| ofatanormala a întrebat:

happy.
Am mare nevoie de un ajutor, o parere, orice. Un sfat.
Deci, sunt studenta in anul doi, la o facultate dintr-un oras oarecare, care se intampla sa fie si aproape de casa parinteasca, acolo unde locuiesc momentan. Anul trecut am preferat sa revin acasa, si sa fac naveta pentru cursuri, pentru ca simteam nevoia sa stau intr-un loc mai linistit.
Acum insa, vreau sa ma angajez cu jumatate de norma, ma voi inscrie si la un curs de birotica-secretariat, si urmeaza sa incep si cursurile, din octombrie.
Problema este ca prietenul meu, cu care sunt de la 14 ani, adica de peste 6 ani, nu este de acord, reprosandu-mi faptul ca vreau sa incep o viata noua fara el, si ca din moment ce voi pleca, ne vom indeparta, si automat, ne vom desparti, pentru ca el se va satura de toata aceasta situatie, si de mine, ca fetita angajata si cu o noua viata, doar a mea. Eu i-am cerut sa ne mutam impreuna, insa el locuieste doar cu bunicii, si nu poate sa ii lase singuri.
Am incercat sa il conving sa aiba incredere in mine, si i-am aratat deja pana acum, in trei ani de liceu in care am locuit fara el, ca nu l-am inselat, si ca nici nu am avut de gand sa o fac.
Acum insa, chiar nu stiu ce sa fac. Sincera sa fiu, discutia asta dureaza de cateva luni bune intre noi, si a inceput sa ma oboseasca sa ii enumar fiecare argument, si ca nu e un moft, e mai mult o nevoie. Eu s-ar putea sa pic la taxa, si va trebui sa fiu mai aproape de facultate, de cursurile pe care le voi face si de eventuala slujba, care imi va permite sa imi platesc chiria, si ii va scuti pe ai mei de niste bani, si pe mine de un drum de doua zeci de kilometri, zilnic, si stresul de a nu pierde autobuzul si de a sta prin frig pana la urmatorul.
As dori foarte mult un sfat, pentru ca nu vreau sa ma despart de el. Daca ne vom desparti, va fi alegerea lui, insa vreau sa ii arat ca nu sunt asa cum ma crede el. Si acum, incerc sa gasesc o cale sa il fac sa inteleaga, si sa imi dea si mie o posibilitate sa scap de certurile cu el.

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Se pare ca interesul lui e pe primul loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer,nu vad cum l-ai putea convinge altfel.E egoist din partea lui sa se supere pentru asa ceva, mai ales ca i-ai demonstrat in repetate randuri ca il iubesti si ca nu ai nevoie de altcineva.Incearca sa-i mai explici.
Daca nu intelege, e decizia lui.Trebuie sa inteleaga.Intr-o relatie e nevoie sa faci sacrificii.
Eventual, ii poti spune sa iti acorde sansa de a-i demonstra ca nu se va schimba nimic in relatia voastra, chiar daca te muti.Va veti vedea in coontinuare.
Mult succes!

| Maya2014 a răspuns:

Buna! Nu te supara pentru ceea ce iti voi spune dar daca te iubea intelegea.O relatie se bazeaza pe incredere si comunicare iar la el,din cate am inteles eu din ce ai scris, nu prea exista.Te inteleg perfect, tu il iubesti si ai face orice pentru el, insa gandeste-te bine. Daca acum e atat de posesiv atunci peste cativa ani, cand probabil va veti casatori nu vei putea face nimic fara stirea si voia lui.Va ajunge la un moment dat sa dea si in tine, ceea ce nu e bine.Eu zic sa te gandesti la viitorul tau, baieti sunt destui. Daca te-ar iubi, ti-ar respecta deciziile.Numai bine iti doresc happy

| ofatanormala explică (pentru Maya2014):

Multumesc frumos. Nu am de ce sa ma supar. Stiu ca asta e adevarul. Sincer, eu il iubesc enorm, si astazi chiar facem 6 ani si 6 luni...si i-am zis ca nu vreau sa ma despart de el, si plus de asta, are masina, poate sa vina oricand sa ma vada. Acum incerc sa gasesc o cale de mijloc, pentru ca vreau sa fiu cu el, dar daca va continua asa, bineinteles ca nu o sa mai fiu. I-am explicat de mult ca nu sunt genul de persoana care atunci cand o sa ma casatoresc sa stau numai acasa si sa crosetez. Vreau sa fac ceva si pe cont propriu, sa imi asigur viitorul, pentru ca nu stiu ca peste zece ani vom fi tot impreuna, si sa fac ceva cu educatia pe care am primit-o.

