| fshfahydfts a întrebat:

TPU! Am avut contact sexual pe 4 martie si baiatul nu e sigur daca si-a dat drumul in mine sau nu. Mie pe 20 martie mi-a venit. Am ciclu neregulat. Nu am avut stari de voma. Dar in luna aprilie nu mi-a venit. E posibil sa fiu gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca menstruatia inceputa in data de 20 martie a decurs in conditii normale adica la fel cu cele avute anterior ca numar de zile, cantitate, culoare, miros, textura, flux de eliminare de menstra zilnica, etc a reprezentat garantia ca in ciclul menstrual abia terminat nu s-a format si nu s-a instalat o sarcina in endometrul din uterul tau. Ciclul menstrual neregulat are cauze hormonale si se datoreaza functionarii incorecte a glandelor endocrine. Trebuie sa stii ca menstruatia poate sa INTARZIE doar in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si exista un reper, adica o data fixa/precisa fata de care se poate raporta data urmatoarei menstruatii.Menstruatia ta nu se porneste din cauza ca probabil esti intro astfel de situatie in care glandele endocrine din cauza functionarii incorecte/defectuoase nu produc cantitatile exacte de hormoni feminini si exact in momentul potrivit, ceea ce dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini (estrogen si progesteron) si acest motiv determina dereglarea ciclului menstrual si aparitia unui astfel de ciclu menstrual neregulat. In cadrul unui astfel de ciclu, imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual chiar si consecutiv, poate sa difere chiar foarte mult fata de cel anterior. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal si cel de 21 de zile (cel mai scurt), dar si cel de 35-42 de zile sau unul si mai lung cu un numar de zile imposibil de preconizat. In situatia in care functionarea glandelor endocrine si a foliculilor ovarieni este prea dereglata poate apare si situatia ca menstruatia sa nu se produce nici dupa 3 luni. Doar intro astfel de situatie se poate considera ca dereglarea hormonala este mult prea severa si consultatia ginecologica devine obligatorie. Se poate afirma aproape sigur fara teama de a gresi ca nu poti fi insarcinata. Multa sanatate.