| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru! Va rog frumos, nu știu ce sa mai fac! Am o relație de aproape 7 ani!
Suntem împreuna de când eram copii,este primul meu iubit și prima data când am simțit ce este iubirea!

Doar ca lui îi plac femeile, sa vorbeasca cu ele, când sunt cu el se uita insistent când vede o alta femeie pe strada.

I-am umblat in telefon și am văzut mesaje cu diferite femei, să se vadă pe ascuns, mesaje legate de sex, in anumite cazuri se vedea și pe video, și toate astea m-au afectat foarte tare!
Majoritatea erau pe tentă sexuala!
El știe ca m-am uitat in telefon și mi-a recunoscut, și mi-a spus ca nu poate trai fără mine și ca ma iubește enorm de mult...și pentru el astea a fost simple aventuri!

Ținând cont ca sa văzut și cu una dintre acele femei!
Simt ca ma iubește, și eu îl iubesc enorm de mult și nu vreau să-l pierd!

Nu știu ce sa fac?
Cum pot sa trec peste?
Credeți ca un om iubește cu adevarata dacă se întâlnește pe ascuns cu altcineva?!

Rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Ideea este sa nu iti pierzi timpul si sa te bazezi doar pe amintiri.
Ti-am spus, amintirile le faci si cu alte persoane si mult mai frumoase.
Sa nu cantaresti situatia doar pentru faptul ca aveti ceva ani in spate.
In primul rand tu nu esti gara, ca el sa aiba aventuri la fiecare cearta si sa isi faca de cap si sa se intoarca "acasa".
Mi'e personal nu imi plac genul asta de relatii. Daca el nu are capacitatea sa te inteleaga, atunci nu e de tine. Cu cat o lungesti, cu atat doare mai tare. Ai sa aflii cu timpul.
Nu stiu cat de mult ti-am deschis ochii, dar fie ca vrei sau nu, timpul o sa te impinga sa faci anumite decizii.
Succes!

20 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Parerile sunt impartite, aveti 7 ani impreuna si probabil tot ce simte el pentru tine este atasamentul si obisnuinta.
S-a plictisit probabil de tine (oricat de dur / rau ar suna) si cauta aventuri si ceva nou. Tuturor le plac lucrurile noi, sa descopere s-a.m.d. Insa nu pot renunta asa usor la cele vechi si le pastreaza ca na... obisnuinta (sper ca ai inteles).
Ceea ce vad ca ai putea sa faci, este sa starnesti pasiunea lui (daca vrei sa salvezi relatia). Calatoriti impreuna, gasiti un hobby sa faceti impreuna sa nu va mai plictisiti. Incercati lucruri noi in legatura cu sexul (probabil a devenit un lucru monoton de a ales sa te insele).
Intreaba-l daca tu l-ai insela si te-ai culca ca altul sub acelasi pretext, el cum s-ar simti? Ai putea sa faci asta (adica sa minti ca ai facut, vorbesti cu un prieten s-a.m.d) si sa vezi cum reactioneaza.
De obicei (nu vreau sa fiu pesimist) asta cam anunta sfarsitul relatiei. Nu poti sa dai cu piciorul la 7 ani de relatie sau sa uiti sau altceva. Dar nu sa continui in halul asta si sa stai doar de dragul de a sta. Inca aveti o viata inainte si iti ratezi sansa de a'ti gasi pe cineva mai bun.
Alegerea este a ta, dar nu confunda dragostea cu atasamentul / obisnuinta si nici el nu trebuie sa confunde sexul cu dragostea.
Deci discuti cu el si vezi ce trebuie facut.
Ideea este sa faceti cumva sa fie bine. Dar din experienta, odata ce te-a inselat, e cam terminata relatia.
Suferi acum, castigi mai tarziu. Inghiti acum si continui, vei suferi toata viata.
Dar repet, mai sunt si anumite cazuri fericite, poate ca e nevoie si de o pauza.
Sincer nu stiu, cred ca va cunoasteti destul de bine intre voi. Il cunosti cum era si cum este acum.
Sper ca ai inteles ceea ce am vrut sa zic, oricum niciun sfat din lume nu o sa te ajute prea mult. Trebuie sa realizezi singura si sa iei o decizie. Daca lasi pe maine, nu o sa se schimbe nimic.
Succes!

| QVictoria a răspuns (pentru Evolution):

Buna! Multumesc pentru răspuns.
Noi am mai fost despărțiți o perioada de timp,el a mai avut relați in perioada aceea!
După care ne-am împăcat și tot așa.
Am trecut prin multe împreuna,și acum nu îmi pot imagina ca totul sa dispara intr-o clipa.

