| CatrinaAndreea a întrebat:

Am facut azi sex cu partenerul,am facut protejat,dar tin sa Menționez ca vineri mi s-a terminat menstruația. de obicei am un ciclu regulat, imi vine cam la 27-28 de zile cateodata si la 29. Stiu ca spermatozoizii traiesc cam maxim 5 zile,si imi e sa nu raman însărcinată, adica se cam apropie perioada fertila si chiar daca nu am facut
atunci am auzit ca si daca faci inainte de perioada fertila poti ramane însărcinată...si stiu ca am facut protejat dar am auzit ca exista posibilitate sa ramai chiar si daca o faci cu prezervativul. as vrea cateva informații despre acest aspect. Multumesc! Chiar nu imi doresc o sarcina momentan.Si actul a fost foarte scurt, adica am facut o singura data si a durat maxim 5 minute.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vreau sa clarific a doua ta fraza unde vad ca le spui taman pe dos!
Inainte de perioada fertila, este perioada nefertila, adica aia in care NU poti sa ramai insarcinata, chiar daca ai sex cu ejaculare in interior.
Deci, tu poti ramane insarcinata DOAR in perioada fertila, pentru ca doar atunci se produce ovulatia, si doar daca faci sex neprotejat.

Inca ceva, nu conteaza durata sexului, ca-i 5 minute sau 5 secunde, daca esti in perioada fertila si sexul este neprotejat, poti sa ramai imediat insarcinata, atata vreme cat sexul este neprotejat si au existat mai multe partide de sex consecutiv.

| corbulalbrosu a răspuns:

Vineri a fost in data de 28 Aprilie. Fiindca de obicei menstruatia se manifesta pe o perioada de 4-5 zile rezulta ca aceasta si implicit si ciclul menstrual actual au inceput probabil in data de 24-25 Aprilie. Deoarece lungimea ciclului menstrual in mod constant s-a mentinut intre valoarea de 27 si 29 de zile se poate folosi cea medie de 28 de zile si astfel prin calcul rezulta ca cel mai probabil ovulatia se poate produce in data de 8-9 Mai. In acest caz perioada fertila a actualului ciclu menstrual se suprapune peste zilele de 4, 5, 6, 7 +8-9 + 10(11) Mai, adica perioada in care exista posibilitatea de a se forma/naste o sarcina in cazul in care ajunge sperma in vagin. Rezulta foarte clar ca in urma unor contacte sexuale chiar si neprotejate si cu ejaculare intentionata a spermei in vagin, intretinute in perioada cuprinsa intre 25 Aprilie si 3 Mai (inclusiv) formarea unei sarcini este IMPOSIBILA. In cazul in care este folosit prezervativul ca mijloc de protectie si acesta ramane intact la terminarea actului sexual, protectia este asigurata in proportie apropiata de 100%. Lungimea actului sexual nu are absolut nici-o relevanta deoarece transferul de sperma din uretra in vagin se realizeaza la prima intromisie a penisului in vagin. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat si nu a ejaculat in tine, nu poti ramane gravida.

| NicoletaSimina a răspuns:

Fata mea, in cazul in care prezervativul s-a rupt si a avut loc ejacultarea, mergi la un consult ginecologic, pentru a te examina, si astfel ginecologul iti poate prescrie ce pilula de-a doua zi ar trebui sa-l iei. Pilula de-a doua zi o poti lua si dupa 2 ore de la contactul intim neprotejat.Indicat este sa-l iei dupa 12 ore, timp in care tu trebuie sa faci un control ginecologic.Este ok ca ai un ciclu regulat, fiind de 28 de zile ca si la mine, dar trebuie sa ai in vedere cateva elemente:contact protejat (indiferent ca esti la menstruatie, fie ca esti la ovulatie, sau nu), calcularea exacta a ovulatiei (incepand din prima zi a ciclului menstrual si pana in a 14a zi). Pilula de-a doua zi poate avea reactii adverse (daca o vei varsa,trebuie imediat sa iei un alt comprimat,in urmatoarele zile este posibil sa ai sangerari usoare (deseori poate fi confundata cu venirea brusca a menstruatie),dureri de cap, sensibilitatea sanilor, dureri abdominale, ameteli, insa nu este obligatoriu sa existe aceste reactii adverse.Neaparat trebuie sa mergi la un control ginecologic, dupa ce ai luat aceasta pilula, pentru a vedea daca esti in regula.Ma bucur ca te-am putut ajuta. Pupici!

| Andersann a răspuns:

Cum adica poti ramane chiar daca o faci cu prezervativul? Daca nu intampinati probleme cum ar fi ruperea sau alunecarea prezervativului nu ai cum sa ramai gravida...