| Patri_9205 a întrebat:

Buna TPU... Am facut sex neprotejat cu prietenul meu, am 14 ani si ma simt cam rau. Primele 2 zile ma durea rau burta, iar acum am urinari frecvente si am vomitat. Ce fac? sunt foarte ingrijorata nu stiu ce trebuie sa fac, nu stiu daca sunt insarcinata si daca sunt nu stiu ce voi face. Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Ellenna a răspuns:

Ai facut sex pentru prima data cu iubitul tau? Daca da, atunci poate fi din cauza ca nu mai esti virgina. O prietena de-a mea a avut cam aceleasi simptome dupa ce si-a inceput viata sexuala si nu era insarcinata. In plus, din cate stiu. daca esti insarcinata nu iti e rau imediat dupa contactul sexual ci dupa aproximativ o saptamana. Cel mai bine ar fi sa faci un test de sarcina, sau sa vorbesti cu o persoana majora in care ai incredere. (cel mai indicat ar fi sa vorbesti cu mama, dar stiu ca la aceasta varsta iti e teama de reactia ei ) Cauta un aliat in randul celor mari si discuta cu el. Sau du-te (impreuna cu iubitul tau ) si fa un control. Sa auzim de bine ^^. Multa bafta

17 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Simptomele de sarcină apar după vreo 3 săptămâni de la contactul sexual, depinde și CÂND ai făcut sex neprotejat cu prietenul tău.

Oricum, lăsând sarcina la o parte, felicitări, ai reușit să îți crești de 9-10 ori riscul de a face cancer de col uterin sau de a lua cine știe ce boli cu transmitere sexuală. Aaa și pe cât pariu că zilele următoare te părăsește? laughing

Chiar așa bătuți în cap sunteți, vă grăbiți voi, șmecherii lumii, să faceți sex de la 14 ani, mai faceți și neprotejat laughing Lipsă de creier.

Baftă

| Ellenna a răspuns:

A, si in legatura cu ceea ce a spus "ynna 93" cum ca nu ai putea merge la ginecolog ca esti minora. nu este adevarat!winking Poti vorbi cu un doctor ginecolog la orice varsta straight face Doamne ce va place sa vorbiti in necunostiinta de cauza :p

| consiliera a răspuns:

Daca nu ati folosit nicio metoda contraceptiva e foarte posibil sa fi ramas insarcinata.Mergi sa te vada un medic ginecolog.

| ynna93 a răspuns:

Pai ai deja 3 semne care arata ca esti insarcinata.du`te la farmacie ia`ti un test de sarcina ca sa fii sigura. daca esti insarcinata vorbeste cu prietenul tau si vedeti ce faceti, trebuie sa mergeti la ginecolog dar faza`i ca tu esti minora si nu te primeste fara un adult. poate ai pe cineva de incredere sau are el care are peste 18 ani si rezolvati problema.

| Noreasontosimle a răspuns:

sad este posibil sa fi ramas insarcinata...Deh ma copile acum, te descurci vorbeste cu el, cu parintii tai.Nu e bine deloc

| Mayar a răspuns:

Deci poti sa fi sigura ca ti s-a rupt himenul, de aia ai urinari frecvente, te si ustura putin, asa-i? Atunci sigur nu mai esti virgina

| BruneTTe a răspuns:

N-ai cum sa stii daca esti sau nu insarcinata. Nu inca. Simptomele SIGUR NU sunt din cauza sarcinii. Probabil din cauza primului act sexual, sau cine stie. poate nici nu are legatura cu asta. Daca te mai simti rau trebuie sa mergi sa te vada un doctor, macar doctorul de familie.

caramela
| caramela a răspuns:

Bravo mami, ai 14 ani, si cred ca ai "pus-o" de o cocuta...straight facestraight facestraight face

| adryana_6040 a răspuns:

Ai 14 ani nu te-ai gandit ca ai sanse sa devi mamica.

| Blondda a răspuns:

Ia un test de sarcina de la farmacie. Si daca esti insarcinata ii spui mamei tale. Daca e prima data cand faci nu are nimic. Bineinteles daca nu si.a dat drumu in tine.happy

| Annd a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, sa va duceti de urgenta la ginecolog.
Asa ceva este foarte serios, mai ales ca esti cam mica.
Bafta!

| xLemonish a răspuns:

Hopaa`... Daca ai urinari frecvente si ai vomat 99, 99% Esti insarcinata. Ia`l pe prietenul tau, sau pe mama ta si du`te sa faci un test de sarcina. Asa va trebuie daca nu va protejati`.

| vladutzul09 a răspuns:

Spune-i mamei tale pana nu e prea tarziu, nu iti fie frica ca te va critica, e mai bine sa previ decat sa faci un copil la 14 ani...

| FumezClipe a răspuns:

Ai semne. Dar sfatul meu este să mergi la medicul ginecolog.
Este grav, nu uita.
Altă dată protejaţi-vă!
Baftă.

| Hăgiul a răspuns:

Inseamna ca parintii tai vor deveni bunici, proasto!

| ella_1888 a răspuns:

La varsta asta inca ma uitam la hannah montana.Voi va ganditi deja la sex.Nu ar fi prea ciudat sa te vad mamica la 14 ani.Totusi ia.l pe prietenul tau si fai un test de sarcina.O dat si o data parintii tai tot vor trebui sa afle...deh daca doar la asta va e gandul.big grin...BAFTA!

| oli14 a răspuns:

E scump prezervativu