| anonim_4396 a întrebat:

Am facut-o protejat, apoi dupa ce s-a terminat actul sexual am scos prezervativul, s-a sters cu un servetel apoi am continuat.Ieri mi.a trecut ciclul, raman insarcinata?
Am ciclu regulat iar perioada fertila si ovula vin de abia dupa 2sapt.
Am inteles ca e o perioada si dupa ciclu, in care poti intretine relatii sexuale insa nu stiu cum sta treaba si nu ma risc, insa sunt ingrijorata sa nu raman cu burta sus doar ptc nu s-a spalat dupa ce s-a terminat, si doar s-a sters. Stiu ca raman ceva spermatozoizi pe capul penisului.

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu sunt sanse de a ramane insarcinata pentru ca ai facut neprotejat in primele 8-9 zile ale menstruatiei.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este de tip REGULAT si are mereu o lungime cuprinsa intre 28-30 de zile si menstruatia se porneste la data reiesita din calcul sau la data preconizata, inseamna ca exista o perioada considerata de INFERTILITATE RELATIVA care corespunde primelor 8-9 zile ale ciclului menstrual (inclusiv zilele de menstruatie), perioada in care formarea sarcinii atat teoretic cat si practic este in proprtie de peste 95% IMPOSIBILA chiar si in cazul in care ajunge sperma in vagin. Cea de a 2-a perioada adica a INFERTILITATII ABSOLUTE corespunzatoare perioadei utimelor 9 -10 zile ale fiecarui ciclu menstrual. In acea perioada formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA bineinteles cu conditia ca ciclul menstrual sa fie REGULAT si menstruatia urmatoare sa se produca intotdeauna la data stabilita su cu o abatere in +/- de 1 zi (rar maxim 2 zile). Accesand urmatorul link vei gasi un grafic/tabel explicativ al perioadelor existente intr-un ciclu menstrual. Multa sanatate! http://www.e-fertilitate.ro/test-de-fertilitate-easy-test.html