Noi ne înțelegeam foarte bine,înainte sa aflu ce sa întâmplat,răndeam,ieșeam peste tot cu prietenii, amândoi,și îl întrebam mereu dacă este bine, dacă este fericit, și el îmi spunea ca da!

Ca eu sunt viitoarea lui soție, ca vrea sa avem copii, ca noi nu putem sta unul fără altul, ca ma iubește foarte mult.

Când am încercat sa mai ma despart de el, ma amenințat ca se sinucide și odată a încercat sa facă asta de fata cu mine și i-am spus sa înceteze și mi-a spus ca dacă ma despart de el o sa facă asta!

Nu știu ce sa cred.
Nici nu pot sa vorbesc cu altcineva pentru ca nimeni nu înțelege...

| Evolution a răspuns (pentru QVictoria):

Daca a inceput sa faca si amenintari ca se sinucide, inseamna o relatie toxica.
Asa spune el, dar daca are un IQ peste 1 si o constiinta, nu o va face si doar zice asa ca na... nu vrea sa te piarda.
Nu trebuie sa stai cu el acum doar pentru ca te simti responsabila sau ca aveti amintiri.
Amintirile le faci mereu, cu oricine.
Faza cu viitorul e cu dus - intors.
Sfatul meu este sa o termini cu el. Ti-am spus, suferi acum si vei fi fericita mai tarziu. Stai acum cu el si vei suferi mai tarziu. Tu alegi.

| QVictoria a răspuns (pentru Evolution):

Multumesc frumos pentru ajutor
Am înțeles anumite lucruri pe care mi le-ai spus.mi-au "deschis puțin ochii"

| QVictoria a răspuns (pentru Evolution):

Mi-am deschis ochii destul, ca sa văd ce om am lângă mine.
Am crezut ca dacă ofer totul pe tava (cum se spune) totul va fi bine, mereul l-am înțeles, susținut si respectat ...pe toate părțile, niciodată nu l-am jignit cu un cuvânt urat, am crezut ca dacă ofer toată dragostea și îmi consum energia și tot ce am pe o persoana și ea poate la rândul ei va face la fel sau măcar jumătate (am oferit tot fără sa aștept nimic in schimb) ...am crezut ca dacă sunt un om bun si sincer ..se va întâmpla numai bine și ca "niciodată" nu ne vom despărți

Oricum îți multumesc frumos pentru tot, ești un om super și mai ales îți multumesc ca mi-ai deschis ochii ..chiar îți multumesc

Succes in continuare

| Evolution a răspuns (pentru QVictoria):

Nu trebuie sa ai asteptari de la oameni. Daca tu esti bun cu un om si oferi totul, asta nu inseamna ca si el va face la fel.
Cel mai bine este sa nu ai asteptari de la oameni. Pur si simplu faci ce simti, daca simti ca il iubesti, iubeste-l. Dar nu te astepta sa faca si el la fel ca tine. Poate sa te iubeasca mai mult sau mai putin. Oricum si iubirea asta e ceva relativ, la un moment dat te plictisesti sau dispare sau apare altcineva sau alte motive.
Ma rog, nu sunt psiholog sau filosof, nu am studiat asa mult incat sa imi dau cu parerea, dar pana la urma trebuie sa facem cumva sa fim fericiti, doar o viata avem si nu stam toata viata dupa o persoana sau sa ne punem fericirea in cineva sau in ceva. Fiecare om e unic si perfect in felul sau.
Ma bucur ca mai sunt persoane ca tine si imi pare rau ca anumite persoane (la fel ca tine) sunt ranite si ajung sa se schimbe in rau (unele) si sa raneasca la randul sau pe cineva.
O sa ai o perioada mai grea si te rog sa nu iti cauti razbunarea in cineva sau in ceva, pur si simplu ramai tu si trebuie sa evoluezi. Daca ranesti la randul tau, nu rezolvi nimic.
Si e valabil in orice, nu doar in relatii. Nu trebuie sa te enervezi si sa incepi sa faci rau doar pentru ca ai fost ranita si nu trebuie sa ai asteptari de la cineva daca tu oferi ceva.
P.S: nu uita, tot raul spre bine happy
Ma bucur daca ti-am fost de ajutor

| QVictoria a răspuns (pentru Evolution):

