| Nebunatyca69 a întrebat:

Hei. ma puteti ajuta va rog? Am 19 ani iar ieri am avut contact sexual cu prietenul meu, dupa ce si-a dat drumu, am vazut sange pe mine.Ce inseamna asta? Tin sa mentionez ca nu mai eram virgina si nu mi s-a mai intamplat asta sad Ciclul mi-a trecut acum 10 zile aproape si trebuia sa-mi vina la sfarsitul lunii asteia.Ce s-a intamplat oare? Mi s-a rupt ceva... sau o fi vreo dereglare? Eu am fost in spital si. m-a tinut ciclul 7 zile si dinpa o zi mi-a curs iar cate putin din cauza antibioticelor, eu am probleme si cu rinichii dar aseara mi-a curs cand am facut treaba mica, dar sa-mi curga nu.azi dimineata nu am avut nimic. acum cand am fost la baie iar mi-a curs dar un fel de sange mai inchis.Imi puteti zice ce ar putea fi? Dereglare, mi-a rupt ceva, sau mi-o fi atins ceva, la ovare sau de la rinichi?

17 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU avem cum să GHICIM :)

Având în vedere că ai 19 anişori, NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Cel mai indicat este un control la medicul ginecolog şi o ecografie!

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Daca ai sangerat dupa contactul sexual, nu prea cred ca-i de la rinichi. Cel mai probabil ai o afectiune ginecologica, care trebuie tratata. Mergi imediat la ginecolog si lasa rusinea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este posibil sa ai o infectie, mai ales ca spui ca ai probleme si cu rinichii sau ovarele, cu ce ai tu. ma rog!
Sau poate fi o dereglare hormonala.
Te sfatuiesc sa mergi la medic pentru un consult.
Multa sanatate!
Te pup!

| Nebunatyca69 explică (pentru anonim_4396):

Buna, chiar nu stiu ce sa zic, daca e de la rinichi sau nu. desi nu cred. sad Ca am avut probleme mai mereu cu rinichii si nu mi-a curs nimic. decat cand am eliminat o piatra si atata ...Vad eu ce fac, multumesc mult, te pup

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, este posibil sa ai vreo scurgere undeva, sau vreo infectie la rinichi. Deci ai nevoie de consultatie medicala rapida! Nu te speria, du-te spre binele tau, nu sta asa daca tii la viata ta.

| Nebunatyca69 explică (pentru Daalalifnuunalif):

Nu cred... Ca pana sa o fac, nu am avut nimic, nu-mi curgea nimic, cu rinichii am demult probleme, si nu am patit niciodata asa. nu cred ca e de la rinichi, mi-e rusine sa ma duc la doctor...

| Nebunatyca69 explică (pentru Daalalifnuunalif):

Si rinichii nu au nici-o treaba cu sangele, cand am eliminat piatra... acum ceva timp mi-a curs intr-adevar putinel sange, dar mi-a trecut. ma gandesc sa fie o dereglare, nu?

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru Nebunatyca69):

Tot ce poate fi posibil, mai sunt dereglari. Incearca sa mai faci bai la sezut, cu ceai de musetel. Bine?

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru Nebunatyca69):

Lasa rusinea, important mai mult este sanatatea ta!

| Nebunatyca69 explică (pentru Daalalifnuunalif):

O sa incerc. dar daca nu imi trece, nu am de ales. decat sa ma duc la doctor. Desi nu vreau sa afle ai mei...

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru Nebunatyca69):

Ei, lasa sa afle ai tai, ei au obligatia de parinti sa stie. Daca o sa se agraveze? Nu lasa asa. Nu iti fie teama sa vorbesti cu mama ta. Eu cu fiica mea vorbim orice!

| Nebunatyca69 explică (pentru Daalalifnuunalif):

O sa ma certe. sad of, vad eu ce fac... multumesc mult. Nu prea comunic cu mama mea, nu am cu cine...

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru Nebunatyca69):

Ei, cauta sa ii zici si tu in asa fel cu un ton calm si de mila, esti fiica ei si trebuie sa te inteleaga, ca nu din vina ta a parut asa ceva. Cu sanatatea nu e de joaca. Eu te ajut oricand, nu ai pentru ce sa imi multumesti, doar de aceea sunt aici, ca sa ajut lumea ca tine.

| GigiMD a răspuns:

Probabil lui i s-a rupt ceva happy. Daca a dat prea tare din fund, serios vorbesc.winking

| mykydutza08 a răspuns:

Nu am reusit sa inteleg bine daca este vorba despre sangerare in timpul urinarii sau despre sangerare dupa contactul sexual, daca este vorba despre sangerare in timpul urinarii mergi la un medic urolog, este meseria lui, nu are de ce sa iti fie rusine. Te duci la spital sau la policlinica cu trimitere de la medicul de familie la urologie, medicului de familie iti poti spune ca vrei sa iti faci un control la rinichi ca sa nu ii spui problema tinand cont ca iti este rusine, ajungi acolo si ii spui problema iar el va sti ce sa faca. Du-te acum pana nu este prea tarziu, aceasta problema poate aduce dupa sine complicatii mult mai grave. Funda happy

| Nebunatyca69 explică (pentru mykydutza08):

Nu. nu cand am urinat... dupa ce am facut-o...

| mykydutza08 a răspuns (pentru Nebunatyca69):

Lasa rusinea ca nu isi are rostul, cauta pe net un medic ginecolog din apropierea ta si fa-ti o programare, aia ii este meseria, nu il intereseaza cum arati tu sau mai stiu eu ce detalii, este perfect obisnuit pentru el sa se ocupe de acest fel de probleme, viata si sanatatea ta sunt mult mai importante, o sa vezi ca atunci cand o sa intri in cabinet o sa iti treaca emotiile, si eu am emotii de fiecare data cand merg la ginecolog, si totusi ma duc la cateva luni, imi fac un control de rutina, nu e de joaca cu acest fel de probleme.Sanatate!