| anonim_4396 a întrebat:

Am citit o intrebare postata de o fata in care era nemultumita de relatie, pentru ca prietenul ei s-a schimbat, a devenit mai rece din diverse motive. Toti o faceau pe ea crizata si ca ar trebui sa isi schimbe comportamentul fata de el si sa ii respecte nevoia de intimitate.
Dar cata intimitate sa ii ofere pana la urma, totusi? Ca e urat sa nu se vada cu saptamanile doar pentru ca el are nevoie sa stea singur.
Poate fata aia chiar are niste nevoi si le vrea satisfacute. Nu e vina ei ca el s-a schimbat pe parcursul relatiei si ea nu vrea sa faca asta, nu e obligata sa isi schimbe ea comportamentul pentru el, se simte de parca fuge de ce isi doreste cu adevarat si traieste asa..in functie de cum isi doreste el sa fie relatia, in loc sa fie cum isi doresc amandoi. Totusi daca realizeaza ca ii place sa stea mai mult singura..treaba ei, foarte bine. Problema este ca si eu sunt intr-o situatie asemanatoare si nu stiu cum sa procedez.
Pana la urma ce mai e de facut?
Vreau doar sa imi respecte dorintele. In cazul meu e o poveste mai lunga si plinda de drame, deci e multa lipsa de incredere la mijloc si mereu stau cu speranta ca vor disparea problemele astea intr-un final.

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Cel care se distanteaza beneficiaza de un sprijin emotional/sexual de altundeva, sau pur si simplu este intr-o perioada in care nu are nevoie de o relatie.

Cel mai probabil este prima varianta, caz in care timpul pierdut cu persoana respectiva este in zadar.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Nu e genul care sa insele.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, da laughing

| OldSoul a răspuns:

Daca dupa o poveste lunga, recunosti ca e lipsa de incredere, ca ati avut parte de multe drame, in opinia mea, mai bine o luati pe drumuri separate.
Daca nu a mers bine nici pana acum, nu va merge nici de acum inainte.
Asa ca raman doua variante, relatie merge in continuare si suferiti amandoi, sau cel putin unul din voi, sau, in scurt timp va veti despartii.