| Teslaaa a întrebat:

Am aproape 17 ani. Vreau sa trec direct la subiect. Eu si prietenul meu suntem impreuna de aproape 2 ani. El nu s-a atins de mine, in sensu`, sa avem relatii sexuale pana acum 3 saptamani. In principiu, am facut-o de doua ori, la interval de o saptamana. El sustine ca nu si-a dat drumu` in mine, dar eu tot sunt in dubii. Vreau sa subliniez ca eram virgina, el a vazut asta, si mi-a garantat ca nu se va intampla nimic. Zilele astea era obisnuit sa-mi vina ciclul menstrual. Mi-a venit. Credeti ca e o dereglare a organismului, si am ramas insarcinata, sau dupa cum spune el, nu se pune nici un fel de problema?. Multumesc anticipat! :*

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu,nu esti insarcinata,mai ales ca menstruatia ti-a venit atunci cand era asteptata, daca a venit si in cantitatea si la culoarea obisnuite, fara modificari.
Dar sfatul meu ar fi sa nu mai risti, sex neprotejat faci doar cand iti doresti un copil, altfel te protejezi.
Fara nici o exceptie.

| albastrualb77 a răspuns:

Daca ai incredere in el, cu toate ca eu zic sa nu ai incredere in nimeni, mai ales in persoanele de sex masculin, s-ar putea sa nu fie nici un fel de problema, mai ales daca ti-a venit ciclul, dar pentru linistea ta interioara ai putea sa iti faci un test, sau un control, papa.

| Liviu a răspuns:

Ciclu s-ar putea sa nu iti vina si de la stres, in plus tu poti deveni paranoica acum, fa pentru linistea ta persoanala cateva teste de sarcina la 2 saptamanihappy poti repeta testul iar

| Emena a răspuns:

Daca ti-a venit ciclul in niciun caz nu ai cum sa ramai insarcinata. Protejati-va, fiindca nu cred ca va doriti un copil

| mihai69 a răspuns:

Nu vă mai jucați cu puța până nu studiați manualul de utilizare!

| Alcyon a răspuns:

Nu te baza pe baiat, fiindca sunt lucruri pe care el nu are cum sa le controleze. E posibil sa nu se retraga la timp. De asemenea, barbatii elimina un lichid incolor cand sunt excitati, ce poate contine spermatozoizi (atunci cand au avut o ejaculare recenta). Daca metoda asta era asa de sigura, nu se mai inventa prezervativul si o faceau toti asa. Informati-va si voi, inainte sa treceti la fapte, ca uite asa apar sarcinile nedorite. Tu crezi ca-i asa simplu sa faci avort? Risti sa faci hemoragie si sa mori, sau sa ramai sterila (adica sa nu mai ai copii niciodata). Iar daca nasti copilul, n-o sa ai cu ce sa-l cresti. Nu ti-ai terminat nici liceul. Cine te angajeaza pe tine? Barbatii isi pun coada pe spinare si-si gasesc pe alta. Iar tu ramai cu plodul, sa-l cresti.

| Hαppiηеss a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia nu esti insarcinata.
Insa nu mai faceti sex neprotejat pentru ca poti ramane oricand insarcinata chiar daca el nu ejaculeaza in vagin. Baietii elimina un lichid incolor ( lichidul preejaculator ) care nu poate fi controlat si care poate contine spermatozoizi.
Nu te mai lua dupa tot ce iti garanteaza el, ca daca te trezesti cu un copil el este primul care te lasa balta.
Folositi prezervativ, eviti o sarcina nedorita si te fereste si de vreo boala cu transmitere sexuala.