| 4lexa a întrebat:

Am 19 ani si ieri am incercat pentru prima oara sa fac sex cu prietenul meu. Am folosit prezervativ si el a incercat de 2 ori sa intre in mine. M-a durut prea tare deci s-a oprit. Am totusi sentiment rau deoarece ieri a fost cam a 5-a zi din perioada fertila ( nu am ciclu regulat ) nu am sangerat si nu stiu daca mai sunt virgina. Sunt sanse sa raman insarcinata?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Daca ciclul menstrual are caracteristica principala de a fi de tip neregulat, in acel caz in mod logic si rational, devine IMPOSIBIL sa se poata anticipa :
-- care va fi lungimea ciclului menstrual ca numar de zile,
-- in ce data se va termin ciclul in curs de desfasurare si ziua in care va porni menstruatia si va incepe un NOU ciclu menstrual
-- Fiindca este imposibil sa fie stabilita ultima zi a ciclului, este imposibil de stabilit in ce zi/data/moment are loc OVULATIA,
--Fiindca NU se stie ziua OVULATIEI, nici zilele care fac parte din PERIOADA FERTILA, nu se pot stabili in astfel de cazuri,
2.) Fiindca cele 2 contacte sexuale a fost protejate prin folosirea unui prezervativ si acesta a ramas intreg, intact pe toata durata cat au tinut incercarile de dezvirginare se poate considera ca NU a putut sa ajunga sperma in vagin si acest fapt coroborat cu celelalte motive enumerate duce la concluzia fireasca si anume ca este practic imposibil sa se fi putut forma o sarcina in cazul prezentat.
In privinta virginitati tu esti cea care ar trebui sa stii daca mai esti sau nu, fiindca tu esti cea care stii daca a intrat penisul in vagin macar si un pic, doar cativa cm. Dupa alte pareri starea de virginitate dispare chiar si in cazul in care se produce un contact simplu intre penis si himen.
In privinta faptului ca nu s-a produs nicio sangerare, trebuie sa afli si sa stii urmatoarele :
Existenta sau lipsa sangerarii din momentul dezvirginarii este descris in mod profesional d.p.d.v. medical si pe intelesul oricui, in revista Descopera.ro din care am extras urmatorul fragment :
""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus mai ales in trecut chiar si in zilele noastre la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale,
-- doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării.
--in cazul a circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil,
-- în schimb în cazul unui procent de 11 % a femeilor rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, facand balet, spagat, gimnastica, la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte."
Tu te afli printre cele care pot fi acuzate pe nedrept de o fapta inexistenta fiindca multora le lipsesc cele mai elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Ar fi indicat ca mai intai fiecare sa citeasca si sa se informeze corect si doar pe urma si doar daca au argmente clare, certe si corecte sa lansezi acuzatii mai mult sau mai putin fondate. Multa sanatate!

| 4lexa explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc foarte mult. Sincer eu tin sa cred ca inca sunt virgina. A „ intrat „ de doua ori. apoi s-a oprit si nu am mai continuat deloc.

| mihai69 a răspuns:

Virgină nu mai ești. Chiar dacă e posibil să nu te fi deflorat.
Însărcinată chiar NU ai cum să fii.

| Emilian65 a răspuns:

Daca te-a penetrat, nu mai esti virgina. Nu poti nici sa fii gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt șanse sa fii puțin încuiată.

Răspuns utilizator avertizat