| EllaChanLove a întrebat:

Bună, TPU! Dacă trec 7 zile de când ți-a trecut ciclul menstrual și întreții relații sexuale, poți rămâne însărcinată?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Perioada de fertilitate maxima se numara intotdeauna din prima zi a ciclului menstrual, adica din ziua in care incepe sangerarea (menstruatia). Nu prea stiu ce vrei sa spui prin 7 zile de la trecerea ciclului menstrual, banuiesc ca nu stii ce inseamna aceasta sintagma si te referi la 7 zile de la trecerea menstruatiei.
Dupa cum banuiesc ca stii, cea mai fertila perioada este intre zilele 12 si 16 ale ciclului menstrual. Deci daca menstruatia ta a durat 5 zile, la 7 zile de la terminarea ei, esti in ziua 12, cu fertilitate maxima. daca menstruatia a durat doua zie, esti in ziua 9, care are fertilitate medie

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este NEREGULAT sau are frecvent o lungime mai mica cu 2-3 zile fata de cea considerata normala/medie si are in jur de 25-26 de zile, atunci ovulatia se poate produce in a 11-12 zi a ciclului menstrual. Intr-o astfel de situatie, PERIOADA FERTILA se suprapune peste perioada zilelor a 8, 9, 10, 11, 12, 13-a numarate incepand din prima zi a ultimei menstruatii. Depinde de numarul zilelor de menstruatie avute (pe care nu-l cunoastem) dar chiar si in cazul celor mai putine adica 2-3 + 7 zile dupa = 9-10. Reiese ca este foarte posibil ca sexul sa fi fost intretinut in perioada fertila si din acest motiv si probabilitatea de a se forma o sarcina sa fie perfect realizabila, bineinteles cu conditia ca sexul sa fie neprotejat si sa ajunga sperma in vaginul partenerei. Posibilitatea de a se forma/naste o sarcina in primele 2 saptamani este cu atat mai ridicata cu cat lungimile ciclurilor menstruale sunt mai scurte si daca sunt si neregulate. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca intretii relatii sexuale neprotejat la 7 zile de la terminarea ciclului menstrual, cu siguranta ca vei ramane gravida, pentru ca esti in perioada fertila.

| Negoiu a răspuns:

Bineînţeles! Succes!

| Mak99 a răspuns:

Nerabdatoare mica!

| xFlo a răspuns:

Exista sanse sa ramai insarcinata in orice perioada a lunii, difera doar gradul de fertilitate. In anumite zile poti ramane insarcinata mai usor decat in altele, eu nu as risca sa fac sex neprotejat.

| Cazacenco_Nicoleta_2001 a răspuns:

Sigur că poți. Există șanse să ămâi însăcinată și în timpul menstuației