| MioaraParalescu a întrebat:

Am facut dragoste cu logodnica mea, neprotejat si m-am terminat in ea. Ea este in a 4a zi de menstruatie. Care credeti ca sunt sansele ca ea sa ramana insarcinata? Ar trebui sa ia pastila de a 2a zi? Credeti ca e necesar?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primele 5 zile ale ciclului menstrual, riscul de sarcina este foarte mic, sub 5%. De asemenea, nu este permisa administrarea pilulei ed a doua zi si ea nu scade riscul de sarcina in acest context. Deci nu are voie sa ia pilula de a doua zi, nu o va ajutacu nimic si o va expune la pericole imense.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a ramane insarcinata in urma unui sex intretinut in a 4 zi de MENSTRUATIEI, adica in perioada primelor 8-9 zile ale ciclului menstrual care este considerat ca fiind teoretic nefertil, chiar si in cazul in care sperma ESTE EJACULATA IN VAGIN din greseala sau intentionat, este de maxim 3-5% si de 1-3% intr-un cazul in care sperma nu ajunge in vagin. Singura conditie care trebuie sa fie indeplinita pentru ca aceasta estimare sa fie valabila este aceea ca ciclul menstrual sa fie REGULAT si lungimea CICLULUI sa fie de peste 25-27 de zile. Doar in cazul in care ciclul menstrual este NEREGULAT, pentru a se preveni formarea unei sarcini nedorite din cazul unor posibile dereglari hormonale este indicat ca sexul sa fie protejat printr-o metoda sigura/adecvata si in aceste prime zile. Folosirea pastilei de a 2-a zi ar reprezenta o grava greseala si o fapta iresponsabila mai ales daca ciclul este catusi de cat regulat. In caz contrar ar fi indicat sa folosesti chiar tu pastila de a 2-a zi fiindca asa s-ar putea sa-ti vina mintea la cap pentru a nu mai pune si alta data in pericol sanatatea logodnicei. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual s-a consumat in a 4-a de menstruatie, nu sunt sanse sa ramana gravida.

| Robert186 a răspuns:

Seansele de a rămâne însărcinată sunt de stu de mari în jur de 60% să rămână însărcinată dar casa te asiguri poți să iei un test de sarcina casa fiți siguri sper ca te-am ajutat paa

| Cristyan_Doru_1984 a răspuns:

Poti sa iti dai drumu cand este la mestruatie dar e un secret trebuie sa fie ea deasupra numai asa bafta