Multumesc mult încodata happy pentru toate cuvintele pe care mi le-ai spus, m-au făcut sa am mai multă încredere in mine și chiar dacă este greu acum, cu timpul totul se va rezolva.
Ești un om bun și cu suflet mare și ma bucur tare mult ca am putut sa vorbim sa să-mi explici anumite lucruri despre viața și tot ce se întâmpla in jur.
Sa rămâi așa mereu happy pentru ca ajuți oamenii tare mult, cum m-ai ajutat și pe mine
Îmi cer scuze pentru daca ți-am luat din timpul tău, dar îți multumesc din suflet pentru tot ce mi-ai spus
Și am învățat din tot ce mi-ai explicat
Voi ramane la fel mereu pentru ca sper ca tot binele pe care l-am făcut și îl fac sa se întoarcă și la mine happy

Succes incontinuare happy
Multumesc, multumesc tare mult happy

| Evolution a răspuns (pentru QVictoria):

Si eu iti multumesc pentru ca ai citit ceea ce am scris eu si ceilalti membrii din TPU si ma bucur ca intelegi. Asta nu inseamna ca mi-am pierdut timpul si nu ai de ce sa iti ceri scuze. Asta inseamna ca am ajutat un om si tu la randul tau poti ajuta alti oameni. Daca mai ai intrebari, poti sa ma adaugi ca prieteni si mereu cand postezi o intrebare aici, o sa imi apara notificare ( eu nu stau mereu pe platforma asta si uneori ratez anumite intrebari ) sau imi poti scrie mesaj privat. Am vazut ca esti noua pe aici si iti recomand cand mai ai timp, poti sa mai dai sfaturi si la alti oameni. Sunt multi pe aici care au diferite probleme ( pe langa cele puse la misto sau de oamenii sub IQ standard, ignora'le pentru ca sunt destul de multe) si s-ar putea ca prind gandirea si experienta ta, sa ii poti ajuta. Asta te ajuta si la dezvoltarea personala.
Succes in continuare! big grin

| QVictoria a răspuns (pentru Evolution):

Multumesc mult happy
Promit când am o întrebare și când nu știu ce sa fac in anumite cazuri îți trimit mesaj happy
Dacă vreodată și tu ai o problema, te pot ajuta in orice situație happy

Chiar o sa încep sa răspund la întrebările altor oameni happy poate îi pot ajuta happy
Mersi mult happy pentru tot happy

Succes happy happy in continuare happy

| Evolution a răspuns (pentru QVictoria):

Ideea este sa nu iti pierzi timpul si sa te bazezi doar pe amintiri.
Ti-am spus, amintirile le faci si cu alte persoane si mult mai frumoase.
Sa nu cantaresti situatia doar pentru faptul ca aveti ceva ani in spate.
In primul rand tu nu esti gara, ca el sa aiba aventuri la fiecare cearta si sa isi faca de cap si sa se intoarca "acasa".
Mi'e personal nu imi plac genul asta de relatii. Daca el nu are capacitatea sa te inteleaga, atunci nu e de tine. Cu cat o lungesti, cu atat doare mai tare. Ai sa aflii cu timpul.
Nu stiu cat de mult ti-am deschis ochii, dar fie ca vrei sau nu, timpul o sa te impinga sa faci anumite decizii.
Succes!

| Freya1 a răspuns:

Si eu am avut o relatie de 8 ani dar nu ma insalat barbatul, nu se uita in preajma mea dupa femei in afara de strict vecine, neamuri sau persoane cu care trebuia sa intre in contact pentru anumite lucruri (bani, munca, etc) nu vorbea cu nimeni nici nu l-am prins, deci se poate.Actualul la fel.
Sa ai neantelegeri din cauta lipsei de afectiune, atentie, timp, bani se mai intampla, dar sa stai cu un om 7 ani in conditiile in care el e curvar chiar nu inteleg cum poti.
O relatie in care va despartiti si impacati, aveti alte relatii intre timp, discutati cu alte persoane de sex opus nu mai este relatie.Este doar o rezerva pe care o ti in caz ca...
Deci practic asta esti tu, siguranta de acasa la care se poate intoarce de fiecare data cand ramane singur.
Daca tu accepti o viata asa, asumati si nu te plange.Doar ca ar trebui sa te mai gandesti ca nu mai suntem pe vremea bunicilor "acum daca l-am luat il tin" ca nu te obliga nimeni.

| LoveSleep a răspuns:

Inițial voiam să zic că e greu. O relație de 7 ani e lungă, iar dacă tu ești prima lui prietenă, e oarecum normal să vrea să vadă cum e și cu altcineva. Chiar dacă nu face sex, cum am zis, 7 ani e ceva timp, mai ales când ai sub 30 de ani.

