as fi de acord ca prietenul meu sa fumeze, pana la urma e sanatatea lui in joc dar si a ta. daca tu nu ai reusit, apeleza la mata ta sau mm lui sa vorbeasca cu el