| croissant a întrebat:

Ultima mea menstruatie s-a terminat pe 20 iar ieri am facut sex neprotejat. Sa iau pastila de a doua zi? Risc sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Buna!
Pentru un raspuns care sa te poata ajuta, relevant este cand a inceput ultima menstruatie, data la care s-a terminat fiind absolut irelevanta si lungimea ciclului tau menstrual in cazul in care acesta este regulat.
In plus, este important si daca sperma ar fi putut sa ajunga in vagin, deoarece daca nu a ajuns, nu ar putea sa se formeze o sarcina, chiar daca ai fi in perioada fertila.

| croissant explică (pentru Floridori):

Pe 14 a inceput pana pe 20

| Floridori a răspuns (pentru croissant):

Lungimea ciclului menstrual se refera la numarul total de zile din prima zi de sangerare pana la urmatoarea sangerare menstruala. Daca acest numar este mereu acelasi sau cu diferente minime de +/-1 zi, atunci ciclul tau menstrual este unul regulat.
Numai in cazul ciclurilor menstruale regulate se poate calcula perioada fertila.
Ieri te-ai fi putut afla in una din cele 5 zile fertile ale ciclului menstrual numai daca acesta ar avea o lungime cuprinsa intre 26 si 30 de zile.
In orice caz, daca sperma nu a ajuns deloc in interiorul vaginului, nu exista risc de sarcina, indiferent de perioada ciclului tau menstrual.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Avand in vedere ca sangerarea menstruala a inceput in data de 14 Martie si fiindca actul sexual a fost intretinut ieri 28 Martie, rezulta ca acesta a avut loc in a cea de a 14/15- a zi a ciclului menstrual. NUMAI in cazul in care in timpul sau la finalul actului sexual sperma a ajuns in mod cert si sigur in vagin, doar in aceasta situatie exista posibilitatea sa se poata forma sarcina. INSA asta se si poate realiza (jntampla) numai/doar cu CONDITIA obligatorie ca lungimea ciclului tau menstrual ca numar de zile intre 2 sangerari menstruale, sa fie intotdeauna cuprinsa intre minim de 24 de zile si lungimea maxima de 29 de zile.
14.03 - 06.04 = 24 zile; Ovulatia in 24.03; Per. fert. 20.03 - 25.03
si o probabilitatea de sarcina de 5-15%, fiindca sexul a avut loc in prima zi fertila
14.03 - 10.04 = 28 zile; Ovulatia in 27.03; Per. fert. 23.03 - 28.03
si o probabilitatea de sarcina de 5-15%, fiindca sexul a avut loc in ziua de dupa ce a avut loc ovulatia.
Probabilitatea maxima de sarcina de peste 75-90% poate exista doar in cazul in care ciclul tau menstrual este regulat si are mereu lungimea de 25, 26, 27 de zile.
Daca ciclul menstrual este de tipul NEREGULAT si bineinteles daca a si ajuns sperma in vagin in mod sigur, numai atunci este cazul si indicat sa folosesti pastila contraceptiva.
Multa sanatate!

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Nu ma pricep, dar consulta un medic.