| PrettyLittleLiarsBalonDeSapun a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor, nu stiu ce sa mai faccrying...Deci sa incepem:am 16 ani si locuiesc la tara, iar tata nu ma lasa sa am prieten pentru ca el se gandeste ca vai Doamne vorbeste lumea.Am incercat sa vorbesc cu el despre asta si mi-a spus ca atunci cand o sa fiu la facultate o pot sa fac ce vreau,ca nu se mai baga; dar mi se pare absurd,cum la facultate? Spune ca daca o sa am prieten nu o sa mai invat(sunt la cel mai bun liceu din oras si am luat in fiecare an priemiul I), da' nu-i adevarat pentru ca am avut 2 prieteni fara sa stie si tot am invatat.O alta problema e ca nu ma lasa sa ies nicaieri,nici macar cu colegii de clasa sau cu prietenii; daca ii spun ca vreau sa ies imi zice ca am de invatat si nu ma lasa.Dar hello,sunt in vacanta de vara, ce sa invat? Si totusi citesc in fiecare zi cate 2-3 ore. Daca el nu ma lasa sa ies ziua,seara nici nu se discuta, in cluburi nici sa nu auda.Am incercat sa-i spun ca daca o sa ies si o sa am prieten asta nu inseamna ca nu o sa mai invat, dar nu ma asculta.De exemplu, este un baiat de 22 de ani pe care il cunoaste de vreo 6 ani; baiatului ii place de mine si i-a zis de cateva ori sa am lase sa ies cu el in oras, da' tata nici nu vrea sa auda.Ma tine efectiv inchisa in casa,ca la inchisoare, exact asa ma simt; iar daca incearca mama sa vorbeasca cu el nu o asculta nici 2 minute; si ea nu e singura care i-a zis ca ar trebuie sa ma lase sa ies si sa-mi fac prieten, multi cunoscuti i-au zis ca am aproape 17 ani si ar trebuie sa ma lase mai "libera",dar el nu vrea sa asculte pe nimeni.
Nu vrea sub nicio forma sa ma lase sa fac nimic,vrea sa stau toata ziua in casa sa invat,numai ca asta fac dar pur si simplu m-am saturat,nu mai suport; devine frustrant ca eu nu pot sa fac nimic, iar pe fratele meu de 12 ani il lasa sa faca ce vrea el si sa iasa unde si cand vrea el.
Spuneti-mi ce sa fac! Va rog ajutati-ma!crying

6 răspunsuri:
| Clarity a răspuns:

Probabil i frica sa nu tii se intample ceva de care o auzit, sau s-ar putea intampla, eu in locul tau as fugi cumva cand vreau sa ies, mai ales seara, daca esti desteapta te descurci, daca te prinde te pedepseste si gata sasa stai inchisa in casa, eu obisnuiam sa intru in casa pe la 6 dimineata fiindca plecam asa incet pe geam pe unde apucam, nici pe mine nu ma lasau la varsta ta asa de mult, dar oameni cu timpu devin tot mai creativi tongue, deci iesi cand vrei daca ai sansa sa pleci cumva, si ai grija cu cine. niciodata nu stii ce s-ar putea intampla, daca faci ceva fi sigura pe tine.

| EmHinoki a răspuns:

Serios ca pe tine nu te lasa nicaieri, iar tu i-ai cerut sa iesi cu un tip de 22 de ani!? GANDESTI!? Vin-o cu o prietena acasa mai multe zile,"invatati", fa-i pe ai tai sa prinda incredere in ea. dupa putin timp te va lasa sa iesi cu ea apoi.te mai extinzi tu, dar ai rabdare ca nu se face treaba in 2 saptamani! Exagerezi daca crezi ca orice tata normal de fata ar lasa-o sa vorbeasca macar cu un tip de 22 oricat de inteligent si sarmant ar parea rolling eyes.E logic sa fie asa cu tine..eu am 17 ani si un prieten cu care sunt de 2 ani si nici in ziua de azi nu prea ma lasa sa o ard prin cluburi sau mai stiu eu ce laughing) si tu visezi la cai verzi straight face.

| KamyKaze666 a răspuns:

Cine stie cunpaste laughing
Are dreptate si el ai sa vezi ca daca o sa ai o relatie serioasa vei face ca mine mai da-on "plata"de scoala laughing
Si cum a zis total90:
Nu vrea sa`si bage altu' pU^a in munca lui!
N-ai ce sa ii faci daca e comunist e comunist laughing (cum sa nu te lase cu amicele pe strada afara straight face te tine legata de calorifer la bloc sau legata in cada? ce viata mai e asta ca nici de caine nu e ca ala are libertate sta in lant sau intr-un spatiu mic dar rareori mai scapa si el laughing )

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Cosmotel a răspuns:

Dar la un moment dat cineva tot si-o va baga laughing)

mna, stiu ce inseamna sa ai un tata mai exigent. mai bine spui ca faci ca el si faci tot cum stii tu dar fara sa te prinda. asta daca nu sta toata vara acasa pe capul tau, atunci nu prea ai ce sa faci.

| TomyRO a răspuns:

Asteaptă până faci vreo 18-19 anişori şi faci ce vrei.