| Maya2014 a răspuns (pentru ofatanormala):

Gelozia lui e prosteasca.Nici bine n-ai plecat ca incepe sa-si faca idei.In 6 ani de zile sunt convinsa ca i-ai demonstrat cat de mult il iubesti si nu l-ai inselat.Ma gandesc sa nu faca vreo prostie si sa te insele el primul cu scuza ca sa nu o pateasca.Eu sper din suflet sa reusesti sa-l faci sa inteleaga ca este foarte important pentru tine si ca nu ai face nimic care sa-l raneasca, dar aici e vorba si de ceea ce tu iti doresti.Ca sa-ti croiesti un viitor, mai ales in aceasta tara, trebuie sa faci unele sacrificii.Ar fi pacat sa renuntati la 6 ani de relatie.In ziua de azi, cea mai lunga relatie a pustilor de 16 ani e de o luna maxim. Daca insisti, ii aduci argumente si ii arati ca il iubesti mai presus de orice, va ceda.Chiar nu mi-as dori sa suferi dupa o despartire pentru ca stiu cum e sa iubesti sad

| ofatanormala explică (pentru Maya2014):

Da, ai dreptate, e foarte greu in tara asta sa iti faci un viitor, si tocmai de asta am ales calea asta. Si stiu ca e incapatanat, caci e vorba de un drum de doua zeci de minute la mijloc, si poate veni sa ma vada. I-am explicat clar ca numai vreau sa stau pe banii alor mei, si ca simt nevoia sa incep sa fac ceva. Si plus de asta, voi locui cu o prietena, si poate ramane oricand la mine. Dar parca e surd.sad nu vrea sa inteleaga, desi i-am zis ca decizia mea e luata, si ca a avut destul timp sa ma inteleaga, si sa se puna de acord cu mine. As vrea din suflet sa raman cu el, pentru ca asa cum am mai zis, sunt cu el de cand aveam paisprezece ani, eram doar o copila, si nu l-am inselat niciodata, si nici nu am de gand sa o fac, dar daca imi cere sa ne despartim, nici macar nu incerc sa ma opun. Sper sa ii dau de cap...happy Multumesc ca m-ai "ascultat", e greu in ziua de azi sa obtii o parere sincera.

| Maya2014 a răspuns (pentru ofatanormala):

Nu ai pentru ce draga mea, oricum sper sa inteleaga.20 de minute nu-i asa mult timp si nici nu reprezinta un inpediment in a veni sa te vada.Eu nu inteleg ce gandeste el, dar ma rog.Eu iti doresc numai fericire si el daca te iubeste va ceda, daca nu...el pierde.In ziua de azi greu se mai gasesc fete ca tine happy

| ofatanormala explică (pentru Maya2014):

Multumesc multhappy. Inseamna mult pentru mine. Ai grija de tine si nu lasa pe nimeni sa te raneasca. Ca e al naibii de greu...

| soriinaa a răspuns:

El trebuie sa inteleaga ca asa e viata. Nu o sa poata sa te tina o viata intreaga legata de el, fara sa muncesti si fara sa faci lucruri pe care orice om normal le face, e sensul vietii. Iar el ar trebui sa aiba incredere in tine, si daca in 6 ani nu a reusit sa o prinda, inseamna ca e o problema, si nu-i la tine. E normal sa nu ii fie tot una ca nu vei mai fi aproape de el zi de zi, ca o sa fi inconjurata de barbati, probabil, si asa mai departe, dar daca te iubeste cu adevarat, pana la urma va intelege. Tu nu iti mai face probleme, arata-i ca-l iubesti, fa-l sa aiba cat mai multa incredere in tine, de explicat i-ai explicat, ii mai explici daca trebuie, ii spui ca tu pe el iubesti si asa mai departe, iar daca el pur si simplu nu intelege, lasa-l in pace, e pierderea lui, a ta deloc, pentru ca daca va alege sa se desparta de tine, inseamna doar ca nu te-a iubit indeajuns. E viitorul tau si e cel mai importat si nu are rost sa ti-l petreci cu cineva care nu e dispus sa te inteleaga, sa te sprijine si sa iti accepte deciziile, indiferent daca e de acord sau nu. Baftaa;*