| myself_9883 a întrebat:

Ce ma facccccc? Am urinari frecvente. si simt o senzatie de "discomfort"de. nu stiu. ma mananca vaginul. Am avut contact sexual neprotejat, dar el a avut grija... am luat cam la 24 de ore si postinor2... Am citit pe internet ca poate fi din cauza unei sarcini. Eu am inceput sa iau anticonceptionale, dar simptomele astea de urinare le am dinainte de a le lua. Dupa ce am incpeut sa iau anticonceptionalele am icneput sa am greturi ziua... Aseara am vomitat. nu stiu. mi-e asa frica. Am facut si un test de sarcina surecheck. Dar cred ca nu e valabil. mi-a iesit o liniuta deasupra literei t. cred ca trebuia deasupra literei "c", nu? help me crying(

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cine ți-a prescris anticoncepționale? Pilula de urgență este o contracepție singulară, nu repetativă. Ori tu ai luat în paralel cele zilnice cu una de urgență? Nu se procedează așa.
Trebuie să mergi la un consult medical de specialitate (ginecologie) pentru o recoltare de secreție vaginală și schimbarea pilulelor.
Mai faci un test de sarcină dar înainte citește bine instrucțiunile, ca să nu mai pățești ca prima dată.
Folosește prezervativul, nu mai fiți comozi, nu aveți de ce!
Pa, pa.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Mai degraba ai luat o boala cu transmitere sexuala si de aceea urinezi frecvent si ai mancarimi. Ma gandesc la blenoragie.
2. Simptomele sarcinii apar la 2-3 saptamani de la contact.
3. Anticonceptionalele se iau numai din prima zi de menstruatie si niciodata in primele 6 luni dupa postinor. Ti-e rau fiindca iei anticonceptionale aiurea si practic ti-ai dereglat tot organismul. Este foarte grav ce ti se intampla, practic s-ar putea sa te nenorocesti pe viata. Dumnezeu stie daca mai poti avea vreodata copii dupa combinatia asta letala: blenoragie+pastila de a doua zi (aproape sigur fara consult ginecologic in prealabil)+ anticonceptionale luate complet aiurea. Oricum, sa stii ca daca esti gravida, anticonceptionalele obisnuite luate dupa actul sexual nu au nici un efect impotriva sarcinii, doar te ajuta sa faci un copil cu handicap.
3. testul cu o liniuta la t si fara liniuta la c nu este valabil, dar ridica suspiciunea unei sarcini. Repeta-l neaparat din urina de dimineata.
4. Nu intrerupe acum anticonceptionalele fiindca te confrunti cu riscul unei posibile hemoragii catastrofale, dar luni dimineata, fara intarziere du-te la ginecolog sa vezi ce se mai poate salva. Copilasul, daca e, nu mai poate fi salvat. Fertilitatea ta este sub semnul intrebarii. Sper doar sa nu iti pierzi uterul.

| oz a răspuns:

Chiar daca partenerul este atent tot poti sa ramai insarcinata...sunt sanse mici dar este posibil.
Problema este alta.Prezervativul nu numai ca te protejeaza de sarcini nedorite... dar te protejeaza si de bolile cu transmitere sexuala...care sunt periculoase rau. Vorbeste cu parintii tai...sau daca esti majora mergi la medic imediat.

| anabell a răspuns:

Repeta testul si vei afla raspunsul! succes