Apoi am citit dezastrul ăla cu amenințarea de sinucidere. Orice persoană care face asta, e sub orice critică. Ar fi bine să facă ce au zis, dar 90% rămân doar la șantaj din ăsta josnic. Evolution ti-a dat niste raspunsuri foarte, foarte bune, deși probabil și-a pierdut timpul, pentru că n-o să te desparți de el.

Cât despre relațiile lui în pauzele astea pe care le-ați luat, sau chiar în timpul relației, n-o să știi niciodată dacă el nu a vrut mai mult cu tipa respectivă, sau a fost invers.

| SkyPilot a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun, dar l-ai pierdut deja. Sau nu l-ai avut niciodata.
Daca pana acum i-a mers cu altele, va continua tot asa si de acum incolo. Indiferent ce iti promite, tentatia este acolo, este fructul oprit, este cautarea pentru acel ideal care nu exista. Candva, intr-un moment de plictiseala cand crede ca nu va fi prins, va incerca din nou.
Candva o fata mi-a spus: "fa-ma sa ma simt iubita, respectata si apreciata si iti voi oferi o relatie ca in povesti". Tu te simti iubita, respectata si apreciata? Daca nu, poate ca ar fi mai bine sa ionchei acest capitol, oricat de dureros ar fi, si sa o iei de la capat cu altcineva.
Povestea asta cu sinuciderea este doar o forma de santaj. Daca era atat de dependent de tine, nu ar fi umblat aiurea.

| QVictoria a răspuns (pentru SkyPilot):

Bună
Multumesc pentru răspuns!
Faza este ca ma simt ..adică se comporta foarte frumos cu mine,este atent și este mereu lângă mine... ma suna mereu, când este plecat undeva și când nu suntem unul lângă altul ne vedem și pe video, nici măcar o zi nu stam separați... dacă ne certam vine imediat sa ma pupe, sa ma ia in brațe, și nu stam supărați unul pe altul mai mult de 5-10 min, după o luam de la capăt ca și cum nu sa întâmplat nimic!

Doar ca după ce sa întâmplat cu mesajele și întalnirile pe ascuns, asta ma făcut sa fiu mai rece și el a abosevart asta și încerca sa facă totul cum era înainte...

Nu știu ce sa cred...
Sunt de parere ca orice bărbat face așa, ma refer la faza cu femeile ...cam toți sunt la fel.

| Maikol a răspuns (pentru QVictoria):

Tin sa te contrazic, nu, nu este cazul meu. Dar am avut ocazia sa am doi amici care erau indragostiti de iubitele lor ( actuale sotii) care nu au inselat increderea femeilor lor nici macar cu gandul ( sau daca au facut-o (cu gandul) a fost de foarte putine ori). Deci parerea mea ca se poate daca iubesti cu adevarat.

| SkyPilot a răspuns (pentru QVictoria):

Nu este asa. Iti sar in ochi cei care o fac, pe ceilalti nu ii remarci. De asta ti se pare ca toti o fac.

| QVictoria a răspuns (pentru Maikol):

Într-adevăr sunt bărbați care nu fac asta, dar sunt foarte rari.

| aXy99 a răspuns:

Vorbeste cu el. Daca se repeta intamplarea, nu merita.

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu, nu te iubeste cum ar trebui să iubească un bărbat o femeie. Doar ii e teama de singurătate si de schimbare radicala, voi fiind de mici împreună.

| Cristiiiiiiiina a răspuns:

Nu, acel om nu te iubeste, doar te foloseste. Nu este capabil de iubire, din ce cred eu. Daca nu se uita doar dupa 1, dar dupa mai multe, aceea nu este iubire fata de tine. Este doar pe cineva care are cu siguranta in caz ca nu ii merge cu alte femei, cineva care este acolo la bine si la greu si pentru orice alte nevoi.

Nu iti pierde timpul cu persoane de genul, o sa ajungi sa regreti mai tarziu.

| QVictoria a răspuns (pentru Cristiiiiiiiina):

Buna! Multumesc pentru răspuns

Cred ca un om se poate schimba cu trecerea timpului ..nu vreau sa renunț pentru ca am speranta asta ...ca totul o sa fie bine...