| Andreea555555555555 a întrebat:

Am mai multe intrebari. laughing
E posibil ca usturimea si durerea in vagin din timpul actului sexual sa fie din cauza ca am o infectie urinara(candida)?
E posibil sa nu am niciun chef si sa nu simt placere din cauza acestei infectii? Pur si simplu, de cand mi-am inceput viata sexuala, nu simt "placerea" aia, uneori am simtit asa cateva secunde. Chestia e ca atunci cand prietenul meu ma saruta, imi face sex oral si vad ca se uita la mine, parca nu prea ma pot bucura de momente laughing))
Si nu inteleg o chestie, deschiderea vaginului e foarte mica, chiar daca am avut mai multe contacte sexuale. Problema e ca intra greu si ma doare, mai ales prima data.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La femeie caile urinare si cele genitale sunt complet separate. Asa ca simptomele genitale sunt date de o infectie vaginala, nu de una urinara. Si da, o infectie genitala (vaginala sau cervicala) poate da usturime si durere la actul sexual, precum si scaderea placerii sexuale. De aceea trebuie sa o tratezi imediat cum apar primele simptome.

| Andreea555555555555 explică (pentru Brigaela):

Ma gandeam eu ca nu are legatura una cu alta, iti multumesc. Mi s-a recomandat o crema special pentru candida, m-am dat cu ea mai mult de 2 saptamani, cred ca aproape 3, in prima saptamana m-am spalat si cu ceai de pelin acolo unde aveam mancarimile. Insa am incetat fiindca am inteles ca nu e atat de bun, fiindca "arde". Nu prea am mai avut mancarimi, sincer acum nici nu stiu daca e din cauza ca nu am scapat de aceasta candida sau din cauza ca am niste par acolo, fiindca mi s-a zis sa nu ma mai epilez(asta e si cauza candidei) o sa mai fac un test de secretii si o consulatie la ginecolog. Iti multumesc mult.

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Asta pentru ca nu esti destul de excitata, umezita... odata cu excitatia vine si umezeala, probabil de aceea ai si acea usturime... Daca nu te poti excita destul atunci folositi ceva pentru lubrifiere (alunecare) se vinde asa ceva in magazinele,, specializate" happy

| Anemona2020 a răspuns:

In primul rând una este candida și alta este infecția urinară. In cazul candidei nu trebuie sa ai contact sexual și trebuie lăsat sa se vindece cu ovule, crema și ce îți mai da ginecologul. Și eu am avut și este normal sa ai usturime, durere și sa fi fără chef.