| Steluta444 a întrebat:

am mai pus o intrebare pe TPU acum ceva timp tot in legatura cu acest subiect insa n-am primit un raspuns cat de cat concret. Deci in ultimul timp mi-a intarziat menstruatia de exemplu in noiembrie mi-a intarziat 2 saptmani in decembrie la fel. In ianuarie am facut o ecografie si nu eram insarcinată iar in februarie 8 trebuia sa imi vina menstruatia si nu mi-a venit. La fel in martie luna asta nu mi-a venit sex nu am facut numai pe la inceputul lui februarie o partida de atunci nimic dar simptome nu am niciuna! Deci eu chiar nu cred ca poate fi sarcina avand in vedere ca deja sunt aproape 2 luni fara menstruatie voi ce credeti ce este multumesc anticipat

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti avea o dereglare hormonala severa (tiroidiana, hipofizara, ovariana, suprarenaliana). Poti avea sindrom de ovare polichistice. Poti intra precoce la menopauza. Nu avem de unde sa stim.
Dar stim cu totii ca orice intarziere mai mare de 10 zile se investigheaza imediat. Mergi la ginecologul tau. El te va consulta, iti va face ecografie daca considera necesar si te va trimite la niste analize de sange si ginecologice (hormoni, analzie uzuale, secretie vaginala, Papanicolaou). Apoi vei merge din nou cu rezultatele la el si veti decide impreuna, pe baza lor ce ai de facut.

| corbulalbrosu a răspuns:

Te invit sa recitesti raspunsul oferit in urma cu ceva timp fiindca in mod absolut sigur situatia a ramas aceeasi nemodificata in cazul in care intre timp nu te-ai prezentat la o consultative ginecologica. Iti indic sa citesti cu atentie : https://www.tpu.ro/......xemplu-in/

| iarinaa a răspuns:

Parerea mea este ca treci printr-o perioada ce are legatura cu o dereglare hormonala. Daca pe langa acest lucru, esti mai iritata, irascibila, ai pofte, ti-e rau, esti bipolara pe o perioada scurta de timp, atunci clar este asta, din moment ce insarcinata zici ca nu esti. Este doar parerea mea, asta cred eu.

| Popa_Cosmin_1991_JTMz a răspuns:

Sfatul meu e sa faci sex mai des si nu vei mai avea probleme